Michał Wypij atakuje rząd. Poseł Małecki: To trochę nie na miejscu

2021-10-01 15:32:17(ost. akt: 2021-10-01 15:15:35)

Autor zdjęcia: Zrzut ekranu sejm RP

Rząd przegłosował wczoraj przedłużenie stanu wyjątkowego na granicy z Białorusią. Głosowanie przeszło głównie głosami PiS i Konfederacji. Wiele kontrowersji wywołało wystąpienie posła z Olsztyna Michała Wypija. Dosadnie skomentował je jego do niedawna koalicyjny kolega Jerzy Małecki z PiS.
Stan wyjątkowy obejmuje 183 miejscowości w pasie przygranicznym. Został wprowadzony 2 września na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta wydanego na wniosek Rady Ministrów. Przedstawiciele rządu uzasadniają konieczność wprowadzania stanu wyjątkowego sytuacją na granicy z Białorusią, gdzie reżim Łukaszenki prowadzi — jak to określają — wojnę hybrydową oraz rosyjskimi ćwiczeniami wojskowymi Zapad, które rozpoczęły się 10 września.

Co oznacza stan wyjątkowy?


Osoby, które nie są związane na stałe z miejscowościami, w których obowiązuje stan wyjątkowy, nie mogą tam przebywać. Jednak w szczególnie uzasadnionych sytuacjach miejscowy komendant straży granicznej może wydać pozwolenie na pobyt na terenie danej miejscowości.

Stan wyjątkowy potrwa dodatkowe 60 dni


Stan wyjątkowy potrwa dodatkowe 60 dni — tak zdecydował Sejm na wniosek prezydenta Andrzeja Dudy. Głosowanie przeszło głównie głosami parlamentarzystów PiS i Konfederacji. Wnioskowi prezydenta sprzeciwiły się Koalicja Obywatelska i Lewica, natomiast od głosu wstrzymało się większość posłanek i posłów PSL i Porozumienia.

Posłanki i posłowie nocą odbyli w Sejmie burzliwą dyskusję, w której brało udział aż 70 posłów z różnych ugrupowań. Wystąpienie Michała Wypija z Olsztyna wywołało burzę w mediach społecznościowych. Wielu internautów zarzucało mu działanie na niekorzyść bezpieczeństwa Polski.

Poseł Porozumienia odniósł się do trzech warunków, które były postawione przed rządem w dniu wprowadzenia stanu wyjątkowego. Pierwszy z nich to wsparcie przedsiębiorców w pasie nadgranicznym, drugi to wpisanie sytuacji na granicy w kontekst międzynarodowy, czyli zwrócenie się do naszych sojuszników z UE, trzeci to dostęp do rzetelnej informacji poprzez dopuszczenie dziennikarzy na miejsce zdarzenia. Zdaniem posła Wypija, tylko pierwszy postulat został zrealizowany.

— Od tamtego czasu manewry wojskowe zostały zakończone, a na naszej granicy zaczęli umierać ludzie — mówił wczoraj Michał Wypij z mównicy sejmowej — Rzetelna informacja nie jest zagrożeniem, chyba że dla ludzi, którzy mają nieczyste intencje. Chyba nikt na tej sali nie ma wątpliwości, że reżim Aleksandra Łukaszenki stoi za tą sprawą i w sposób haniebny, nikczemny i cyniczny wykorzystuje nieszczęście tych ludzi. Moje środowisko polityczne bez dopuszczenia informacji publicznej do rzetelnej informacji nie może zgodzić się na przedłużenie stanu wyjątkowego — stwierdził Wypij.

I dodał: — Nikt dzisiaj nie ma wątpliwości, że cynikiem, który wykorzystuje nieszczęście ludzi, jest Aleksander Łukaszenko, który spowodował tę sytuację. Nigdy nie możemy dopuścić do sytuacji, w której ktoś mógłby pomyśleć, że nie tylko Aleksander Łukaszenko wykorzystuje nieszczęście tych biednych ludzi.


Poseł Michał Wypij wstrzymał się od głosu. Sprawę skomentował jego niedawny koalicyjny kolega poseł Jerzy Małecki z PiS.

— Sytuacja, z którą mamy obecnie do czynienia, to wynik dobrych kilku lat polityki Putina i Łukaszenki. To, co się teraz dzieje na granicy, to wojna hybrydowa. Ze zdaniem posłów Porozumienia Jarosława Gowina absolutnie się nie zgadzam — podkreśla poseł Małecki — Jeszcze niedawno rząd Zjednoczonej Prawicy współtworzyło również Porozumienie Jarosława Gowina. Uważam, że po ich wyjściu z szeregów Zjednoczonej Prawicy krytykowanie tego, co wspólnie tworzyliśmy, jest nie na miejscu — zauważa poseł Jerzy Małecki z PiS.

Karol GroszKomentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Ares #3076661 2 paź 2021 13:22

    Sprzedajna gnida i tyle w temacie

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

  2. grand #3076637 1 paź 2021 18:26

    Brawo Wypij. Olsztyn za Tobą

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz