Sąd Rejonowy w Olsztynie uznał policjanta drogówki winnego śmierci motocyklisty

2021-10-06 08:45:57 (ost. akt: 2021-10-06 09:54:00)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Sąd Rejonowy w Olsztynie uznał Karola S. za winnego zarzucanych mu czynów. Policjant z olsztyńskiej drogówki — przypomnijmy — był oskarżony o spowodowanie wypadku drogowego, w którym zginął 23-letni motocyklista z Dobrego Miasta.
Sąd skazał Karola S. na 1 rok więzienia w zawieszeniu na 3 lata oraz zakaz wykonywania zawodu policjanta przez rok. Orzekł także nawiązki, które oskarżony ma wpłacić na rzecz rodziny motocyklisty.

Fot. Zbigniew Woźniak

Przypomnijmy. Do dramatu doszło w drugi dzień Wielkanocy 2019 roku. Rodzina Ostaszewskich z Dobrego Miasta zjadła świąteczny obiad. Daniel, ich 23-letni syn, powiedział, że idzie przejechać się motocyklem. Chłopak pojechał swoją Yamahą na pobliską stację paliw, żeby zatankować swoje enduro. Do stacji na wylocie w kierunku Olsztyna miał tyle, co rzut beretem, bo Ostaszewscy mieszkają niedaleko.

Fot. Zbigniew Woźniak

Dochodziła godzina 16, kiedy wyjeżdżającego ze stacji motocyklistę zobaczyli policjanci z nieoznakowanego bmw. Stali pod drugiej stronie drogi nr 51, niemal naprzeciwko stacji paliw. Motocyklista pojechał w stronę miasta. Policjanci ruszyli za nim.

Nagranie, które zarejestrowała kamera policyjnego bmw, trwa niecałe dwie minuty. Zaczyna się, jak policjanci ruszają w pościg za motocyklistą, który — jak zobaczyli — nie miał tablic rejestracyjnych. Ponieważ stali po prawej stronie drogi nr 51, to minęła chwila, zanim bmw ruszyło za motocyklistą, bo radiowóz musiał przepuścić przejeżdżające auta. Z nagrania słychać tylko słowa: „Bierz go”, a potem: „Dawaj go”.

Policjanci nie od razu włączyli syrenę. Na nagraniu słychać dźwięk syreny dopiero, kiedy bmw było na wysokości cmentarza i starej stacji paliw. Na filmie widać, że motocyklista był daleko przed policjantami. Bmw przyspieszyło, pędziło ulicą Garnizonową. Na skrzyżowaniu Garnizonowej z jedną z uliczek prowadzących do osiedla policjanci próbowali zajechać drogę motocykliście, który zwolnił na widok pieszych. Jednak motocyklista ominął ich samochód i pojechał dalej. Bmw pędziło za nim.

Fot. Zbigniew Woźniak

Nagle skończył się asfalt i zaczęła już droga szutrowa. Tu doszło do tragedii.
Na filmie widać, jak bmw z prędkością 112 kilometrów na godzinę dogoniło motocyklistę, auto było tuż za jego plecami. I nagle zapadła cisza. Po chwili tylko słychać trzask zamykanych drzwi bmw.

Co się stało? To wiemy już z ustaleń śledczych. BMW uderzyło w tylne koło motocykla, co spowodowało upadek Daniela pod auto. Samochód przejechał po nim prawymi kołami, powodując rozległe obrażenia wewnętrzne, co doprowadziło do jego śmierci.

Na ławie oskarżonych zasiadł tylko jeden z policjantów z radiowozu Karol S., który kierował policyjnym bmw podczas pościgu za motocyklistą. Tłumaczył w sądzie, że podczas pościgu jego zamiarem nie było uderzenie w motocykl, lecz wyprzedzenie motocyklisty w możliwie dogodnym miejscu i zajechanie mu drogi w celu spowolnienia i zatrzymania tego pojazdu. Oskarżony wyjaśniał, że kiedy w pewnym momencie pomiędzy radiowozem a motocyklem raptownie zmniejszyła się odległość, próbował wyhamować auto, ale niestety nie udało mu się uniknąć zderzenia.

Fot. Zbigniew Woźniak

Andrzej Mielnicki

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. www #3077709 13 paź 2021 22:43

  wyrok całkowicie nie adekwatny do winy !!! Za ZABICIE, ZAMORDOWANIE człowieka wyrok niższy niż za zabicie przysłowiowego PSA!! Ciekawe jaki byłby wyrok gdyby skutki były odwrotne!!??

  odpowiedz na ten komentarz

 2. bandyciDROGOWIdoPIACHU #3077488 12 paź 2021 10:24

  Jebany bandyta na motocyklu, a nie motocyklista. Parafrazujac przedmówców. Po co uciekał i ryzykował życie za 500 zł ? A tatuś, gdzie był jak się synalek rozbijał motocyklem ? Teraz skowyt. Ja rozumiem tragedię rodzinną,ale to pirat na motocyklu zawinił. Życzę wszystkim szczekającym tutaj żeby taki "motocyklista" im kogoś zabił jak policjanci odworcą wzrok. A policjantów zachęcam i apeluję, POLICJANCI PRZESTAŃCIE ZAUWAŻAĆ piratów, pijaków, odwracajcie wzrok, jak ktoś przejeżdża po pieszych na przejściach itd. Po co się macie narażać na kretyńskie wyroki. Olejcie to, mandat na jakimś parkowaniu wystawiasz a resztę jebać, nich giną im bliscy, a wtedy nie niech się cieszą że "biedny motocyklista" może się bawić.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 3. Paul Mark #3077038 6 paź 2021 17:55

  Pięknie! Zaliczyłem 230 minusów. Tylko te zdjęcie płaczącego z bólu i rozpaczy Ojca po stracie syna.Widać wyraźnie nie przemawia.W jakim kraju nikczemnych łotrów przyszło mi egzystować.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-26) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Paul Mark #3076988 6 paź 2021 12:06

   Brawo! Cały związek kynologiczny z Olsztyna aklamacyjne mnie popiera . Czyli dalszy ciąg nastąpi.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-45) odpowiedz na ten komentarz

  2. Paul Mark #3076989 6 paź 2021 12:06

   Brawo! Cały związek kynologiczny z Olsztyna aklamacyjne mnie popiera . Czyli dalszy ciąg nastąpi.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-38) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (9)