Uczniowie z olsztyńskiej szkoły stworzyli grę komputerową

2021-09-29 12:07:00(ost. akt: 2021-10-01 20:45:32)

Autor zdjęcia: Krystyna Arciszewska

Programowanie i informatyka jest dla wszystkich. Nie tylko dorosłych, ale też dla młodzieży. No i wbrew stereotypom — również dla dziewcząt.
W tym roku Polskie Towarzystwo Informatyczne obchodzi 40-lecia. Z tej okazji 10 września odbyła się uroczysta gala. Dzień nie był przypadkowy — zorganizowano go w Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego. Gośćmi byli m.in. informatycy, naukowcy, przedstawiciele biznesu, ale również reprezentanci placówek edukacyjnych i administracji państwowi. Podczas gali rozdano również nagrody i wyróżnienia. Wśród laureatów znaleźli się mieszkańcy naszego regionu, którzy aż dwa razy byli wzywani na główną scenę. Hanna Pikus została doceniona za pracę jako kordynator EDCL.

— Program ECDL/ICDL wdrażany jest przez Polskie Towarzystwo Informatyczne. Na całym świecie wdraża się podstawowy poziom umiejętności obsługi komputera zgodny ze standardem ICDL. Polskie Towarzystwo Informatyczne jest w Polsce jedynym operatorem wdrażania tego programu. Zadaniem Koordynatora Regionalnego ECDL/ICDL  jest przygotowanie merytoryczne egzaminatorów i nadzorowanie procesu certyfikacji w regionie. Do moich obowiązków należy również popularyzacja programu ECDL/ICDL i współpraca z Centrami Egzaminacyjnymi ECDL/ICDL — mówi Hanna Pikus, regionalna koordynatorka oraz wykładowczyni Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

I dodaje: — Żeby wspomagać procesy certyfikacyjne, Polskie Towarzystwo Informatyczne prowadzi dodatkowe działania. Jednym z nich jest program „Klasa z ECDL” skierowany do szkół wszystkich poziomów. Na zasadzie porozumienia szkoły deklarują, że zgodnie z proponowanym przez nas Sylabusem i elektronicznym podręcznikiem exeBook.pl będą wspierać proces nauczania technologii informacyjnych. Druga taka działalność to wspieranie konkursów informatycznych w szkołach podstawowych i średnich.

Przedstawiciele województwa warmińsko-mazurskiego na scenie pojawili się tego wieczoru jeszcze raz. Tym razem swoją nagrodę odebrali uczniowie z olsztyńskiej Szkoły Podstawowej nr 2. Pod kierunkiem Przemysława Rydla opracowali scenariusz gry „Antville: Adapt and Survive”. I to właśnie docenili jurorzy konkursu dla młodych programistów — Geek. Zwycięski zespół Cyber Family tworzy rodzeństwo Maria i Szymon Zyskowscy. Ich wygrana udowadnia, że programowanie jest dla każdego, niezależnie od wieku, ale również płci.

Konkurs informatyczny GEEK jest ogólnopolskim konkursem dla młodzieży. W tym roku była to pierwsza edycja, w trakcie której zespoły ze szkół miały zaprojektować grę internetową. Jego uczestnicy mieli okazję nauczyć się współpracy, a ich umiejętności wzajemnie się uzupełniały. Jeden uczeń wnosi fabułę i pomysły, a drugi umiejętności techniczne. Zdecydowanie jest to inny model pracy różniący się od tego szkolnego — podkreśla Hanna Pikus.

Alicja Kowalczyk