Paneuropa vs COVID-19

2021-10-01 14:32:01(ost. akt: 2021-10-01 14:50:21)

Autor zdjęcia: KE

“Paneuropa vs COVID-19” to nowy, fascynujący komiks o walce z jednym z największych wyzwań, z jakim Europa i świat musiały się zmierzyć w ostatnim czasie. Opowiada o zmaganiach bohaterów Paneuropy z siłami zła i solidarności Europejczyków w obliczu zagrożenia .
Komiks powstał z inicjatywy Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce i stanowi kontynuację serii „Paneuropa” obejmującej wydany w 2019 r. komiks pt. „Paneuropa vs. Pandemonium” oraz wydany w 2020 r. komiks pt. „Paneuropa vs. Smog”.

Tematem komiksu „Paneuropa vs COVID-19” jest walka z jednym z największych wyzwań, z jakim Europa i świat musiały się zmierzyć w ostatnim czasie, czyli pandemią SARS-COV-2.

Centralnym wątkiem komiksu jest solidarność Europejczyków w obliczu pandemii, ofiarność personelu medycznego sprawującego opiekę nad chorymi oraz naukowców opracowujących szczepionkę. Wszystko to dzieje się z uwzględnieniem kulturowej i językowej złożoności Europy. W samej tylko UE mówi się 24 językami urzędowymi i ok. 60 językami regionalnymi i mniejszości.

Do przeczytania komiksu zachęca dr Tomasz Karauda z Uniwersyteckiego Szpitalu Klinicznego w Łodzi:

To ciekawa, bardzo wciągająca historia o tym, jak fikcyjni superbohaterowie wspierani przez naukowców i medyków stawiają czoła złu, czyli pandemii która zaatakowała Europę i świat. Obok wielu pozytywnych bohaterów jest jedna zdecydowanie negatywna - Eris - która odpowiada za wiele nieszczęść w przeszłości, a teraz chce podzielić i osłabić Europę poprzez pandemię. To oczywiście literacka fikcja, ale mam nadzieję, że wszyscy czytelnicy, przede wszystkim młodzi ludzie, uruchomią wyobraźnie i docenią wagę problemów o których mowa w komiksie. Wszyscy możemy być pozytywnymi bohaterami i w obliczu zagrożenia zachować się odpowiedzialnie, chroniąc siebie i innych.

Oficjalna premiera komiksu nastąpi 2 października 2021 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Komiks będzie można otrzymać bezpłatnie, odwiedzając stoisko Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

opr. mh

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Kajko #3076655 2 paź 2021 09:13

  Fikcyjni bohaterowie wspierają fikcyjnych naukowców w walce z fikcyjną pandemią wywołaną przez dr. Irenę Eris

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Insomnia #3076644 1 paź 2021 18:47

   Mało to bajek na ten temat w prawie każdych mediach?

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz