Znajomy prosi o pożyczkę na massengerze? Zastanów się zanim klikniesz w link

2021-09-25 11:19:43(ost. akt: 2021-09-25 12:10:43)

Autor zdjęcia: pixabay

Nowa metoda oszustów - hakują konta na profilach społecznościowych. Podszywają się pod naszych znajomych z portali społecznościowych i rozsyłają w naszym imieniu wiadomości z prośbą o pożyczenie pieniędzy i wysłanie kodu BLIK. Ostatnio ofiarami wyłudzaczy padła olsztynianka i dwoje jej znajomych.
Na początku tygodnia do Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie zgłosiła się olsztynianka, której konto społecznościowe zostało zhakowane.

Jej znajomi nagle zaczęli dostawać dziwne wiadomości z prośbą o opłacenie zamówionego towaru. Oszuści okazali się bardzo przebiegli, ponieważ prosząc o "pomoc" posługiwali się imieniem dziecka kobiety.

Niestety, mimo błyskawicznej reakcji znajomych pokrzywdzonej informujących na portalu społecznościowym o zagrożeniu dwie osoby dały się nabrać i przelały pieniądze w kwocie blisko 2 tys. zł. o które prosili oszuści.

Fot. KMP w Olsztynie

Policjanci apelują!


Zanim przekażemy komukolwiek kod BLIK lub dokonamy przelewu, pieniędzy upewnijmy się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba oszustwa! Prośby oszustów są różne — na leki, na zabawki, na kłopoty z kontem, brak pieniędzy na powrót do domu, brak pieniędzy na jedzenie czy ogólnie na trudną sytuację finansową. Przestępcy tłumaczą, że teraz brakuje im środków, ale oddadzą je wieczorem, gdy tylko otrzymają przelew. Dlatego warto osobiście się spotkać ze znajomym lub zadzwonić i porozmawiać, czy naprawdę potrzebne mu są pieniądze.

Co radzi policja?

Przede wszystkim — zachować czujność i rozsądnie korzystać z internetu:
• Pilnujmy swoich haseł dostępowych i pamiętajmy, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione. Dla bezpieczeństwa co kilka miesięcy zmieniajmy je.
• Pamiętajmy o wylogowaniu się z aplikacji za każdym razem po zakończeniu jej użytkowania.
• Nie otwierajmy maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze zawartych w nich załączników.
• Oszuści często podszywają się pod witryny banków lub popularnych portali aukcyjnych i społecznościowych. Pamiętajmy, aby nie wpisywać w przypadku wystąpienia wątpliwości swojego loginu oraz hasła.

źródło: KMP w Olsztynie