Wygraj teleskop. Weź udział w konkursie „Czy leci z nami Lem?”, który organizuje Teatr Nowy z Olsztyna

2021-09-30 07:02:28(ost. akt: 2021-09-29 15:58:47)
Konkurs "Czy leci z nami Lem?" kończy się 18 października

Konkurs "Czy leci z nami Lem?" kończy się 18 października

Autor zdjęcia: pixabay.com

Dzięki temu konkursowi "można wejść w buty Lema". Wystarczy napisać opowiadanie inspirowane "Bajkami robotów". Nagrodą jest m.in. teleskop i audiobook nagrany na podstawie zwycięskiego opowiadania.
Wystarczy bogata wyobraźnia. Przyda się też pióro i kilka kartek. I najważniejsze — inspiracja „Bajkami robotów" Stanisława Lema. Później powinno pójść z górki. Trzeba napisać opowiadanie. Wszystkie chwyty dozwolone — najważniejsze, żeby zaciekawić i wciągnąć. Zresztą sam Lem powiedział: „Nie żałuj, nigdy nie żałuj, że mogłeś coś zrobić w życiu, a tego nie zrobiłeś”.

Konkurs „Czy leci z nami Lem?” organizuje Teatr Nowy w Olsztynie zaprasza nie tylko miłośników Stanisława Lema do udziału w konkursie literackim. Dorzuca się do tego Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego. 


— Zachęcam do udziału wszystkich, którzy chcą sprawdzić swoje umiejętności w literaturze — mówi Weronika Chworak z impresariatu Teatru Nowego w Olsztynie. — Mamy już pierwsze prace, które są naprawdę fantastyczne. Ale czekamy na więcej. Tym bardziej, że nagrody są naprawdę nieziemskie. Można wygrać profesjonalny teleskop, dzięki któremu będzie można być bliżej kosmosu. Będzie można zobaczyć gwiazdy nie tylko na własne oczy, ale i w telefonie, który łączy się z teleskopem. Do tego jest seria książek Stanisława Lema i audiobook, który będzie zapisem zwycięskiego opowiadania. Rozstrzygnięcie konkursu zaplanowane jest na grudzień w planetarium. Towarzyszyć mu będą pokazy nieba z muzyką na żywo oraz wykłady. Odbędzie się wtedy też prezentacja audio nagrodzonego opowiadania.


Prace oceni będzie jury, w którego skład wchodzą aktor Grzegorz Gromek, autor opowiada fantastycznych Jacek Sobota i astronom Leszek Błaszkiewicz.

W konkursie może wziąć każdy, kto ukończył 13 lat. Trzeba napisać opowiadanie inspirowane „Bajkami robotów" Stanisława Lema na minimum siedem stron A4 (maksymalnie 10 stron). Zainteresowani mają na to czas do 18 października . Opowiadanie należy przesłać w rozszerzeniu PDF na adres: teatrnowywolsztynie@gmail.com oraz pocztą tradycyjną na adres: Teatr Nowy w Olsztynie, ul. Rodziewiczówny 3, 10-030 Olsztyn. Regulamin na: teatrnowywolsztynie.pl.

Rok 2021 został ogłoszony rokiem Stanisława Lema, w którym obchodzimy również setną rocznicę jego urodzin.

Kim jest Stanisław Lem?


Niemal w każdym zakątku świata można spotkać czytelników jego najgłośniejszych powieści i zbiorów opowiadań, takich jak: Astronauci, Solaris, Dzienniki gwiazdowe, Cyberiada, Katar czy Śledztwo. Stworzył całą galerię charakterystycznych i fascynujących postaci literackich w rodzaju Ijona Tichego, pilota Pirxa, profesora Tarantogi, konstruktorów Trurla i Klapaucjusza czy astronauty Krisa Kelvina. Ten ostatni pojawia się w Solaris z 1961 roku, powieści, którą sfilmował najpierw Andriej Tarkowski w 1972 roku, a potem — w 2002 roku — Steven Soderbergh (rolę Kelvina zagrał George Clooney). Powieści i opowiadania Lema były ekranizowane także przez Marka Piestraka, Edwarda Żebrowskiego i wielu innych, ale autor zadowolony był tylko z Przekładańca w reżyserii Andrzeja Wajdy z Bogumiłem Kobielą w roli głównej, a to dlatego, że — jak pół żartem, pół serio twierdził w wywiadach — sam napisał scenariusz tego filmu.


Bajki robotów” to zabawne skrzyżowanie literatury science fiction i tradycyjnej baśni. Lem, jak sugeruje już sam tytuł, połączył w tej książce światy na pozór sobie obce: baśniową akcję przeniósł w kosmos, a księżniczki i czarodziejów zamienił na inteligentne i przede wszystkim obdarzone uczuciami maszyny. Powstał w ten sposób utwór wymykający się wszelkim klasyfikacjom. W „kosmicznych baśniach” Stanisława Lema beztroska parodia i zabawa mieszają się z poważnymi problemami.

ar