Czytelnik: jak mam przejść z wózkiem, jeśli hulajnoga stoi na środku chodnika?

2021-09-13 07:05:05(ost. akt: 2021-09-12 17:18:43)

Autor zdjęcia: Czytelnik Gazety Olsztyńskiej

Napisał do nas czytelnik oburzony parkowaniem hulajnóg elektrycznych na środku chodnika. Kilkakrotnie poruszaliśmy ten problem w "Gazecie Olsztyńskiej", zwracając uwagę na niebezpieczeństwo i utrudnienia związane z poruszaniem się po chodniku. Problem — jak się okazuje — nie został rozwiązany.
Nasz czytelnik przysłał nam zdjęcia hulajnogi zaparkowanej na środku chodnika. I zwrócił uwagę, że przy takim ustawieniu pojazdów przejazd rowerem lub wózkiem dziecięcym jest bardzo utrudniony.

Porzucone hulajnogi nie tylko utrudniają przemieszczanie się, ale również powodują realne niebezpieczeństwo. Kilka dni temu opisywaliśmy sytuację, w której nasz czytelnik, jadąc rowerem nocą po chodniku, potknął się o leżącą na chodniku hulajnogę elektryczną.

Przypomnijmy, że przepisy drogowe są w tych sytuacjach jednoznaczne.

Ustawa wprowadza obowiązek pozostawienia m.in. hulajnogi elektrycznej na chodniku w przeznaczonym do tego miejscu (wyznaczonym przez zarządcę drogi).

W przypadku braku takiego miejsca, pozostawienie pojazdu na chodniku będzie możliwe tylko przy jednoczesnym spełnieniu następujących warunków:

- hulajnoga elektryczna będzie ustawiona jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika, najbardziej oddalonej od jezdni,

- hulajnoga elektryczna będzie ustawiona równolegle do krawędzi chodnika,

- szerokość chodnika pozostawionego dla ruchu pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m.

Radny Paweł Klonowski, który chciał uporządkować kwestię hulajnóg elektrycznych w mieście, w interpelacji do prezydenta Olsztyna zwrócił uwagę na problem chaosu, jaki porozrzucane pojazdy wprowadzają w mieście. Jako przykłady wskazywał inne miasta, które poradziły sobie z tym problemem.

Prezydent w odpowiedzi napisał, że: w aktualnym stanie prawnym zarządca drogi nie ma żadnych podstaw do ograniczenia czy wydawania zezwoleń na prowadzenie takiej działalności. Dotychczas tylko jedna z firm prowadziła z Miastem Olsztyn rozmowy dotyczące zasad funkcjonowania systemu i w swojej ofercie uwzględniła sugestie dotyczące stref ograniczonej prędkości czy parkowania.

W mieście wyznaczono pięć stref parkowania dla hulajnóg elektrycznych, jednak nie cieszyły się one dużym zainteresowaniem. Z informacji, które udało nam się uzyskać wynika, że ZDZiT planuje stworzyć więcej podobnych stref, głównie obok przystanków tramwajowych. Miejsca parkingowe dla hulajnóg elektrycznych mają być też stworzone tam, gdzie najczęściej porzuca się pojazdy. ZDZiT nieustannie monitoruje sytuację.

Radny Klonowski uważa, że takich stref powinno powstać zdecydowanie więcej. Największą zaletą hulajnóg elektrycznych jest to, że można nimi dojechać niemal wszędzie, więc miejsca parkingowe powinny być tak zlokalizowane, żeby można było swobodnie tam zostawić pojazd.

Radny rozważa jeszcze inne rozwiązania, znane chociażby z systemu rowerów miejskich, gdzie przejazd hulajnogą, którą zaparkowaliśmy w strefie, byłby tańszy niż zostawienie jej w dowolnym miejscu. Paweł Klonowski jest również zwolennikiem odholowywania pojazdów na koszt ostatniego użytkowania.

Karol GroszKomentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. grand #3075234 13 wrz 2021 10:47

  W takiej sytuacji pozostaje kopnięciem usunąć hulajnogę z drogi

  Ocena komentarza: warty uwagi (14) odpowiedz na ten komentarz

 2. zasx #3075222 13 wrz 2021 08:57

  Mam wrażenie, że ci czytelnicy piszący do GO są jacyś upośledzeni. Jednej gruz przeszkadza za płotem wesołego miasteczka, ten nie umie hulajnogi ominąć, inny się jeszcze POTKNĄŁ JADĄC... Jeszcze do tego jadąc rowerem po chodniku, co jest niezgodne z PoRD. Socjal to stan umysłu jak widać.

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. basilo #3075213 13 wrz 2021 08:01

   Tak jest Karolku - hulajnogi samo zło ...

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz