Niemcy pożegnali Angelę Merkel

2021-09-26 20:19:34 (ost. akt: 2021-09-26 22:28:59)

Autor zdjęcia: European People's Party/https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Angela_Merkel_(47021083044).jpg

Pewne jest tylko to, że tym razem kanclerzem Niemiec nie zostanie Angela Merkel. Wielu widziałoby ją teraz na stanowisku prezydenta Europy. Kto jednak zastąpi ją w rządzeniu Niemcami? Dzisiaj tego nie wie nikt.
Z opublikowanych do tej pory exit poll wynika, że niemieccy socjaldemokraci (SPD) i chadecy (CDU) zdobyły po około 25% głosów. Zieloni mogą liczyć na około 15% a liberałowie na 11. To z nimi SPD lub CDU utworzy nowy rząd.

Antyeuropejska, antypolska i prorosyjska Alternatywa dla Niemiec może liczyć na około 11% głosów a postkomuniści na 5.

Rządząca Niemcami od 16 lat Angela Merkel już wcześniej zapowiedziała, że nie będzie starać się o kolejny wybór na funkcję kanclerza.

Jak wynika z raportu Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych (ECFR) 41 proc. przepytanych Europejczyków uważa, że Angela Merkel powinna nie tylko pozostać w polityce, ale objąć funkcję „prezydenta Europy”. Takie stanowisko na razie jednak...nie istnieje. Dlatego pytanie brzmiało: gdyby istniało stanowisko „prezydenta Europy”, to kogo pytany widziałby na tym miejscu.

Dobry wynik Zielonych wskazuje, że ich rola w nowym rządzie będzie znacząca. Kierująca nimi Annalena Baerbock z jednej strony to zagorzała zwolenniczka alternatywnych źródeł energii, z drugiej jest konsekwentną przeciwniczką Nord Stream 2.


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Insomnia #3076172 27 wrz 2021 10:35

    Teraz przez dziesiątki lat Europa będzie jej dziękować za sprowadzenie i promowanie wszelkiej maści chołoty.

    odpowiedz na ten komentarz