Olsztyńska drogówka ma nowe zabawki. We wrześniu policjanci ujawnili nimi ponad 330 wykroczeń

2021-10-09 09:03:44(ost. akt: 2021-10-08 15:50:52)

Autor zdjęcia: KWP w Olsztynie

Policjanci z Warmii i Mazur używają dronów do ujawniania wykroczeń, najczęściej w ruchu drogowym. W samym wrześniu "z powietrza" ujawniono 333 wykroczenia, najczęściej przejazdu na czerwonym świetle lub wyprzedzania w niedozwolonym miejscu.
Okazuje się, że możesz dostać mandat, nawet nie widząc radiowozu. Olsztyńscy policjanci na swoim wyposażeniu bezzałogowy statek powietrzy (BSP). Służy zarówno policjantom drogówki, jak i kryminalnym.

Dron wyposażony jest w kamerę z 30-krotnym zoomem oraz zestaw baterii, pozwalających na prawie 30 minutowy lot każda. Podczas wykorzystywania drona jeden z funkcjonariuszy odpowiedzialny jest za sterowanie BSP, drugi z policjantów przy wykorzystaniu kamery oraz monitora rejestruje popełnione wykroczenia. Urządzenie może pracować nawet w temperaturze dochodzącej do -20 stopni Celsjusza.

Fot. KWP w Olsztynie

— Policjanci z Warmii i Mazur używają dronów do realizacji różnych zadań. Są one z powodzeniem wykorzystywane np. podczas działań mających na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podczas poszukiwań osób zaginionych lub wykonywania czynności operacyjnych przez policjantów wydziałów kryminalnych — mówi st. asp. Rafał Jackowski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. — Policjanci z Giżycka wykorzystują również BSP do monitorowania sytuacji na zamarzniętych jeziorach. Dron kierowany jest w miejsca, gdzie najczęściej przebywają wędkarze czy inne osoby oraz w okolice plaż, żeby swoim okiem objąć obszar najczęściej odwiedzany przez mieszkańców. Wyposażony jest w kamerę oraz głośnik, z którego wysyłane są komunikaty głosowe z przestrogami dotyczącymi zagrożeń związanych z wejściem na lód. Z jego pomocą policjanci mogą też bezpośrednio kontrolować, czy na zbiorniku wodnym nie dochodzi do niebezpiecznych zachowań czy zdarzeń. W czasie pandemii poprzez zamontowany na „dronie” głośnik, przypominali o obowiązujących obostrzeniach — podsumowuje policjant.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem video

Policjanci chętnie wykorzystują BSP do codziennej służby. W samym wrześniu ujawnili w całym województwa kilkaset wykroczeń.

Fot. KWP w Olsztynie

— We wrześniu BSP wykorzystywany przez WRD KWP w Olsztynie pozwolił na ujawnienie 333 wykroczeń popełnionych przez kierujących, polegających głównie na przejeżdżaniu na czerwonym świetle i nieprawidłowym wyprzedzaniu — precyzuje st. asp. Jackowski.

Wspólnie z policjantami z wojewódzkiej drogówki pokażemy na filmie, jak BSP działa w akcji. Będziemy towarzyszyli funkcjonariuszom przy najbliższej akcji z wykorzystaniem drona.

Karol Grosz


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. olsols #3077274 9 paź 2021 16:16

    Może jakiś dron do wystawiania mandatów za parkowanie, bo policja i straż miejska sobie nie radzą.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. allsteen #3077267 9 paź 2021 10:57

    Film zamieszczony w artykule zatytułowano "Najnowsza broń olsztyńskiej drogówki", a zdjęcia do niego kręcono w... Giżycku.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz