Sukces programu „Dobry start”. Ponad 90 proc. uprawnionych złożyło wnioski

2021-09-14 15:01:33(ost. akt: 2021-09-15 18:57:30)

Autor zdjęcia: sxc.hu

Jak poinformował ZUS - ponad 90 proc. uprawnionych osób złożyło wnioski o wypłatę 300+ w ramach programu "Dobry start". Na Warmii i Mazurach złożono 107 tys. wniosków, a kwota wypłaconych świadczeń to prawie 43 mln zł.
Na konta rodziców i opiekunów z całej Polski trafiło już ponad 1,1 mld zł.

Wnioski o świadczenie 300+ w roku szkolnym 2021/2022 można składać do końca listopada wyłącznie drogą elektroniczną, czyli za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia. Pieniądze z programu są wypłacane wyłącznie na rachunek bankowy.

— Większość uprawnionych osób złożyła już wniosek o świadczenie "Dobry start". "Sprawna obsługa tego zadania przez ZUS była możliwa dzięki elektronizacji i automatyzacji. W ostatnim czasie mocno na to postawiliśmy i widzimy już tego efekty. Zaawansowane informatycznie systemy pozwoliły na szybką obsługę wniosków i wypłatę pieniędzy. Automatyzacja pozwoliła również odciążyć pracowników ZUS — mówi profesor Uścińska, prawnik i politolog, profesor nauk społecznych, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego.

Największą grupę osób, na które wypłacono świadczenie są dzieci w wieku od 7 do 14 lat (68,8 proc.). Najwięcej dzieci, na które przyznano i wypłacono świadczenie dobry start uczęszcza do szkół podstawowych (67,7 proc.), liceów ogólnokształcących (13,8 proc.) oraz techników (13,4 proc.).

W województwie mazowieckim świadczenie cieszy się największą popularnością: — Najwięcej świadczeń „Dobry start” przyznano w województwie mazowieckim — dla 581,0 tys. dzieci, a dla 558,3 tys. dzieci zrealizowano jego wypłatę. Natomiast najmniej świadczeń dobry start przyznano w województwie opolskim - dla 87,6 tys. dzieci, a dla 84,8 tys. dzieci zrealizowano jego wypłatę — mówi Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie warmińsko-mazurskim.

Od uruchomienia naboru wniosków o świadczenie "Dobry start", czyli od 1 lipca, ZUS przelał ponad 1,1 mld zł na konta rodziców i opiekunów w ramach tego programu.

Program "Dobry start" to 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny, które przysługuje każdej rodzinie – niezależnie od dochodu. ZUS wypłaca świadczenie w wysokości 300 zł – raz w roku – na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20 lat, lub 24 lat - w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami.

Źródło: ZUS