Na Warmii i Mazurach słonecznie i sucho, ale idzie chłód

2021-10-05 11:20:19(ost. akt: 2021-10-05 10:45:10)
W lasach jest sucho, uważaj z ogniem

W lasach jest sucho, uważaj z ogniem

Autor zdjęcia: pixabay.com

Przyzwyczailiśmy się do słonecznego października. Niestety w środę czeka nas zmiana. Będzie zimniej, a nocami spodziewajmy się chmur. Uważajmy też na ogień. Dlaczego?
Mamy złą i dobrą wiadomość. Zaczniemy od gorszej. Wtorek to prawdopodobnie ostatni tak ciepły dzień w tym roku. Już od środy odczujemy spadek temperatury, a dodatkowo będzie padać i mocno wiać. Fala ciepła, która przyniosła temperatury sięgające powyżej 20 stopni Celsjusza, zostanie więc wyparta przez chłodny front atmosferyczny. To zła wiadomość. A dobra? Że na Warmii i Mazurach deszcz przyjdzie później niż w całym kraju. Niestety wszędzie, nawet u nas, odczujemy spadki temperatur.

W środę zimne powietrze dotrze mniej więcej w rejony Gdańska, Łodzi i Krakowa, gdzie się zatrzyma. Jego dalszą wędrówkę uniemożliwi wyż rosyjski. Dlatego na Warmii i Mazurach będzie w miarę pogodnie — bez mocnego wiatru i deszczu — a nad resztą kraju, a zwłaszcza od Pomorza Gdańskiego po Śląsk, pojawią się opady, miejscami silniejsze, do 10–20 mm.

Istnieje też ryzyko, że nocami i o porankach tworzyć będą się mgły i niskie chmury, które punktowo mogą utrzymywać się również w ciągu dnia.

Dziś jeszcze ciepło. Ale pamiętaj, gdy spacerujesz po lesie, uważaj z ogniem! Gdy jesteś na grzybach, najlepiej nie pal. U nas występuje bardzo wysokie zagrożenie pożarami!