Jakie wymogi ma agrest?

2021-09-10 14:25:23(ost. akt: 2021-09-10 14:50:59)   Artykuł sponsorowany
Agrest to tradycyjny krzew owocowy, który uprawiany chętnie w naszych działkowych i przydomowych ogrodach. Jego owoce są zdatne do jedzenia na surowo, ponadto można z nich robić różne przetwory. Porzeczki agrestu odznaczają się licznymi właściwościami zdrowotnymi i stanowią jedne spośród pierwszych podczas sezonu wegetacyjnego, ponieważ mogą już dojrzewać w czerwcu. Krzewy agrestu mają stosunkowo niewielkie wymogi, co stanowi ich następną zaletę. Gdzie powinniśmy zasadzić krzew agrestu? Jakie jego odmiany będą najlepsze? Gdzie kupić sadzonki agrestu?
Jakie wymogi ma agrest?
Krzewy agrestu będą najlepiej owocowały na dobrze nasłonecznionym stanowisku, chociaż zniosą także delikatny półcień. Dobre doświetlenie będzie niezbędne do prawidłowego dojrzewania owoców znajdujących się na krzaku. Rodzynki (inna nazwa dla owoców agrestu) niegdyś pod postacią konfitur, potrafiły zastąpić suszone owoce winogron.

Dla naszego krzewu agrestu, winniśmy zapewnić średnio wilgotną, próchniczą oraz żyzną glebę. Agrest może zostać posadzony w glebie gliniasto-piaszczystej, niemniej trzeba przy tym pamiętać, iż rośliny te źle znoszą okres suszy. Tak jak w wypadku większości jagodowych roślin, dla krzewów agrestu właściwe będzie delikatnie kwaśne pH gleby.

Większość spośród odmian agrestu, bez problemu będzie w stanie przeżyć polskie zimy. Jedynie kwiatostany tej rośliny mogą ucierpieć w czasie przymrozków wiosennych. Dlatego jej stanowisko powinno być dobrze osłonięte.

Właściwe stanowisko dla krzewu agrestu
Dokonując wyboru miejsca sadzenia krzewu agrestu, miejmy na uwadze to, iż roślina ta lubi próchniczą i żyzną glebę. W zagłębieniach terenu, gdzie będą się gromadziły nadmierne ilości wody oraz chłodne powietrze - krzewy mogą przemarznąć. Agrest owocuje najlepiej, kiedy ma dostęp do promieni słonecznych i ciepła przez większość doby.

Sposób sadzenia
Zasądzenie krzewów agrestu nie powinno sprawiać większych trudności osobom, które miały już niegdyś do czynienia z sadzonkami innych owocowych krzewów. Sadzonki agrestu powinny być zakopywane trochę głębiej w glebę, aniżeli rosły w szkółce. Odpowiednia głębokość to około 5-7 centymetrów większy dołek, aniżeli wskazywałaby na to długość posiadanych przez agrest korzeni, zwykle kopane są dołki na około 40 centymetrów. Na dnie dołków, przed posadzeniem roślin, warto umieścić niewielką ilość żyznej gleby. Ziemię wokół młodych krzewów dobrze będzie wyściółkować oraz usunąć z niej wszelkie chwasty.

Krzew powinien zostać podlany bezpośrednio po posadzeniu. Warto także od razu przygotować właściwy palik, jeśli zdecydowaliśmy się na zakup krzewu agrestu rosnącego w piennej formie.

Odmiany agrestu
Na rynku dostępnych jest wiele odmian agrestu. Można je podzielić między innymi według koloru owoców. I tak, mamy agrest o owocach zielonych, jak również agrest owocujący na czerwono.
Odmiany o zielonych owocach
• Resistenta - odmiana, która dojrzewa z końcem pierwszej połowy lipca i ma obfite plony. Owoce średnie albo małe, bez omszenia. Bardzo smaczne, słodko-winne,
• Invicta - odmiana wysokoplenna, średniowczesna. Owoce pokryte meszkiem, średniej wielkości.

Odmiany o czerwonych owocach
• Niesłuchowski - wczesna odmiana z ciemnoczerwonymi owocami, które są doceniane za walory smakowe,
• Kamieniar - wczesna odmiana, która daje owoce o średniej wielkości z delikatną czerwoną skórką. Owoce są bardzo słodkie i soczyste,
• Hinnonmaki rot - to nieduży krzew, który daje czerwone, bardzo smaczne owoce, typowo deserowe. Dojrzewa z pierwszą połową lipca. Po dojrzeniu owoce nie będą pękać i opadać. Roślina ta jest mrozoodporna,
• Pax - wczesna, wysokoplenna odmiana. Owoce są dosyć smaczne i duże. Ponadto, odmiana ta odznacza się niewielką ilością cierni.

Pielęgnacja agrestu
Należy pamiętać, iż agrest powinien być systematycznie podlewany - tylko krzewy, które otrzymają odpowiednią ilość wody, obdarzą nas dorodnymi owocami. Agresty jednakże nie lubią nazbyt sporej wilgotności - musimy uważać, aby ich nie przelewać.

Odchwaszczanie będzie potrzebne zawsze (żeby chwasty nie zabierały naszym roślinom składników odżywczych pochodzących z gleby, wody, a czasami też i światła), zaś ściółkowanie krzewów poza zahamowaniem jednorocznych chwastów, pomoże utrzymać właściwą wilgotność i żyzność podłoża.
Nawożenie krzewów agresorów powinno być przeprowadzane dokładnie tak, jak zalecają to producenci mineralnych nawozów do roślin owocowych. Ponadto, agrest bardzo dobrze reaguje na obornik.

Dobrej jakości sadzonki agrestu
Najważniejszą sprawą, jeśli chce się rozpocząć przygodę z sadzeniem agrestu, będzie zakup odpowiednich jego sadzonek. Można to zrobić między innymi przez internet, odwiedzając sklep Podkarpackie Sady i wybierając dla siebie najlepsze odmiany. Sadzonki krzewów agrestu winny pochodzić z kwalifikowanych szkółek, posiadać dwa albo trzy pędy i być zdrowe. Właściwe do umieszczenia w glebie sadzonki agrestu, będą na ogół dwuletnie albo jednoroczne. Ponadto, muszą posiadać dobrze rozwinięty system korzeni. W czasie transportu powinniśmy zadbać o zabezpieczenie korzeni, a jeśli sadzonki nie będą mogły zostać od razu zasadzone - należy je zadołować.