Kozak w sieci, a w realu... Dlaczego hejtujemy innych?

2021-09-27 19:46:30 (ost. akt: 2021-09-27 17:30:37)

Autor zdjęcia: Pixabay

Zazdrość, poglądy polityczne, wyładowanie frustracji — przyczyny internetowego hejtu są różne. Sprawdzamy, kogo najbardziej hejtują i kto najczęściej hejtuje.
Jak podaje ogólnopolski portal badawczy Ariadna, hejt można zdefiniować jako obrażanie, wyzywanie, poniżanie, wyśmiewanie lub zniesławianie. Najwięcej osób, które doświadczyły hejtu w Internecie, jest w grupie wiekowej 18-24 lat — co czwarta osoba, czyli 24 proc, oraz w grupie wiekowej 35-44 lata — prawie co piąta osoba (18 proc.). Najczęściej ofiarami hejtu padają mężczyźni (19 proc.), tylko 11 proc. kobiet doświadczyło hejtowania.

Fot. ogólnopolski panel badawczy Ariadna

Dlaczego hejtujemy innych w internecie?


Czy niezadowolenie z własnego życia i kompleksy mogą być podłożem takich zachowań w internecie? Okazuje się, że tak. Najczęstszą przyczyną jest brak satysfakcji z życia (37 proc.), chęć zwrócenia na siebie uwagi i zyskania rozgłosu (33 proc.), frustracja (32 proc.) lub zazdrość (31 proc.). Hejt może też być sposobem na życie — aż 34 proc. hejtowania jest wynikiem opłaconych troli lub botów.

Fot. ogólnopolski panel badawczy Ariadna

Poglądy polityczne przyczyną hejtu


27 proc. hejt wynika z walki politycznej. Według ponad połowy Polaków (58 proc.) obecnie za rządów PiS jesteśmy dla siebie mniej życzliwi i mniej się szanujemy niż w przeszłości za rządów PO-PSL! Badanie pokazuje, jak bardzo pogłębia się polaryzacja społeczna i jak rosną podziały między Polakami. Tylko 31 proc. badanych uważa, że nasi rodacy są dla siebie tak samo życzliwi i tak samo się szanują, niezależnie od tego, które ugrupowania sprawują władzę.

Tylko 11 proc. badanych uważa, że jesteśmy dla siebie bardziej życzliwi i bardziej się szanujemy teraz za rządów PiS, niż w przeszłości za rządów PO-PSL...

Zdecydowana większość wyborców Koalicji Obywatelskiej (91 proc.) oraz Polski 2050 Szymona Hołowni (77 proc.) uważa, że obecnie za rządów PiS Polacy są dla siebie mniej życzliwi i mniej się szanują niż w przeszłości za rządów PO-PSL. Co ciekawe, tego zdania jest również co piąty wyborca PiS (21 proc.), jednak w tym elektoracie dominuje przekonanie (48 proc.), że Polacy są dla siebie tak samo życzliwi i tak samo się szanują obecnie za rządów PiS, jak i w przeszłości za rządów PO-PSL.

Fot. ogólnopolski panel badawczy Ariadna

Kto hejtuje?


Do hejtowania mało kto się przyznaje — tylko 4 proc. badanych. Więcej osób przyznających się do stosowania hejtu jest wśród mężczyzn (5 proc.) niż kobiet (3 proc.), a najwięcej w grupie wiekowej 25-34 lata (7 proc.). Innym problemem jest to, że wiele osób może nawet nie być świadoma tego, że to, co wypisują w internecie jest już hejtem. Może to wynikać z braku świadomości na temat cyberprzemocy oraz poczucia bezkarności w przestrzeni internetowej.

Fot. ogólnopolski panel badawczy Ariadna

— Hejt jest bardzo groźnym zjawiskiem i powinien być piętnowany, ponieważ w jego konsekwencji cierpią ludzie oraz narastają jeszcze większe podziały społeczne. Osoby hejtujące myślą, że wypisują „tylko słowa” w Internecie, ale nie zdają sobie sprawy, że te słowa ranią i wyrządzają krzywdę danej osobie, a często i jej bliskim. Hejt może też zabić. Od kilku lat obserwujemy w Polsce wzrost liczby prób samobójczych. Niestety hejt jest jednym z czynników, które temu sprzyjają” — mówi Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl.

Lidia Wieczorek

Badanie zostało przeprowadzone dla serwisu ciekaweliczby.pl na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna. Badanie przeprowadzono między 17 a 20 września 2021 roku.

Ciekaweliczby.pl jest autorskim projektem edukacyjnym, który przybliża opinii publicznej warte poznania fakty oparte o konkretne dane liczbowe. Celem jest prezentowanie danych tak, żeby każdy mógł z nich wyciągnąć własne wnioski i krytycznie spojrzeć na otaczającą nas rzeczywistość.

Ariadna to ogólnopolski panel badawczy audytowany przez Organizację Firm Badania Opinii Rynku (OFBOR). Więcej na www.panelariadna.pl

Źródło: Ariadna

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Stara Bździągwa #3076246 28 wrz 2021 07:37

    Pawle Marku ... przynudzasz

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz