Asfalt redukujący smog? Odcinek doświadczalny powstanie w Kajkowie

2021-10-07 13:24:18(ost. akt: 2021-10-07 13:37:51)
List intencyjny w tej sprawie podpisali Cezary Godziuk, prezes zarządu LOTOS Asfalt i Krzysztof Rodzik, członek zarządu LOTOS Asfalt oraz Andrzej Wiczkowski starosta ostródzki i Jan Kacprzyk wicestarosta

List intencyjny w tej sprawie podpisali Cezary Godziuk, prezes zarządu LOTOS Asfalt i Krzysztof Rodzik, członek zarządu LOTOS Asfalt oraz Andrzej Wiczkowski starosta ostródzki i Jan Kacprzyk wicestarosta

Autor zdjęcia: Arch. Starostwo Powiatowe w Ostródzkie

Doświadczalny odcinek drogi z asfaltem redukującym smog powstanie już niedługo na drodze w powiecie ostródzkim. Taka nawierzchnia zostanie położona w Kajkowie.
Starosta Andrzej Wiczkowski oraz wicestarosta Jan Kacprzyk podpisali w czwartek (7.10.) list intencyjny z Grupą LOTOS na stworzenie innowacyjnej nawierzchni drogowej w Kajkowie.

— Zdecydowaliśmy się na współpracę z LOTOSEM, ponieważ jesteśmy zainteresowani innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi, które mają szanse poprawić jakość życia naszych mieszkańców — tłumaczy starosta ostródzki Andrzej Wiczkowski. — Przykładamy dużą wagę do ochrony środowiska. Chcemy, aby tereny zurbanizowane położone w ciągu dróg powiatowych miały jeszcze bardziej czyste powietrze. Cieszymy się, że udostępniając nasz odcinek drogi, wspieramy projekt badawczy, który w dłuższej perspektywie może zagwarantować rozwój nowoczesnej infrastruktury.

W konferencji prasowej zorganizowanej po podpisaniu umowy udział wzięli również Małgorzata Ostrowska – dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Ostródzie, Krzysztof Rodzik - członek zarządu LOTOS Asfalt, Zbigniew Babalski – poseł na Sejm RP, Adam Wojczuk – dyrektor ds. Strategii Rozwoju Lotos Asfalt oraz Bogusław Fijas – wójt gminy Ostróda, na terenie której powstanie innowacyjna nawierzchnia drogi.

Asfalt redukujący smog, to innowacyjny produkt i przedmiot badań projektu „Ekologiczne asfalty”, który spółka realizuje wspólnie z Politechniką Gdańską. Obecnie na rynku nie ma nawierzchni drogowej z taką funkcjonalnością.
Projekt „Ekologiczne asfalty” został dofinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). Jego wartość to ponad 5 mln zł. Powstał w odpowiedzi na wyzwania, jakie niesie ze sobą zanieczyszczenie powietrza w polskich miastach.

Celem projektu jest stworzenie innowacyjnej nawierzchni drogowej, która pozwoli na redukcję zanieczyszczeń atmosferycznych w obszarze pasa drogowego. W szczególności ma to dotyczyć ograniczenia stężenia toksycznych i szkodliwych substancji, zawartych w spalinach pojazdów, m.in. benzo(a)pirenu, tlenku azotu (NOx) oraz lotnych związków organicznych, których emisja wynika z dużego natężenia ruchu pojazdów i innych źródeł zanieczyszczeń, np. pieców w sezonie grzewczym.

Innowacyjna nawierzchnia już w 2022 r. Jeśli badania laboratoryjne potwierdzą skuteczność przyjętych założeń, już w 2022 r. w Kajkowie k. Ostródy, na infrastrukturze udostępnionej przez Zarząd Dróg Powiatowych w Ostródzie, powstanie odcinek doświadczalny z innowacyjną wierzchnią warstwą ścieralną, która w wyniku procesu fotokatalizy będzie przyczyniać się do rozpadu toksycznych substancji.

— Realizacja tego typu projektów wynika z przyjętej przez naszą spółkę strategii polegającej na poszukiwania nowych rozwiązań, które pozwolą na wdrożenie do sprzedaży innowacyjnych produktów. Stawiamy na proekologiczne rozwiązania, które w przyszłości mogą pomóc ograniczyć zanieczyszczenia atmosferyczne w obrębie pasa drogowego. W związku z tym, że nawierzchnie ulic w polskich miastach są w ponad 90 proc. asfaltowe, takie rozwiązanie może w przyszłości poprawić jakość życia ich mieszkańców – mówi Cezary Godziuk, prezes zarządu LOTOS Asfalt.



Źródło: Gazeta Olsztyńska