Widzisz psa z żółtą wstążką? Nie podchodź!

2021-09-27 14:32:10(ost. akt: 2021-09-28 13:36:33)

Autor zdjęcia: materiały prasowe

Co oznacza żółta wstążeczka przypięta do obroży lub szelek psa? Wbrew pozorom nie jest to kolorowa ozdoba, ale sygnał do zachowania szczególnej ostrożności. Do takiego psa nie powinniśmy podchodzić bez wcześniejszej zgody opiekuna.
Dużo osób, widząc w miejscu publicznym psa, od razu zaczyna się z nim witać i głaskać. Bardzo często bez zapytania właściciela o zgodę. Ludzie często głaszczą napotkane psy na ulicy lub witają się z nimi, nie zastanawiając się, jak czuje się z tym zwierzę. Czy dobrze znosi tego typu sytuację, czy jest to dla niego komfortowe, a co najważniejsze — nie pytając o to wcześniej opiekuna. Nawet jeśli pies jest przyjacielsko nastawiony, opiekun może nie życzyć sobie, żeby był głaskany przez obce osoby, chociażby ze względów higienicznych czy wychowawczych.

Niektóre psy z różnych przyczyn mogą potrzebować więcej przestrzeni i dystansu, np. dlatego, że są bojaźliwe i źle znoszą kontakt z innymi osobami czy psami, mogą być chore, starsze lub po prostu być w trakcie szkolenia na psa terapeutycznego.

Dlatego żeby odpowiedzieć na ich potrzeby i ograniczyć im stres, została zorganizowana kampania The Yellow Dog Project. To akcja, której celem jest edukacja obejmująca potrzeby zwierząt i promowanie zasad właściwego kontaktu z psami za pomocą międzynarodowego znaku — żółtej wstążki lub przywieszki. Dzięki temu wiemy, że tak oznaczony pies wymaga zachowania odpowiedniego dystansu.

Kampania ma rozpromować żółte wstążeczki jako sposób ostrzegania.

Żółta wstążka lub przywieszka u psa nie jest ozdobą, to znak dla innych, żeby go nie zaczepiali, nie dotykali czy nie wołali do siebie. Taki pies potrzebuje więcej przestrzeni, aby czuć się dobrze. Gdy spotkasz tak oznaczone zwierzę, nie lekceważ tego, zachowaj ostrożność i ogranicz jakikolwiek kontakt. Nie wykonuj gwałtownych ruchów czy dźwięków, które mogłyby go przestraszyć. Jeśli chcesz wejść z nim w interakcję, najlepiej zapytać opiekuna, jaka odległość będzie odpowiednia i na jaki kontakt możesz sobie pozwolić — podkreśla Alicja Skrabania z Maxi Zoo.

Warto zaznaczyć, że zwierzęta oznaczone żółtą wstążką mogą mieć również problem z kontaktami z innymi psami. W takim przypadku zawsze należy pamiętać o zachowaniu bezpiecznej odległości. Nie należy również spuszczać swojego psa ze smyczy i uspokoić go, jeśli robi się nadmiernie pobudzony na widok drugiego zwierzaka. Najlepiej w takiej sytuacji ominąć oznaczonego psa w większej odległości.

Żółta wstążka nie zawsze oznacza, że zwierzę jest agresywne lub chore i nie można do niego podchodzić, lecz sygnalizuje, że pies potrzebuje więcej przestrzeni i spokoju. Że psy nie zawsze są skore do zabawy z obcymi i że należy szanować ich przestrzeń.

Źródło: Akcja żółta wstążka
opr. ak