Ten pociąg łączy Europę

2021-09-21 09:38:38(ost. akt: 2021-09-21 09:49:49)

Autor zdjęcia: https://www.gov.pl/web/fundusze-regiony/connecting-europe-express-w-warszawie

Pociąg „Łącząc Europę” (Connecting Europe Express) w poniedziałek 20 września przyjechał do Warszawy. Pociąg w 36 dni przejedzie przez 26 państw Europy.
Przejazd Connecting Europe Express jest jednym z najbardziej symbolicznych wydarzeń Europejskiego Roku Kolei. Inicjatywa Komisji Europejskiej ma promować kolej jako bezpieczny i ekologiczny środek transportu.


– To znacznie więcej niż tylko pociąg przejeżdżający przez nasz kontynent. To przykład europejskiej współpracy sektora kolejowego, instytucji publicznych i wszystkich partnerów uczestniczących w tym przedsięwzięciu. Ekspres Łączący Europę to żywe laboratorium tego co już udało się zrobić aby usprawnić funkcjonowanie kolei oraz tego co jeszcze musimy zrobić aby dokończyć tworzenie Jednolitego Europejskiego Obszaru Kolejowego – podkreślił Walter Goetz, Szef Gabinetu Komisarz ds. Transportu Adiny Vălean.

– Przejazd pociągu „Łącząc Europę” przez Polskę wpisuje się w obchody Europejskiego Roku Kolei. Dzięki takim inicjatywom wzrasta zaufanie pasażerów do najbezpieczniejszego i najbardziej ekologicznego środka transportu jakim jest kolej – powiedział przed wejściem na pokład pociągu Andrzej Bittel, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

– Inwestycje kolejowe mają dla Polski szczególne znaczenie. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w konsultacji z Ministerstwem Infrastruktury oraz spółkami kolejowymi, przygotowuje portfolio inwestycji na przyszłe lata – zaznaczył Waldemar Buda, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

W dalszej podróży pociągu z Warszawy do Gdańska uczestniczył Unijny Komisarz ds. Rolnictwa, Janusz Wojciechowski, który będzie miał wystąpienie po przyjeździe pociągu na stację międzynarodowych targów kolejowych TRAKO w Gdańsku i będzie gościem konferencji.

Connecting Europe Express w Polsce

Pociąg „Łącząc Europę” wjechał do Polski przez granicę w Muszynie. Pierwszy postój został zaplanowany w Warszawie, skąd skład wyruszył w drogę do Gdańska. Tam 21 września będzie częścią ekspozycji międzynarodowych targów kolejowych TRAKO 2021. Po Warszawie i Gdańsku, kolejne stacje pociągu w Polsce to Białystok (21/22 września), Kraków (22/23 września) i Zebrzydowice (23 września).

– Przejazd Pociągu „Łącząc Europę” (Connecting Europe Express) podkreśla rolę, jaką kolej, najbardziej ekologiczny środek transportu odgrywa w codziennym życiu ludzi i gospodarce. To również zwrócenie uwagi na znaczenie inwestycji na sieci kolejowej oraz na konieczność dalszego jej scalania i jeszcze lepszego udostępniania zarówno w skali regionów, krajów jak i Europy” – powiedział Ireneusz Merchel prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. .

O Connecting Europe Express

Pociąg „Connecting Europe Express” powstał dzięki wspólnym wysiłkom partnerów z europejskiego sektora kolejowego i instytucji na szczeblu unijnym, krajowym i lokalnym. Ze względu na różne szerokości torów w Europie pociąg „Connecting Europe Express” będzie składać się w rzeczywistości z trzech pociągów – pociągu iberyjskiego, pociągu standardowego i pociągu bałtyckiego – które spotkają się na trasie. Projekt ma na celu zwrócenie uwagi na nadal istniejące deficyty w ruchu kolejowym w Unii Europejskiej, jak brak interoperacyjności między niektórymi częściami europejskiej sieci kolejowej. Ponadto celem projektu jest dalsze wzmocnienie współpracy między przedsiębiorstwami kolejowymi a zarządcami infrastruktury kolejowej.

Europejski Rok Kolei

UE ustanowiła rok 2021 „Europejskim Rokiem Kolei", aby promować kolej jako bezpieczny i zrównoważony środek transportu. Transport odpowiada za 25% emisji gazów cieplarnianych w UE. Jednak jedynie 0,4% emisji gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej pochodzi z sektora transportu kolejowego. Kolej jest również najbezpieczniejszym rodzajem transportu lądowego: 0,1 ofiar śmiertelnych na miliard pas-km to ofiary wypadków kolejowych, w porównaniu do 0,23 ofiar wypadków autobusowych, 2,7 ofiar wypadków samochodowych i 38 ofiar wypadków motocyklowych (2011-2015).

Polskie wydarzenia związane z Europejskim Rokiem Kolei koordynuje Prezes Urzędu Transportu Kolejowego. Kalendarium wydarzeń znaleźć można na stronie www.rokkolei.pl. Na stronie jest również udostępniony formularz umożliwiający zgłoszenie wydarzenia do kalendarium.


źródło:
Wydział prasy
Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce