O skarbie z Biskupca pisze nawet National Geographic History i New York Times!

2021-10-07 10:36:52(ost. akt: 2021-10-07 15:10:57)
Detektoryści z GRYF-a podczas prezentacji skarbu w maju 2021 w Muzeum w Ostródzie

Detektoryści z GRYF-a podczas prezentacji skarbu w maju 2021 w Muzeum w Ostródzie

Autor zdjęcia: Alina Laskowska

Jesienią 2020 roku Przemysław Witkowski z Biskupieckiego Stowarzyszenia Detektorystów Gryf razem z kolegami z pomocą wykrywaczy metali natrafili na dwie monety i fragmenty dwóch kolejnych. O swoim odkryciu powiadomili właściwe służby.
Od tego czasu trwały badania wielokulturowego stanowiska archeologicznego na terenie gminy Biskupiec. Ich efektem było odkrycie pierwszego na terenie naszego kraju skarbu denarów karolińskich. Jest to pierwszy tak liczny zespół monet karolińskich znaleziony na ziemiach polskich. Skarb składa się ze 118 monet i ich fragmentów, a dokładnie denarów wybitych przez cesarza Ludwika Pobożnego (778-840) oraz obola króla Karola Łysego (823-877).

Skarb z Biskupca powiększa się, ponieważ niedawno odnaleziono kolejnych 13 monet.


Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

W maju 2021 roku w Muzeum w Ostródzie miała miejsce prezentacja skarbu. Łukasz Szczepański, archeolog z Muzeum w Ostródzie, podczas ostródzkiej Nocy Muzeów, wygłosił referat na temat znaleziska, a same monety zostały pokazane po raz pierwszy publiczności.

— Gdy Przemek Witkowski przysłał mi zdjęcie pierwszej odnalezionej monety, w tamtym momencie w natłoku obowiązków jedynie wzruszyłem ramionami — opowiadał nam Łukasz Szczepański. — Ale gdy wieczorem już na spokojnie obejrzałem nadesłane zdjęcie, wiedziałem, że mamy do czynienia z wielkim odkryciem. Nie wiedziałem tylko, jak bardzo znaczącym Dziś wiadomo, że to odkrycie wyjątkowe, nie tylko w Polsce, ale w skali Europy Środkowej i Wschodniej.

Jak cenne jest to odkrycie? Trudno dziś wycenić znalezisko, ale z czasem ktoś z pewnością podejmie się wyceny. W tym wszystkim chodzi o coś innego.

Dla poszukiwacza wszystko, co udaje się odszukać, to skarb. Czy to guzik, czy moneta z czasów cesarza, wszystko jest historią, materialnym dowodem przeszłości — mówi Przemysław Witkowski, prezes Biskupieckiego Stowarzyszenia Gryf.

— Pragniemy podziękować przedstawicielom Stowarzyszenia Detektorystycznego Gryf — odkrywcom i zaangażowanym w jego badania wolontariuszom.To oni po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków zlokalizowali nowo odkryte stanowisko i niezwłocznie powiadomili o tym odpowiednie służby — podsumowują przedstawiciele Muzeum w Ostródzie.

O tym niezwykłym odkryciu pisało już wiele portali i gazet zajmujących się przede wszystkim historią i archeologią. Jak się okazuje, znaleziskiem z Biskupca zainteresowanie jest także za granicą!



Raz jeszcze gratulujemy sukcesu i czekamy na kolejne wieści od Detektorystów ze Stowarzyszenia GRYF z Biskupca.

red.al
nowemiasto@gazetaolsztynska.pl

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. grand #3077135 7 paź 2021 16:43

    A przyzwoite zdjęcie to problem ?

    Ocena komentarza: warty uwagi (15) odpowiedz na ten komentarz