Jubileusz 30-lecia powstania Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”

2021-10-04 09:23:47(ost. akt: 2021-10-04 09:32:05)
Portrety prezesów "Wspólnoty Polskiej" A.Stelmachowskiego i M. Płażyńskiego.

Portrety prezesów "Wspólnoty Polskiej" A.Stelmachowskiego i M. Płażyńskiego.

Autor zdjęcia: Władysław Strutyński

W 1990 roku pierwszy Marszałek Senatu RP prof. Andrzej Stelmachowski zainicjował powstanie apolitycznego Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” (SWP) „podejmując działania dla dobrego imienia Polski oraz Polaków niezależnie od stopnia ich integracji w kraju zamieszkania”.
Profesor Andrzej Stelmachowski został pierwszym prezesem Stowarzyszenia, następnym był Maciej Płażyński (także honorowy Obywatel Lidzbarka Warmińskiego), po jego tragicznej śmierci w katastrofie smoleńskiej prezesem został Longin Komołowski.

Obecnie Prezesem jest Dariusz Piotr Bonisławski inicjator powstania Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w wymiarze światowym, uwzględniający także najnowszą emigrację Polaków, w ostródzkim Domu Polonii.

Ze względu na pandemię obchody są opóźnione i mają skromniejszy wymiar niż pierwotnie zakładano.

Centralne obchody odbyły się w Pułtusku, gdzie 18 września 2021r Domowi Polonii nadano tytuł Światowego Centrum Polonii im Ignacego Jana Paderewskiego.

Koło „Wspólnoty Polskiej” w Lidzbarku Warmińskim powstało w 1995 roku z inicjatywy senatora Józefa Kuczyńskiego i wchodziło strukturalnie do ówczesnego Oddziału Elbląskiego.

Prezesem koła SWP w Lidzbarku Warmińskim jest Jolanta Adamczyk.

Warmińsko-Mazurski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” działa od 2004 roku.

W ostatnich dwóch latach w wyniku konkursów na działalność statutową Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” otrzymało około 40% procent mniej niż w 2019 roku. Były to środki na projekty miękkie (około 14 mln zł rocznie i na inwestycje około 20 mln zł).

Do pierwszych z nich należą między innymi: utrzymanie biur stowarzyszeń polonijnych oraz Domów Polskich na Wschodzie, utrzymanie szkół, szkolenie nauczycieli, media polonijne, pomoc charytatywna i stypendia, przedsięwzięcia kulturalne i sportowe, czyli festiwale i igrzyska polonijne.

Do działań inwestycyjnych należą remonty szkół, budowa i remonty Domów Polskich, remonty zabytków dziedzictwa narodowego na Wschodzie.

Przez ostatnie dwa lata prawie nie odbywały się przedsięwzięcia polonijne w kraju i z tego powodu olbrzymie kłopoty finansowe mają krajowe Domy Polonii Stowarzyszenia, które tym działaniom służą.

Np. tegoroczne Letnie Polonijne Igrzyska, które odbyły się w Pułtusku były tylko namiastką tego co było przed pandemią, a i tak bez wsparcia samorządu lokalnego w ogóle do nich by nie doszło.

Podobnie jak Igrzyska Młodzieży Polonijnej w Łomży. Na sztandarowy program wymyślony przez Macieja Płażyńskiego „Lato z Polską” Kancelaria Urzędu Rady Ministrów nie przyznała żadnych środków a jednak dzięki samorządom w tym roku przyjęło młodych ludzi pochodzenia polskiego z różnych krajów 30 miast.

Z przedsięwzięć kulturalnych w tym roku udało się zorganizować Konkurs Piosenki Polonijnej towarzyszący krajowemu Festiwalowi Piosenki w Opolu.

Zatrzymała się inwestycja budowy Domu Polskiego we Lwowie. Trudno określić, czy w ogóle są jakieś konkretne zamiary państwa wobec Polonii.

Jedynym kilkuletnim projektem inwestycyjnym, wygranym w konkursie przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” i zabezpieczonym kwotą 50 mln zł jest rozbudowa Domu Polskiego w Wilnie.

Powstanie w nim 30 nowych pokoi noclegowych oraz siedziba TV Wilno, która ma równoważyć działalność rosyjskich stacji, tak bardzo popularnych, zwłaszcza u młodych ludzi.

Wielką troską Stowarzyszenie obejmuje te działania na Białorusi, które są możliwe do zrealizowania, łącznie z pomocą prawną. Związek Polaków na Białorusi został decyzją kapituły SWP wyróżniony nagrodą imienia profesora Andrzeja Stelmachowskiego.

Wszystkim wiadomo, że nie mogli odebrać tej nagrody osobiście liderzy tej organizacji prezes Angelika Borys i Andrzej Poczobut, także mi znani od wielu lat.

Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” wielokrotnie wspierało finansowo przedsięwzięcie „Kaziuki Wilniuki”.

Lidzbarskie Koło SWP ponownie (w 2021 roku nie było przyznanych środków na kulturę SWP) składa wniosek na zrealizowanie widowiska „Żniwa na Wileńszczyźnie” na podstawie scenariusza z 1929 roku.
Władysław Strutyński, Członek rady Krajowej SWP.