Wycinają kawał lasu w Zielonowie w gminie Stawiguda. Czy powstanie tu nowe osiedle?

2021-10-05 08:29:00(ost. akt: 2021-10-05 09:03:24)
W Zielonowie lesnicy wycinają drzewa. Dlaczego?

W Zielonowie lesnicy wycinają drzewa. Dlaczego?

Autor zdjęcia: Czytelnik GO

W Zielenowie w gminie Stawiguda leśnicy wycinają drzewa. Mieszkańcy martwią się, że las ustąpi miejsca nowemu osiedlu. Sprawdzamy, czy rzeczywiście tak się stanie.
W miejscowości Zielonowo trwa wycinka drzew. Zaniepokoiło to panią Annę, która mieszka w okolicy. Martwi się, bo wycinka trwa od początku września, a las niknie w oczach.

— Poniszczone są drogi lasy, w tym zdrowe drzewa. Moja siostra i ja ze zgrozą patrzymy na to, co tutaj robią leśnicy — martwi się pani Anna. — Moja siostra zadzwoniła do leśniczego z pytaniem, co się dzieje? Powiedział. że wycinają chore drzewa. Jakoś w to trudno uwierzyć. W gminie Stawiguda pani od ochrony środowiska odpowiedziała, że nic na ten temat nie wie. Ludzie, którzy mają tam domy, obawiają się, że wycinają te drzewa, żeby postawić osiedle. W czasach, kiedy każde żywe drzewo jest cenne, nie można tego robić. Zielonowo to piękna miejscowość wśród lasów nad jeziorem. A tu tak mordują nasze naturalne środowisko. 

Gmina rzeczywiście nic nie wie o wyrębie, ale nie musi.

— Za tereny leśne odpowiadają leśnicy. Nie muszą nam tłumaczyć, dlaczego wycinają drzewa — podkreśla Michał Kontraktowicz, wójt Stawigudy. — Gmina decyduje o drzewach, które rosną na jej terenie. Mozemy wyciąć drzewa, które na przykład zagrażają bezpieczeństwu na drodze. Lasy natomiast należą do Lasów Państwowych.

Dlaczego leśnicy wycinają drzewa?


— Obecnie w okolicy miejscowości Zielonowo trwają prace związane z przebudową drzewostanów porolnych — odpowiada Ewelina Godzieba z Nadleśnictwa Nowe Ramuki. — W ramach tych prac usuwane są drzewa przeszkadzające młodemu pokoleniu lasu uzyskanego z naturalnego obsiewu nasionami miejscowych drzew. Prace prowadzone są na powierzchni około 2.5 ha. Proces przebudowy gruntów porolnych rozłożony jest na okres kilkudziesięciu lat. W planach nadleśnictwa i gmin nie ma żadnych wzmianek o planowanych osiedlach na terenach Nadleśnictwa Nowe Ramuki.

ar

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Gaudi #3076826 5 paź 2021 09:03

  Szanowna Pani Redaktor, temat bardzo ważny, ale proszę o więcej staranności. Miejscowość, o której Pani pisze w tym krótkim artykule ma trzy nazwy: Zieleniewo, Zielonowo, Zielenowo. Irytujące.

  Ocena komentarza: warty uwagi (13) odpowiedz na ten komentarz

 2. SumRed #3076823 5 paź 2021 09:02

  Będzie osiedle współczuje

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-8) odpowiedz na ten komentarz

 3. she #3076817 5 paź 2021 08:49

  Kopalnie chcą zamykać, chociaż były od dziesiątek lat i to znacznie więcej, a tak naprawdę to wycinanie lasów powoduje zmiany klimatyczne!

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz