Nasi terytorialsi świętowali

2021-09-27 14:54:21(ost. akt: 2021-09-27 15:12:39)

Autor zdjęcia: https://media.terytorialsi

W Warszawie odbyły się centralne obchody święta Wojsk Obrony Terytorialnej. Uczestniczyli w nich także żołnierze z naszego regionu.
- Jestem dumny, że ten najmłodszy rodzaj sił, tak profesjonalnie wywiązuje się z postawionych im zadań. W ciągu kilku lat swojego istnienia, WOT stały się integralną częścią Wojska Polskiego a sztandary, które dziś otrzymaliście, o tym świadczą - napisał do żołnierzy Prezydent RP Andrzej Duda.

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, podziękował tym ochotnikom, którzy poświęcają swój wolny czas, łączą swoje życie zawodowe ze służbą wojskową. - To ludzie, którzy zawsze są gotowi, żeby pomagać. Doświadczyli pomocy żołnierzy WOT ci, którzy byli dotknięci klęskami żywiołowymi. Dziś niosą pomoc mieszkańcom terenów przygranicznych budują ich odporność - powiedział.

Żołnierze WOT, zwani powszechnie terytorialsami swoje święto obchodzą 27 września.To szczególna data w historii Polski.W nocy z 26 na 27 września 1939 roku w Warszawie powstała Służba Zwycięstwu Polski, która z czasem przekształciła się w Związek walki Zbrojnej a potem w Armię Krajową.

Podczas uroczystości wręczone zostały sztandary wojskowe pięciu brygadom oraz Centrum Szkolenia WOT.


W uroczystości uczestniczyło ponad pół tysiąca żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, także z 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Przypomnijmy, że w jej skład wchodzą:

Dowództwo brygady – Olsztyn
41 batalion lekkiej piechoty – Giżycko
42 batalion lekkiej piechoty – Morąg
43 batalion lekkiej piechoty – Braniewo
44 batalion lekkiej piechoty – Ełk
45 batalion lekkiej piechoty – Olsztyn


W Wojskach Obrony Terytorialnej służy ponad 30 tysięcy żołnierzy.

oprac. ih, źródło: https://media.terytorialsi