Krzysztof Daukszewicz otrzymał nagrodę im. Henryka Panasa

2021-09-04 13:19:31 (ost. akt: 2021-09-04 12:15:46)
Krzysztof Daukszewicz, satyryk, pisarz i kabareciarz

Krzysztof Daukszewicz, satyryk, pisarz i kabareciarz

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

W piątek (3 września) na olsztyńskim zamku odbyła się gala wręczenia Nagrody im. Henryka Panasa. Laureatem został Krzysztof Daukszewicz, popularny satyryk, pisarz, poeta, pieśniarz i dziennikarz.
Pochodzący z Warmii i Mazur artysta i literat, został wyróżniony za wierność swoim poglądom oraz wartościową twórczość literacką, dziennikarską i muzyczną.

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich RP przyznawało Nagrodę im. Henryka Panasa już w latach 80. XX wieku. Na przełomie lat 2019/2020 szef SDRP Marek Książek wpadł na pomysł, aby reaktywować ją w nowej formule. W związku z tym zaproponował współpracę Andrzejowi Cieślakowi, prezesowi Związku Literatów Polskich, który chętnie się zgodził, ponieważ spodobał mu się wybór Henryka Panasa na jej patrona. Jego twórczość i postawa znakomicie wpisuje się w idee, jakimi kieruje się ZLP.

Pierwszym laureatem Nagrody został Krzysztof Daukszewicz: — Bardzo się cieszę, że moi olsztyńscy koledzy uhonorowali mnie w ten sposób. Zawsze, gdy ktoś pyta mnie, dlaczego nie mieszkam teraz na Warmii i Mazurach, odpowiadam, że jestem chwilowo deportowany. Podkreślam swoje korzenie, to, że urodziłem się na Warmii, a później mieszkałem na Mazurach. Teraz pomieszkuję na granicy Warmii i Mazur, która to granica przechodzi przez jezioro Kośno. Naprawdę się cieszę, że to właśnie ja otrzymam tę nagrodę — mówi "Gazecie Olsztyńskiej".
Kapituła Nagrody kierowała się w swoim werdykcie przede wszystkim tym, że Krzysztof Daukszewicz podczas całej kariery jest wierny własnym przekonaniom, których nie zmienia w zależności od pogody i koniunktury politycznej. Artysta podkreślał w rozmowie z nami, że jest to dla niego najważniejsze.

— Jakiś czas temu po koncercie przyszli młodzi ludzie i powiedzieli, że ich dziadek chciałby się ze mną spotkać i zamienić kilka słów. Dziadek w prezencie na 90. urodziny zażyczył sobie bilet na mój koncert. Powiedziałem, że oczywiście, nie ma sprawy. Dziadek już na wózku przyjechał do garderoby i powiedział mi: "Panie Krzysiu, lubię pana piosenki, całą twórczość, ale najbardziej cenię pana za jedną rzecz — że nigdy nie dał pan dupy żadnemu ustrojowi". Dla mnie jest to wykładnia mojej własnej moralności. Nie schlebiam władzy, staram się w miarę rzetelnie robić to, co robię, i być może właśnie dlatego moi koledzy zdecydowali się przyznać mi Nagrodę im. Henryka Panasa —mówi Daukszewicz.

W składzie Kapituły Nagrody im. Henryka Panasa byli: Jerzy Domański, prezes SDRP, redaktor naczelny „Przeglądu”, Marek Wawrzkiewicz, prezes ZLP, Jacek Panas, dziennikarz radiowy, syn patrona Nagrody, Ewa Domeracka-Sadowska, która reprezentuje marszałka województwa, Marek Książek, przewodniczący oddziału SDRP, Andrzej Cieślak, prezes oddziału ZLP i Katarzyna Leśniowska, członkini oddziału SDRP, sekretarz Kapituły.

Pierwotnie wręczenie nagrody miało się odbyć we wrześniu 2020 roku, w 35. rocznicę śmierci Henryka Panasa, ale zorganizowanie gali uniemożliwiły restrykcje związane z pandemią. Dopiero teraz udało się zorganizować galę, jednak do sal kopernikowskich olsztyńskiego zamku mogły wejść jedynie osoby posiadające imienne zaproszenia. Na gali pojawili się m.in.: Wiktor Marek Leyk - przedstawiciel marszałka województwa warmińsko-mazurskiego, patrona honorowego przedsięwzięcia, Robert Szewczyk - przewodniczący Rady Miasta Olsztyna i Stanisław Gorczyca - sekretarz Miasta Olsztyna.

Marta Wiśniewska
Lidia Wieczorek

Komentarze (27) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Paul Mark #3074739 7 wrz 2021 13:05

  Po pierwsze łżesz jak bura suka. Rodzinne? Po drugie jedyne co nosisz to liszaje. A złodziei poszukaj u siebie w rodzinie. Na pewno jest ich wielu. Serdecznie pozdrawiam i czekam na kolejne wpisy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. Paul Mark #3074732 7 wrz 2021 12:45

  Nie dość że ukradłeś popleczniku PO wsko PZPR owskiej złodziejskiej i opresyjnej opcji, mój nick ,to jeszcze zajmujesz się psychoanalizą.Piękne wnioski! Jako Talib nie mam brody,noszę garnitury z loro piany,DG,Versace,Armaii ciuchy Kitona i Brioni.To zapewne standardowy ubiór Taliba Proszę więcej psycho analizy pod moim adresem będę dozgonnie wdzięczny.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 3. Paul Mark #3074734 7 wrz 2021 12:45

  Nie dość że ukradłeś popleczniku PO wsko PZPR owskiej złodziejskiej i opresyjnej opcji, mój nick ,to jeszcze zajmujesz się psychoanalizą.Piękne wnioski! Jako Talib nie mam brody,noszę garnitury z loro piany,DG,Versace,Armaii ciuchy Kitona i Brioni.To zapewne standardowy ubiór Taliba Proszę więcej psycho analizy pod moim adresem będę dozgonnie wdzięczny.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 4. Paul Mark #3074711 7 wrz 2021 10:23

  Poniżej przykład wpisu osoby która podobno jest Polakiem, a po pierwsze posiada niepolski nick, po drugie nie podaje żadnych faktów, a tylko pomawia i obraża narażają się na sankcje karne, po trzecie przynosi wstyd katolikom (bo za takiego się uważa - patrz poprzednie wpisy), po czwarte uwydatnia swoje homoseksualne fantazje (wpisy o sodomii, aluzje do penetracji analnej wskazują na ukryte fantazje). Gdyby tylko ten wyrzutek społeczny miał jakąkolwiek rodzinę spaliłaby się ze wstydu. Ale w sumie jego wpisy mają też wartość - pokazują ohydną twarz fanatyka, taliba. Dają nam, normalnym szansę ucieszyć się że to tylko ułomny na umyśle frustrat niewychodzący z domu, a my jesteśmy w Europie a nie w Afganistanie czy Rosji a on nie jest muzułmaninem, bo niechybnie poucinałby nam głowy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 5. Paul Mark #3074706 7 wrz 2021 09:05

  PO wska mafia wraz z aktywistami PZPR widać w stresie.Sodomici z Grunwaldu polegli.Nitras zgubił pilnik do opiłowania katolików.Lamparty zrezygnowały z podpalania kościołów..Balcerek nawet wśród nowego narybku utrwalaczy władzy ludowej ,nie znajduje zrozumienia.Grodzki stracił zainteresowanie kopertami z wkładką,więc likwiduje szpitale i apteki.A onet publikuje wyniki wysokiego poparcia PIS.Oj niewdzięczny ten Naród.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (27)