Jesteś na zwolnieniu lekarskim? Możesz spodziewać się kontroli z ZUS-u

2021-10-05 17:46:05(ost. akt: 2021-10-05 16:42:18)

Autor zdjęcia: Pixabay

Zakład Ubezpieczeń Społecznych z większymi uprawnieniami. Od dziś (5 października) pracownicy mogą dokładniej sprawdzać, gdzie przybywają osoby na zwolnieniu lekarskim.
Zmieniają się zasady kontroli pracowników przebywających na zwolnieniu lekarskim. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, gdy pojawią się wątpliwości wnikliwiej będzie mógł sprawdzić, co robi osoba na L4.

Gdy okaże się, że wykonuje czynności niezgodne z jego przeznaczeniem ZUS będzie mógł nawet zażądać zwrotu zwrotu świadczenia chorobowego.

Od dziś (5 października) ZUS może nas wezwać nie tylko pocztą, ale również za pośrednictwem telefonu i e-maila. Takie wiadomości będą równie ważne, co list polecony.

Jeszcze więcej uprawnień ZUS zyska w styczniu 2022 roku. Będzie mógł zapytać operatorów komórkowych o to, skąd do sieci logował się telefon oraz będzie mógł zapytać bank, gdzie jej użytkownik dokonywał płatności bezgotówkowych.

Co najczęściej Polacy robią na zwolnieniach lekarskich?


Podczas kontroli zwolnień okazywało się, że niektórzy na zwolnieniu lekarskim, zamiast się kurować, pracowali. Pomocne w dotarciu do tych, którzy nie potrafili zastosować się do zaleceń lekarzy były również donosy, które dotyczyły m.in. wyjazdów, podróży wakacyjnych w czasie zwolnienia lekarskiego, nadużywanie możliwości brania zwolnień na tzw. teleporadę, wykonywanie remontów domów/mieszkań, a także wykonywanie pracy w czasie e-ZLA na rzecz innego pracodawcy.

W pierwszym półroczu 2020 r. na Warmii i Mazurach ZUS przeprowadził 3,7 tys. kontroli zwolnień lekarskich. Okazało się, że niektórzy na zwolnieniu lekarskim, zamiast się kurować, pracowali. Kwota obniżonych i cofniętych świadczeń po kontroli zwolnień wyniosła ponad 2 mln. zł.


Źródło: własne/ ZUS