Od kryzysu do rozwoju – jak zmieniają się firmy

2021-09-22 14:52:12(ost. akt: 2021-10-20 22:31:55)
Alnea

Alnea

Autor zdjęcia: Magdalena Kamińska

Poprzedni rok nie był zbyt łaskawy, także dla biznesu. Poważne problemy branży hotelarskiej czy restauratorskiej były przez długi czas odczuwalne w naszym regionie. Niepewność dotknęła także przemysł, który borykał się z problemami kadrowymi.
Zerwane łańcuchy dostaw czy utrata płynności finansowej sprawiły, że przedsiębiorcy zaczęli wdrażać procedury mające na celu przetrwanie firm. Jednocześnie trudności w podróżowaniu zdecydowanie negatywnie odbiły się na dostępie do zagranicznych technologów, specjalistów czy serwisantów. Zamknięte granice uprzykrzyły życie spedytorom i firmom logistycznym. Wiele nowych maszyn sprowadzanych zza granicy i importowanych do naszego kraju nigdy nie dotarła do miejsca przeznaczenia. Odwołano także branżowe wydarzenia, takie jak targi, konferencje, spotkania biznesowe. O ile wiedzą można się dzielić poprzez spotkania online, o tyle jednak wiele decyzji o współpracy zależy od spotkań indywidualnych, stacjonarnych.

Co ciekawe polskie firmy produkcyjne poradziły sobie w czasie kryzysu znacznie lepiej, niż wiele państw europejskich. Pierwotne przestoje firm eksportujących towary, okazały się chwilowe i wiele przedsiębiorstw nie tylko przetrwało, ale także przeszło metamorfozę, która pozwoliła im stać się silniejszymi.

III Konferencja Automatyzacja i Robotyzacja Przemysłu odbyła się, mimo przeciwności, także w zeszłym roku i zgromadziła ponad 100 gości. Jednak znacznie większa liczba uczestników miała okazję obejrzeć to wydarzenie online. Wykłady, prelekcje, pokazy technologii obejrzało ponad 20 000 użytkowników internetu.


Alnea
Fot. Magdalena Kamińska
Alnea

W tym roku już IV edycja konferencji odbędzie się w Ostródzie w dniach 13-14 października. Pierwszy dzień otwarty pod hasłem „Przywitaj się z robotem” jest skierowany głównie do rodzin z dziećmi, uczniów szkół technicznych, pasjonatów i hobbystów automatyki. Natomiast 14 października jest przeznaczony na wykłady, prelekcje i pokazy maszyn oraz ognistą debatę z udziałem zaproszonych gości.

Na pytanie jak taka konferencja może wpłynąć na rozwój naszego regionu, Jarosław Tokarczyk z Grupy WM odpowiedział: – „Jestem głęboko przekonany, że zagadnienia związane z automatyzacją, z robotyzacją są przyszłością dla wielu firm”. Rzeczywiście, firmy zajmujące się budową maszyn i linii produkcyjnych przeżywają obecnie oblężenie. Automatyzacja to przede wszystkim stabilizacja produkcji i możliwość wytwarzania mniejszych ilości w różnych seriach, aby lepiej dopasować produkty do oczekiwania rynku.

Konferencja jest przeznaczona dla właścicieli, prezesów oraz menadżerów firm produkcyjnych oraz integratorskich. Prelekcje dotyczą głownie tematów związanych z praktycznymi aspektami wdrażania technologii. Transformacja regionalnych firm w kierunku automatyzacji i digitalizacji jest obecnie największym wyzwaniem stojącym przed branżą przemysłową.

13-14 października 2021 r.
Centrum Użyteczności Publicznej przy Starostwie Powiatowym w Ostródzie Ul. Jana II Sobieskiego 9

Patronat honorowym nad konferencją objęli – Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego – Gustaw Marek Brzezin, Starosta Ostródzki – Andrzej Wiczkowski oraz Klaster Obróbki Metali.

Partnerami konferencji są firmy takie jak dystrybutor robotów KUKA, Schmalz, który proponuje technologie podciśnieniowe, dostawcy automatyki - Balluff, Pepperl+Fuchs, oraz lokalny integrator robotyki - Erko. Nie zabraknie też druku 3D czyli Technology Applied oraz firmy Promotech z ofertą maszyn dla przemysłu.

Masz ciekawe rozwiązania związane z automatyką i chcesz zaprezentować swoje rozwiązania? Zostań partnerem konferencji!
Chcesz uczestniczyć w konferencji jako gość?

Zapisz się już dziś - konferencje@alnea.pl


Air - Ramka Final