W Olsztynie rozmawiali o gospodarowaniu odpadami [ZDJĘCIA]

2021-09-24 12:19:55(ost. akt: 2021-09-24 13:15:15)
Eko-Piknik w Olsztynie, 18 września 2021

Eko-Piknik w Olsztynie, 18 września 2021

Autor zdjęcia: Kamil Foryś

W sobotę w odbył się eko-piknik oraz konferencja na temat ochrony środowiska zorganizowany przez firmę Total-EKO Organizację Odzysku Opakowań oraz „Gazetę Olsztyńską”. Dyskutowano m.in. o tym, jak skutecznie poddawać recyklingowi m.in. zużyte opakowania.
Wszyscy, którzy w sobotę po południu przyszli do kompleksu Koszary Park mogli połączyć przyjemne z pożytecznym. Olsztyńska firma Total-Eko Organizacja Odzysku Opakowań S.A. wraz z partnerami wydarzenia pokazali, na czym polega dziś codzienna praca nad zbieraniem, segregowaniem i przetwarzaniem odpadów.

Między innymi dlatego na koszarowym dziedzińcu stanęły nowoczesne śmieciarki oraz stoisko edukacyjne. Dla najmłodszych, którzy chcieli aktywnie odpocząć, znalazło się także miejsce, gdzie przy muzyce można było wziąć udział w mini-warsztatach, quizach i zabawach, dzięki którym można było poszerzyć wiedzę o ekologii i o tym, jak uczyć się dobrych nawyków chroniących na co dzień środowisko naturalne.

Główną częścią pikniku była jednak Konferencja "Ochrona środowiska - nasz wspólny cel", w której wzięli udział: Lucyna Kurowska, prezes Total-EKO oraz zaproszeni goście: Agnieszka Rzymowska (kierownik Biura Gospodarowania Odpadami w Departamencie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego), Zdzisław Zdanowski (Dyrektor Wydziału Środowiska Miasta Olsztyn), Sławomir Kasiński (adiunkt w katedrze Biotechnologii UWM) oraz Dawid Zmuda, zastępca redaktora naczelnego „Gazety Olsztyńskiej”, który moderował spotkanie.

Eko-piknik w Olsztynie. Paneliści (od lewej): Sławomir Kasiński, Agnieszka Rzymowska, Zdzisław Zdanowski
Eko-piknik w Olsztynie. Paneliści (od lewej): Sławomir Kasiński, Agnieszka Rzymowska, Zdzisław Zdanowski.

Prelegenci zastanawiali się m.in. na tym, jakie działania należy podjąć w kierunku skutecznego wdrażania hierarchii postępowania z odpadami, jak zwiększyć efektywność systemu zbiórki odpadów oraz nad tym, czy wejdzie w życie skuteczny sposób przyjmowania opakowań szklanych, plastikowych, puszek itp. ta ostatnia kwestia związana jest także z planowanymi zmianami w prawie, których celem ma być rozszerzenie odpowiedzialności przedsiębiorców, którzy wprowadzają na rynek np. opakowania, które potem trzeba poddawać recyklingowi. W dyskusji nie mogło zabraknąć kwestii edukacyjnych i pytań o to, jak samorządy, instytucje, organizacje pozarządowe i firmy odbierające odpady mogą zachęcać mieszkańców do prawidłowej segregacji odpadów.

Lucyna Kurowska, Total-Eko

Z pozoru branżowe wydarzenie przyciągnęło sporą publiczność, a organizatorzy zapowiedzieli kolejne, podobne projekty w przyszłości.

Firma Total-EKO Organizacja Odzysku Opakowań S.A. istnieje od grudnia 2002 r. i jest pierwszą organizacją odzysku powstałą na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, ale warto podkreślić, że swoją organizację prowadzi w całej Polsce. Jej misją jest aktywna ochrona środowiska naturalnego oraz wspieranie działań z zakresu gospodarki odpadami. Total-EKO świadczy kompleksowe usługi w zakresie realizacji ustawowych obowiązków zapewnienia odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych i poużytkowych. Firma współpracuje z innymi wyspecjalizowanymi firmami z całej Polski oraz posiada zawarte umowy z firmami prowadzącymi zbiórkę i przetwarzanie odpadów.

Total-EKO dąży do zmniejszenia negatywnego wpływu na człowieka i środowisko zużytych opakowań i odpadów opakowaniowych, zużytych opon, olejów odpadowych, smarów i preparatów smarowych. Jednym słowem dba o zdrowe środowisko i jednocześnie właściwe zarządzanie odpadami, które mogą być zabójcze dla ekosystemu.

Galeria zdjęć z wydarzenia: