Wielkogabarytowe czyli jakie?

2021-10-12 10:42:39(ost. akt: 2021-10-12 10:44:46)   Artykuł sponsorowany
Od piątku (8.10.) na osiedlach domków jednorodzinnych trwają ostatnie w tym roku odbiory odpadów wielkogabarytowych. Na początek: Grunwaldzkie, Likusy i osiedle nad jeziorem Długim. Kiedy spodziewać się wielkogabarytowych śmieciarek na innych osiedlach? I jakie śmieci wtedy wystawiać? Podpowiadamy.
- Odpady wielkogabarytowe to takie, które ze względu na wielkość nie mieszczą się w pojemniku - mówi Ewa Łukasik-Błażejewicz, kierowniczka Referatu Gospodarowania Odpadami Komunalnymi w Wydziale Środowiska Urzędu Miasta Olsztyna - wyjątkiem są odpady remontowo-budowlane, których nie należy wystawiać przed dom lub blok, tylko wykupić kontener lub osobiście odwieźć je do PSZOKu.

Odpady remontowo-budowlane to nie tylko gruz i resztki armatury sanitarnej czy paneli podłogowych. To także wszystkie te, które są zespolone z wnętrzem mieszkania i wymagają demontażu lub stricte związane z budową/przebudową, np. drzwi, czy okna.

- Mieszkańcy niestety mylą odpady wielkogabarytowe z odpadami remontowo-budowlanymi.- dodaje Łukasik-Błażejewicz.

Wielkogabaryty to zatem głównie meble, czyli m.in. łóżka, szafy, stoły, krzesła, a także takie odpady jak dywany, duże zabawki, duży sprzęt sportowy, czy wózki. Przypominamy o wyszukiwarce odpadów, która zjaduje się na stronie segregacja.olsztyn.eu i która pokazuje gdzie jakie odpady można wyrzucić.
Na osiedlach wielorodzinnych odpady wiekogabarytowe odbierane są raz na dwa tygodnie. Na osiedlach domków jednorodzinnych - cztery razy w roku. Aby sprawdzić kiedy odbierane są gabaryty na danym osiedlu wystarczy wejść w harmonogram odbiorów, znajdujący się na stronie czysty.olsztyn.eu. Olsztyn jest bowiem podzielony na sześć sektorów gospodarki odpadami:


Wszystkie informacje związane z gospodarką odpadami komunalnymi w Olsztynie można znaleźć na stronie Urzędu Miasta - czysty.olsztyn.eu