Nie ma zgody na Polexit. Na zmianę konstytucji też?

2021-09-22 08:31:00 (ost. akt: 2021-09-21 15:41:16)
flaga Unii

flaga Unii

Autor zdjęcia: pixabay

Kontynuujemy nasz cykl dotyczący miejsca Polski w Unii Europejskiej. Tym razem zajęliśmy się pomysłem Donalda Tuska, który zaproponował wpisanie do Konstytucji zasad ewentualnego wyjścia naszego kraju z UE. Wcześniej pytaliśmy "Jakiej Unii potrzebuje Polska, jakiej Polski potrzebuje Unia". Zastanawialiśmy się też, jak daleko w UE może pójść ochrona zwierząt. Przed nami kolejne tematy.
Czy grozi nam wyjście z Unii Europejskiej? Zdaniem lidera PO, Donalda Tuska, taki scenariusz jest całkiem realny. Wszystkiemu ma być winna nie tylko polityka PiS, lecz także brak odpowiednich regulacji. Aby nie dopuścić do Polexitu, Tusk postuluje konieczność wprowadzenia zmian do konstytucji.
Według lidera PO obecnie, żeby wyprowadzić Polskę z Unii, „wystarczy jedno nocne głosowanie” i zwykła większość głosów. Można jednak tego uniknąć.
Proponuję Jarosławowi Kaczyńskiemu, abyśmy wspólnie zmienili art. 90 konstytucji i wpisali, że wypowiedzenie umowy międzynarodowej odbywa się większością dwóch trzecich — mówił Donald Tusk podczas sobotniej konwencji w Płońsku. Jednocześnie zarzucał, że „PiS i Kaczyński chcą wyprowadzić Polską z UE”.

Na słowa Donalda Tuska zareagował premier Mateusz Morawiecki.
Prawo i Sprawiedliwość uważa, że miejsce Polski jest w UE — podkreślał. — Pomijając propagandowy aspekt tego zagajenia, jesteśmy w stanie podjąć rzeczową dyskusję na ten temat — zapewnił.

Co ciekawe, „w 2010 r. to koalicja PO-PSL przy poparciu Lewicy wprowadziła przepisy ułatwiające wyjście z UE. Przeciw zagłosowali wszyscy obecni na sali posłowie PiS. O zmianie Konstytucji i wpisaniu do niej przynależności do UE i NATO mówił także w 2019 r. prezydent Andrzej Duda” — przypomina serwis tvp.info.

Dwa lata temu podobną poprawkę do konstytucji zgłosił PSL. Wspomniał o tym lider ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz na Twitterze. „Nie ma zgody na Polexit. Dlatego dwa lata temu zaproponowaliśmy wpisanie członkostwa w UE do Konstytucji. To rozwiązanie racjonalne, nie radykalne. To bezpiecznik, który funkcjonuje w wielu europejskich państwach. Zachęcamy do poparcia. Obecność we Wspólnocie to polska racja stanu!” — nawoływał.

A co o propozycji Donalda Tuska myślą politycy z naszego regionu? Postanowiliśmy to sprawdzić.


Iwona Arent
Iwona Arent, pasłanka PiS

— Musiałabym się zapoznać, jakie konkretne propozycje ma Donald Tusk, bo nie słuchałam, co mówił. Natomiast jestem przeciwna wpisywaniu do konstytucji jakichkolwiek sojuszy. Myśmy już to przerabiali za czasów władzy ludowej, kiedy mieliśmy w konstytucji sojusz ze Związkiem Radzieckim. Takich rzeczy w ogóle nie powinniśmy robić. Historia się zmienia, świat się zmienia, sojusze się zmieniają, więc uważam, że w konstytucji żadnych takich sojuszy nie powinno być. To jest moja indywidualna opinia jako Iwony Arent, nie PiS-u. Nie wiem, jaka będzie decyzja mojej partii co do propozycji lidera PO.

Janusz Władysław Cichoń (poseł) - kandydat do Sejmu w okręgu nr 35, numer na liście 1
Lista numer 5 - KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA PO .N IPL ZIELONI
członek partii politycznej: Platforma Obywatelska RP
Siedziba Okręgowej Komisji WyborcJanusz Cichoń, poseł KO
— Biorąc pod uwagę to, co się dzieje dzisiaj w Polsce i to, że ewidentnie większość z nas ma poczucie zagrożenia jeśli chodzi o naszą przynależność do Unii Europejskiej, to nie wystarczą zapewnienia PiSu, w które my nie wierzymy. Mamy mnóstwo dowodów na to, że oni obiecują, a tych obietnic nie wypełniają. Taki krok jest więc potrzebny, on powinien trochę uspokoić emocje społeczne i dać nam gwarancję, że nie wyjdziemy poza orbitę Unii Europejskiej i nie wejdziemy w orbitę Putina, Orbana oraz ich kolegów. Powinniśmy lepiej dbać o nasze relacje z Europą, z Komisją Europejską.

Monika FalejMonika Falej, posłanka SLD
— Koalicja Obywatelska chce siadać z PiSem, którego uważa za oszukańczą partię, żeby razem zmieniać konstytucję. Moim zdaniem to bardzo ryzykowne podejście. Na razie jesteśmy związani z Unią Europejską zobowiązaniami finansowymi. Te zobowiązania są już na takim etapie, że za wyjście z Unii, nam jako krajowi, będzie grozić bankructwo. Myślę, że akurat Prawo i Sprawiedliwość oraz pan Morawiecki bardzo dobrze o tym wie.

Zbigniew ZiejewskiZbigniew Ziejewski, poseł PSL
— Wszelkie dodatkowe zabezpieczenia prawne, które utrudnią wypowiadanie umów międzynarodowych, są jak najbardziej na miejscu. Obecność Polski w Unii Europejskiej oraz NATO leży w naszym interesie narodowym. Wypowiedzenie umowy międzynarodowej większością dwóch trzecich byłoby dobrym bezpiecznikiem w dobie rosnących nastrojów eurosceptycznych w Europie. Jako Koalicja Polska postulujemy wpisanie do Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej obecność Polski w Unii Europejskiej.

ps