Tak będą wyglądały biurowce przyszłości

2021-09-27 13:59:14 (ost. akt: 2021-10-29 09:58:06)
Bezpieczeństwo, elastyczność, jakość, odpowiedzialność za środowisko naturalne. Zdaniem specjalistów właśnie te trendy ukształtują biurową architekturę w niedalekiej przyszłości. Część z tych zmian możemy zaobserwować już teraz.
Biurowce przyszłości będą budowane według innych standardów technologicznych. Zmieni się również sposób, w jaki z nich korzystamy. Ewolucję przestrzeni biurowej przyspieszyła pandemia koronawirusa oraz wprowadzenie pracy zdalnej. Półtora roku izolacji pozwoliły ocenić plusy i minusy systemu home office. Obserwacje pracodawców i psychologów dowodzą, że biura nadal są potrzebne. Obecność w biurze wzmacnia więź pracownika z firmą oraz klientami. Kontakt z żywym człowiekiem to fundamentalna potrzeba emocjonalna i psychologiczna, której nie da się zaspokoić na spotkaniach online.

Biurowce hybrydowe

Zagrożenie epidemiologiczne i szybko zmieniająca się rzeczywistość skłania firmy do wdrażania różnych modeli pracy hybrydowej. Nie będzie to możliwe bez odpowiednio przystosowanej konstrukcji budynku. Powinna ona umożliwiać dowolną transformację przestrzeni oraz dostosowanie jej do nowych zasad bezpieczeństwa, narzucających np. konieczność dystansu społecznego. Taką elastyczność umożliwia brak ścian nośnych. Wówczas powierzchnię biura da się modyfikować w zależności od potrzeb.

Strefy chillout

Hybrydowy model pracy oznacza, że biura przestają być miejscem, gdzie pracownik wykonuje tylko i wyłącznie obowiązki zawodowe. To także przestrzeń, w której można integrować się z innymi a nawet odpocząć. Przyjazna atmosfera zapewnia dobrego samopoczucia zatrudnionych, ale też większą wydajność pracy.

W szybkiej regeneracji sił pomaga przełączenie uwagi na coś odmiennego od pracy wykonywanej dotychczas. Zrozumieli to giganci światowego rynku, którzy inwestują miliony w strefy odpoczynku i relaksu, zwane również strefami chillout. Najczęściej są to oryginalnie urządzone wnętrza oddzielone od przestrzeni do pracy specjalnym przeszkleniem, ściankami, bądź ażurowymi regałami. Takie strefy muszą zapewniać spokój i różnić się wystrojem od innych pomieszczeń. Konstrukcja nowoczesnego biurowca powinna umożliwiać aranżację stref chillout w najprzeróżniejszych stylach i wariacjach.

Nowoczesne biuro dzisiaj to nie jest przestrzeń pełna biurek i ekranów. Przede wszystkim jest stworzone tak, aby sprzyjać spotkaniom, wymianie myśli i kreatywności. Otwarte przestrzenie, części do relaksu i ergonomiczne wyposażenie dają możliwość nie tylko komfortowej pracy, która nie zawsze jest możliwa w domu, ale przede wszystkim spędzania czasu wśród innych osób. Pandemia i obostrzenia pokazały nam, że platformy komunikacyjne są realnym wsparciem codziennej pracy, natomiast nie zastąpią osobistego kontaktu z współpracownikami, który bardzo pozytywnie wpływa na pracę twórcza czy burzę mózgów, gdy zespół pracuje nad skomplikowana sprawa klienta – powiedział Maciej Żurawek, dyrektor Departamentu Obsługi Klientów w Citibank Europe plc.

Przyjazne dla środowiska

Elastyczność i multifunkcjonalność to nie jedyne wymogi, jakie stawia się projektantom biurowców przyszłości. Obiekty te muszą być przyjazne dla środowiska. Architekci coraz częściej stawiają na konstrukcje, szanujące zarówno krajobraz naturalny, jak i styl otaczających budynków. Takie biurowce nie zasłaniają nieba, nie niszczą terenów zielonych, nie wprowadzają chaosu architektonicznego. Są to główne założenia tzw. niewidzialnej architektury, która ma pozytywnie wpływać na nasze zdrowie i komfort psychiczny.

biurowiec Proekologiczne biurowce muszą również spełniać szereg wymogów dotyczących redukcji gazów cieplarnianych i ilości odpadów. Często są wyposażone w panele słoneczne, zbiorniki wody deszczowej, czy ogrody na dachu. Co istotne, do ich budowy wykorzystuje się materiały pozyskane z recyklingu.

Im mniej pracowników dojeżdża do biura samochodem, tym mniej spalin. Ekologiczny budynek stoi więc w miejscu łatwo dostępnym dla osób poruszających się rowerem lub korzystających z transportu publicznego.

Niektóre z wymienionych innowacji zastosowano podczas budowy olsztyńskiego Centaurusa. Ten wielofunkcyjny budynek posiada m.in infrastrukturę dla rowerzystów, własny generator prądotwórczy, energooszczędną fasadę, zapewniającą optymalny dostęp do światła dziennego, oświetlenie 500 lux, czy rekreacyjny taras.

Zobacz, jakie oferty pracy ma Citi: citi.me/2YA4yVO

Oprac. PS