Dwa miesiące z ekomatami

2021-09-09 11:30:12 (ost. akt: 2021-09-09 11:39:36)   Artykuł sponsorowany
Są efektem jednego ze zwycięskich projektów minionej edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Automaty do odbioru butelek PET i aluminiowych puszek cieszą się coraz większą popularnością.
Urządzenia ustawione zostały w dwóch sklepach sieci PSS Społem na os. Pojezierze. Uruchomione zostały tuż przed wakacjami, a teraz możemy podsumować nieco ponad dwa miesiące ich funkcjonowania.

Do końca sierpnia do obu automatów - przy al. Piłsudskiego (sklep Malwa) oraz przy ul. Kołobrzeskiej (Kalina) trafiło łącznie niemal 40,2 tys. opakowań. Osoby, które włożyły do ekomatów butelki i puszki odebrały w sklepach Społem bonus łącznej wartości prawie 1,5 tys. złotych.

- Liczymy, że zainteresowanie automatami będzie jeszcze większe - mówi dyrektor Wydziału Środowiska Urzędu Miasta Olsztyna, Zdzisław Zdanowski. - Aby olsztynianie jeszcze chętniej zostawiali w nich butelki i puszki, zdecydowaliśmy u podwyższeniu stawki za każde opakowanie. Od września bonus będzie wynosić 25 groszy zamiast dotychczasowych pięciu.

Ekomaty przyjmują butelki PET o pojemności od 0,2 litra do 2,5 litra. Natomiast maksymalna pojemność aluminiowej puszki, jaką można włożyć do urządzenia to 0,5 litra.

Puszki oraz plastikowe butelki nie mogą być zgniecione oraz muszą mieć etykiety z czytelnym, polskim kodem kreskowym. Śmieciomaty są wyposażone w zgniatarkę - wystarczy postępować zgodnie z komunikatami wyświetlanymi na ekranie.
[regulamin śmieciomatów]

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. summoning_redemption #3076073 dzisiaj, 09:55

  Powinien byc ustawowy obowiazek gospodarki takimi opakowaniami, wtedy kazdy sklep mialby obowiazek ogarniecia takiego smieciomatu ( i tak wrzucilby to sobie w koszty) i nie byloby placzu - "dzierzawa nie dzierzawa, jezu to sa moje piniondze, kretynski pomysl 5gr opak, a nie mozna w tym sklepie albo w tamtym, kyrie elejson itd itd" wazne ze Olsztyniakom pomysl sie podoba i wrzucaja. Potrafia sie ruszyc z kanapy i ogarnąć. To cieszy ze taka duza cześć naszego społeczenstwa ma mózg i zamiast wrzucic puszke do żółtego kontenera - za darmo a nawet za to placic - wrzuca przuszke do smieciomatu i coś realnie z tego ma :)

  odpowiedz na ten komentarz

 2. hehe #3076058 dzisiaj, 08:17

  Super! nie rozumiem tylko czemu miasto nie sponsoruje tych śmieciomatów tylko pieniądze z OBO. Jak widać władza ma ważniejsze sprawy na głowie niż ekologia i czyste miasto...

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Grzegorz Kowalski #3075983 wczoraj, 10:55

  Śmieciomat kosztuje dzierżawcę ??? dlaczego dzierżawca potrzebny ? (Inpost też dzierżawi?) w czyim interesie to jest ... sklepu? czy firmy obsługującej ?? Kosztuje od 17 do 24tys/msc ??? co tu jest grane?, a na miesiąc przyjmuje średnio 20tys opakowań za które wypłaca jeszcze ok. 800zł czyli dodatkowy koszt, nie licząc wywozu. Ile w skupie kosztuje kosztuje 20tys. takich opakowań? Zarabiamy na dzierżawie, a cel miał być szlachetny, ale za to jest interes.

  odpowiedz na ten komentarz