Wódka nie tylko do picia, a do... smakowania. Poznaj wódki ziemniaczane

2021-10-13 11:09:29(ost. akt: 2021-10-13 11:10:46)   Artykuł sponsorowany
Większość osób jest przekonana, że wszystkie wódki smakują podobnie i nie ma pomiędzy nimi większej różnicy. Tymczasem można szybko zmienić zdanie, pijąc wódkę ziemniaczaną, której podstawowy składnik całkowicie odmienia profil smakowy trunku.

Smak wódki ziemniaczanej jest wyraźnie słodszy, kremowy oraz ziemisty, co sprawia, że tym samym podwyższa się jej pijalność. Wódka z ziemniaków stanowi więc wyjątkową pozycję pośród swoich sióstr; pomimo tego, że jest to jeden z najbardziej popularnych alkoholi w Polsce, niewiele osób wie, jakie tajemnice skrywa.

Z czego robi się wódkę?

Przez lata definicja wódki zmieniała się zależnie od obowiązującego w danym momencie prawa: obecnie w krajach należących do Unii Europejskiej obowiązują wytyczne Parlamentu Europejskiego z dnia 15 stycznia 2008 roku. Na ich mocy za wódkę uznaje się destylat z rolniczego alkoholu etylowego, który może powstawać poprzez fermentację prowadzoną przez drożdże na zbożach, ziemniakach lub też innych surowcach rolniczych. Alkohol ten powinno produkować się w taki sposób, aby zredukował się jego zapachowy i smakowy charakter źródła cukru, jak i produktów powstałych w procesie fermentacji. Wódka musi zawierać przynajmniej 37% ABV.


Obrazek w tresci

Wódka ziemniaczana oferuje łagodniejszy profil smakowy

Polska wódka ziemniaczana — jak powstaje?

Do produkcji wódki z ziemniaków wykorzystuje się ziemniaki o wysokiej zawartości skrobi. Wszystkie wódki powstają poprzez połączenie spirytusu rektyfikowanego oraz wody.

- Najpierw na ogół oczyszcza się surowce używane do produkcji, a w zależności od tego, z jaką wódką mamy do czynienia, wykorzystuje się odmienne składniki, ale zwykle są to jednak zboża lub ziemniaki — wyjaśnia ekspert w sklepie Krest. — Kolejno surowce paruje się, co ma na celu upłynnienie skrobi, jaka się w nich znajduje. Później, w procesie zacierania rozkłada się skrobię do cukrów prostych i następnie następuje ich fermentacja, do której wykorzystuje się drożdże. Alkohol destyluje się i rektyfikuje, a powstały w tym procesie spirytus miesza się na końcu z wodą — dodaje.

Polska wódka z ziemniaka — na jaką okazję?

Wódka pijana jest głównie na wszelkich przyjęciach okolicznościowych w gronie rodziny i przyjaciół, takich jak wesela, osiemnaste urodziny czy też rocznice. Ostatnimi czasy gospodarze dbają o różnorodne gusta swoich gości i na przyjęciach proponują także piwo, drinki czy też whisky. Nie można jednak zaprzeczyć, że wódka pozostaje królową podczas takich okazji.

Ponieważ alkohol z ziemniaków jest zdecydowanie bardziej pijalny niż trunki na bazie zbóż, tego typu napój może być świetnym wyborem zwłaszcza na takie okazje. Kremowy i łagodniejszy smak jest doskonałą alternatywą dla najbardziej popularnej wódki zbożowej.

Obrazek w tresci

Wódka to jeden z najpopularniejszych alkoholi na polskim stole

Historia nazwy wódki

Wódka to niezwykle popularny alkohol, ale większość osób nie ma jednak pojęcia o genezie jego nazwy. Pierwsze użycie słowa „wódka” odnotowano już w 1534 roku. Znalazło się ono w dziele o tytule „O ziołach i mocy ich” autorstwa Stefana Falimirza. Wtedy jednak „wódką” nazywało się każdy destylat, bez znaczenia czy były to olejki eteryczne, czy też zagęszczony alkohol.

Co ciekawe, autor wspomniał też o „gorzałce”. Najbardziej prawdopodobne jest to, że tych dwóch nazw używano zamiennie; dopiero w XX wieku słowo „gorzałka” zaczęto uważać za staromodne. Wpływ na to miała dostępność nowszych technologii, takich jak destylacja kolumnowa oraz nowe prawa wprowadzone w Polsce i w Rosji. Warto także wspomnieć, że w latach 50. XX wieku nazwy „vodka” zaczęto używać również w Szwecji.