IŁAWA || CUW jednak powstanie. Zmiany ruszą 1 stycznia

2021-10-08 14:26:43(ost. akt: 2021-10-08 16:14:10)
Miejski Zespół Obsługi Szkół i Przedszkoli 1 stycznia zostanie przekształcony w Centrum Usług Wspólnych

Miejski Zespół Obsługi Szkół i Przedszkoli 1 stycznia zostanie przekształcony w Centrum Usług Wspólnych

Autor zdjęcia: Edyta Kocyła-Pawłowska

Radni zdecydowali, mimo wcześniejszych wątpliwości, że w Iławie powstanie Centrum Usług Wspólnych. Z czym to "się je" i dlaczego radni mieli wiele uwag?
O, tym, na czym polega koncepcja Centrum Usług Wspólnych, informowaliśmy kilka dni temu. W skrócie to wyodrębniona jednostka, która świadczy usługi na rzecz innych jednostek wieloodziałowego przedsiębiorstwa, jak choćby Urzędu Miejskiego i podległych mu jednostek. CUW miałby powstać na bazie rozwiązań zastosowanych w istniejącym już od dziesiątek lat Miejskim Zespole Szkół i Przedszkoli. Planowane jest zbudowanie instytucji rozszerzonej o kolejne jednostki, czyli szkoły, przedszkola, żłobek oraz Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji.

Na sesji na koniec września zdjęto punkt dotyczący utworzenia CUW z porządku obrad. Sesję nadzwyczajną po wyjaśnieniach, których na piśmie udzielono radnym, zwołano na 6 października.

Uczestniczyło w niej 17 radnych. Najpierw głosowano nad podjęciem uchwały zmieniającej uchwałę z 1995 r., dotyczącą utworzenia jednostki budżetowej w postaci Miejskiego Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli. Istotą zmiany ma być nowa nazwa Zespołu: Iławskie Centrum Usług Wspólnych. Tą samą uchwałą przyjęto statut ICUW-u.
Przeciw była radna Aneta Rychlik. Wstrzymali się: Ewa Jackowska, Dariusz Paczkowski, Tomasz Woźniak . Pozostali radni byli za, tj.: Edward Bojko, Katarzyna Dzik, Ryszard Foryś, Michał Kamiński, Zbigniew Miecznikowski, Michał Młotek, Anna Pogodowska, Elżbieta Prasek, Włodzimierz Ptasznik, Dariusz Rozborski, Andrzej Rykaczewski, Tomasz Sławiński.
Czterech radnych było nieobecnych.

Kolejna uchwała dotyczyła organizacji wspólnej obsługi finansowo-księgowej, administracyjnej oraz organizacyjnej gminy miejskiej Iława.

Radny Andrzej Rykaczewski dopytywał w tym punkcie, jak te zmiany będą się miały do współpracy Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji ze stowarzyszeniami.

– Współpracę ze stowarzyszeniami można podzielić na dwa zakresy: merytoryczny i finansowo–księgowy – odpowiadał burmistrz Dawid Kopaczewski. – Jeśli jest organizowana impreza, wydarzenie, mecz, dotychczas pracownik lub pracownicy byli wyznaczeni do pomocy i to się nie zmieni. (...) jeśli chodzi o ten drugi wymiar, to trochę nastąpi zmiana, wynikająca ze zmiany procedowania środków. Do tej pory za zgodą rady miejskiej przekazywaliśmy środki do Centrum Sportu i tam były one (...) na wniosek stowarzyszenia rozliczane. Teraz zmieniamy formułę. (...) Powinniśmy to robić w formie dotacji przez przekazywanie środków do organizacji pozarządowych w formie konkursów.

Rykaczewski podzielił się opinią, że należałoby poprawić opiekę przy imprezach sportowych.

Radna Katarzyna Dzik wróciła do dyskusji nad uchwałą: - Chciałabym, by ratusz się zobowiązał do spotkania ze wszystkimi pracownikami jednostek, które obejmą zmiany. Do tej pory byli informowani kierownicy wszystkich działów (...).

Burmistrz powiedział, że takie spotkania miały miejsce z kierownikami, dyrektorami i pracownikami, ale przed grudniem można zrobić jeszcze dodatkowe spotkanie.

Pytanie zadała także Ewa Jackowska: – W dalszym ciągu są pewne kwestie niedomówione (...). mam pytanie do pana dyrektora Centrum Sportu i pani Renaty Kamińskiej (dyrektor Miejskiego Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli - przypis redakcji). (...) – Wybrzmiało z ust burmistrza, że jeśli CUW nie zostanie przyjęty, będzie pan zmuszony do redukcji jednego etatu – zwróciła się do dyrektora Wojciecha Żmudzińskiego. – Czy według pana na chwilę obecną jest źle zorganizowana kadra w pana instytucji? I ma pan o jedną osobę za dużo?

Zaprotestował zarówno burmistrz, jak i przewodniczący rady Michał Młotek, mówiąc, że pytania powinny być kierowane do burmistrza, a ten zdecyduje, kto - ewentualnie poza nim - na nie odpowie.

W trakcie zadawania pytań przez Ewę Jackowską zepsuł się dźwięk w transmisji internetowej i trzeba było zrobić dłuższą przerwę.
Po przerwie radna powtórzyła pytanie o pracownicy jednej z jednostek, które mają wejść w skład CUW, a której uniemożliwiono udostępnienie projektu zakresu jej nowych obowiązków. – Dlaczego zostało to uniemożliwione?

– Póki nie ma uchwały rady miejskiej, to my też nie uruchamiamy procedur. Nie chcę angażować pracowników, którzy i tak mają dużo obowiązków, do tego, by przygotować dokumenty, które mogą być przygotowane po uchwale – wyjaśniał burmistrz. – Pani dyrektor Kamińska wstępnie już zaczęła rozpracowywać te zakresy obowiązków, ale finalnych dokumentów nie ma.
– Bardzo podobnej informacji udzieliłam pracownicy – potwierdziła dyrektor Miejskiego Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli, Renata Kamińska. – Na ten moment mam ogólną koncepcję funkcjonowania CUW-u od 1 stycznia 2022 r. – dodała. – Schemat organizacyjny, regulamin i szczegółowe zakresy czynności - rozpoczniemy intensywną pracę po tworzeniu tych dokumentów po wyrażeniu przez państwa radnych woli powstania CUW-u w nowym kształcie.

– Mamy tylko trzy miesiące i ci pracownicy od 1 stycznia mają ruszyć ze swoimi obowiązkami – wyraziła wątpliwość radna Jackowska. – A nie wiem, czy są dostatecznie przeszkoleni. (...) można by się pokusić o harmonogram szkoleń.

Radna zadała tego popołudnia jeszcze wiele pytań, szczegółowo dopytując m.in. o prawa pracownicze. Radny Edward Bojko powiedział, że wygląda mu to na przesłuchanie sądowe: – Radna Jackowska przesłuchuje burmistrza – w tym momencie na sali sesyjnej iławskiego ratusza zabrzmiały ciche oklaski, które zaraz uciszył przewodniczący Młotek.

– Nawet jeśli jakaś odpowiedź dotychczas nie zabrzmiała, to ona wynika z kodeksu pracy – dodał jeszcze Bojko. – Prosiłbym o zrobienie czegoś, by to się nie powtarzało. Była dyskusja długa na komisji, na sesji – wspomniał.
Dyskusja trwała jeszcze kilkanaście minut, następnie przystąpiono do głosowania.

Przeciw była radna Aneta Rychlik. Wstrzymała się Ewa Jackowska, ZA zagłosowali: Dariusz Paczkowski, Tomasz Woźniak, Edward Bojko, Katarzyna Dzik, Ryszard Foryś, Michał Kamiński, Zbigniew Miecznikowski, Michał Młotek, Anna Pogodowska, Elżbieta Prasek, Włodzimierz Ptasznik, Dariusz Rozborski, Andrzej Rykaczewski, Tomasz Sławiński.
Czterech radnych było nieobecnych.
Uchwałę zatem przyjęto. CUW ruszy od stycznia.

Edyta Kocyła-Pawłowska
e.kocyla@gazetaolsztynska.pl