Nie spisaliście się? Czas ucieka!

2021-09-29 13:12:39 (ost. akt: 2021-09-29 15:21:42)

Autor zdjęcia: Alina Laskowska

To już dwa ostatnie dni na wzięcie udziału w Spisie Powszechnym. Sporo osób zostawiło ten obowiązek na ostatnią chwilę, ale statystyki, choć niekonkretne, są zadowalające — ocenia Joanna Balcerzak z Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Badań Regionalnych w Olsztynie.
— Jeśli chodzi o obecne wyniki spisu, to w tym momencie nie podajemy konkretnych liczb, ponieważ statystyki dynamicznie się zmieniają, z godziny na godzinę. Sporo osób spisuje się na ostatnią chwilę. Panuje wzmożony ruch w urzędach, na infolinii i w aplikacji spisowej — mówi Joanna Balcerzak, kierowniczka Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Badań Regionalnych. — Na pewno sytuacja wygląda znacznie lepiej niż na początku miesiąca, więc jesteśmy spokojni o kompletność badania. Do 100 proc. jeszcze trochę nam brakuje i robimy wszystko, co jest możliwe, żeby spisać jak najwięcej osób. Wiemy już, że stopień realizacji spisu będzie wysoki, o czym świadczy odsetek spisanych osób na ten moment.

Do 30 września trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, który dotyczy wszystkich mieszkańców naszego kraju. Udział w spisie jest obowiązkowy, a za jego niewypełnienie przewidziana jest kara grzywny w wysokości do 5 tys. zł.
— Przypominamy wszystkim o obowiązku spisowym. W każdym urzędzie miasta i gminy są wydłużone godziny pracy punktów spisowych. W Urzędzie Statystycznym w Olsztynie jutro (30 września) punkt spisowy będzie czynny do godziny 24 — dodaje Joanna Balcerzak.

Można wypełnić formularz spisowy samodzielnie na stronie: https://spis.gov.pl/ lub spisać się w odpowiedniej jednostce.
W Olsztynie można to zrobić w Urzędzie Miasta w Biurze Obsługi Klienta i w Urzędzie Statystycznym przy ul. Kościuszki 78/82.

lew