Kolejny etap Programu Rządowego. Będzie nowy przystanek kolejowy w Wietrzychowie

2021-10-02 13:15:37 (ost. akt: 2021-10-01 16:58:48)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Beata Brokowska

Ma powstać przystanek kolejowy w Wietrzychowie, skąd mieszkańcy będą mogli pojechać w stronę Olsztyna, Nidzicy i Działdowa. Jest to kolejny etap Programu Rządowego, którego ideą jest zachęcenie mieszkańców do dojazdów do pracy pociągiem.
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na prace budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025. Celem programu rządowego jest zwiększenie dostępu do kolei. Zostało wyznaczonych łącznie 355 zadać, z czego 6 dotyczy Warmii i Mazurach. Inwestycja PKP m. in. zapewni lepsze warunki podróży w Wietrzychowie na linii Działdowo – Olsztyn. Inicjatywy programu rządowego PLK mają zachęcić do podróży koleją – zwłaszcza w codziennych dojazdach do pracy lub szkoły.

— Nowy przystanek w Wietrzychowie to kolejna inwestycja w województwie warmińsko-mazurskim, której celem jest likwidacja wykluczenia komunikacyjnego i zapewnienie lepszego dostępu do kolei mieszkańcom mniejszych miejscowości. Wszystko to dzięki Programowi Przystankowemu, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2025 roku miliard zł na budowę i modernizację przystanków — mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu.

Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. dodaje: — Dzięki inwestycjom realizowanym przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. z udziałem środków unijnych i budżetowych podróże pociągiem na Warmii i Mazurach są bardziej dostępne i atrakcyjne. Program Kolej Plus oraz Rządowy program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025 są ważnym zakresem prac, gdyż zwiększają dostęp mieszkańców małych miejscowości do kolei – najbardziej ekologicznego środka transportu.

W Wietrzychowie powstaną: peron o długości 150 metrów, wiata, ławki, czytelne oznakowanie i tablice informacyjne, oświetlenie LED, a osobom o ograniczonej możliwości poruszania dostęp do pociągów ułatwią pochylnia. Dodatkowo pojawią się stojaki rowerowe. Rozpoczęcie prac planowane jest w IV kwartale tego roku, prace mają potrwać do końca przyszłego roku.

Nowe przystanki na Warmii i Mazurach


Dzięki projektowi na Warmii i Mazurach powstanie 6 przystanków: nowe pojawią się w Wietrzychowie, Nikielkowie i w Kolnie, zaplanowane jest wydłużenie peronów w Pasłęku, Działdowie oraz przeniesienie do dogodniejszej dla mieszkańców lokalizacji przystanku w Łankiejmach.

Dzięki realizacji przez PLK Krajowego Programu Kolejowego powstały nowe przystanki w naszym regionie: Olsztyn Likusy przy ul. Bałtyckiej, Olsztyn Redykajny przy ul. Hozjusza, Olsztyn Jezioro Ukiel w pobliżu jeziora oraz Zespołu Szkół Elektronicznych i Zespołu Szkół Ekonomicznych – na linii z Olsztyna Głównego do Olsztyna Gutkowa, Olsztyn Śródmieście w centrum Olsztyna, Olsztyn Dajtki oraz Pisz Wschodni.

Czym jest Rządowy Program dla lepszej komunikacji kolejowej?


W tym roku w maju przyjęto uchwałę w sprawie ustanowienia „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”, przedłożoną przez Ministra Infrastruktury. Ideą programu jest walka z wykluczeniem komunikacyjnym, promowanie ekologicznych środków transportu i wspieranie polskiej gospodarki. Na realizację programu przeznaczono 1 mld zł.

Źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. j. #3076664 2 paź 2021 14:12

    Chodziły słuchy że kolejka Szymany - Olsztyn miała być przedłużona do Gutkowa albo do Morąga. Ktoś coś wie na ten temat?

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz