W sobotę czytamy Zapolską

2021-09-03 13:41:03(ost. akt: 2021-09-06 00:50:53)   Artykuł sponsorowany
Kolejna odsłona Narodowego czytania już w najbliższą sobotę (4 września). Olsztyn tradycyjnie przyłącza się do przedsięwzięcia i zachęca mieszkańców do udziału w akcji.
To już dziesiąta odsłona Narodowego Czytania. W tym roku olsztyńscy bibliotekarze przedstawią własną twórczą interpretację tekstu "Moralność Pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej.
- Dramat w trzech aktach, zwany tragifarsą kołtuńską, należy do kanonu literatury polskiej - mówi Łukasz Ślusarczyk z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.
Gabriela Zapolska po mistrzowsku i z niezwykłym wyczuciem języka piętnuje drobnomieszczańską mentalność, pozostawiając czytelnika z silną refleksją społeczną oraz przesłaniem moralnym. Sztuka wciąż zachwyca i jest źródłem inspiracji dla artystów. Była wielokrotnie wystawiana często w doskonałej obsadzie aktorskiej.
Program Narodowego Czytania w Olsztynie:
* uroczyste otwarcie przez Prezydenta Olsztyna,
* głośne czytanie fragmentów utworu w wykonaniu olsztyńskich bibliotekarzy,
* otwarty mikrofon,
* konkurs literacki.
Tegoroczne wydarzenie odbędzie się na Scenie Staromiejskiej w sobotę (4 września) między 12:00 a 14:00.
Organizatorami "Narodowego Czytania w naszym mieście są samorząd Olsztyna, Miejska Biblioteka Publiczna, Wojewódzka Biblioteka Publiczna oraz Miejski Ośrodek Kultury. Wydarzenie odbywa się pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej.