W przyjaźni z Châteauroux

2021-10-12 09:15:00(ost. akt: 2021-10-12 09:33:52)   Artykuł sponsorowany
Olsztyn odnowił umowę partnerską z francuskim Châteauroux, miastem siostrzanym stolicy Warmii i Mazur.
- Trzydzieści lat temu podpisaliśmy umowę o partnerstwie Olsztyna i Chateauroux. Podpis pod dokumentem złożył ówczesny prezydent Olsztyna Jerzy Bukowski - mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. - Nasi partnerzy tradycyjnie dołożyli wszelkich starań, żeby jubileuszowe uroczystości otrzymały piękną oprawę. Dziś, 30 lat po podpisaniu protokołu przyjaźni, nikt nie ma wątpliwości, że korzyści z naszego partnerstwa są niepodważalne.

Dotychczasowa współpraca z miastem partnerskim Châteauroux owocuje m.in. wymianą młodzieży z budowlanki i gastronomika - uczniowie z Olsztyna wyjeżdżają do Francji, a do stolicy Warmii i Mazur przyjeżdżają na praktyki młodzi ludzie z Châteauroux. Dodatkowo w ostatnich latach obyły się także szkolenia dla branży hotelarskiej w zakresie wiedzy o winie przez francuskiego specjalistę. Z partnerstwa korzystali także wielokrotnie młodzi sportowcy, biegacze uczestniczący w maratonach tzw. Eikiden 36 maraton w Chateauroux, czy tancerze biorący udział w festiwalu tańca DARC odbywającym się w mieście partnerskim.

Po odnowieniu umowy partnerskiej, delegacja z Olsztyna wzięła udział w obchodach 200 rocznicy śmierci Napoleona Bonaparte. Spotkanie we Francji było doskonałą okazją do zacieśnienia relacji partnerskich między miastami i omówienia planów na przyszłość.