Europejski Rok Kolei. Pociąg „Connecting Europe Express” wyruszył w trasę

2021-09-02 13:50:41 (ost. akt: 2021-09-02 14:03:35)

Autor zdjęcia: https://twitter.com/ECinBulgaria

„Connecting Europe Express” – specjalny pociąg w ramach Europejskiego Roku Kolei 2021 odjedzie 2 września z dworca kolejowego w Lizbonie. Podczas swojej pięciotygodniowej podróży zawita do ponad stu miast i miasteczek, zanim 7 października dotrze do Paryża. Wyruszając z Lizbony i kończąc swój bieg w Paryżu, pociąg zatrzyma się na dłużej w Lublanie, łącząc prezydencję portugalską, słoweńską i francuską w Radzie UE.

- Kolej ukształtowała naszą bogatą, wspólną historię. Kolej to jednak również przyszłość Europy, nasz sposób na łagodzenie zmiany klimatu i zwiększanie ożywienia gospodarczego po pandemii w miarę budowy neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla sektora transportu - powiedziała europejska komisarz ds. transportu Adina Vălean.

Aby powitać pociąg na dworcach kolejowych w całej Europie, na trasie planowane są różne wydarzenia. Entuzjaści kolei mogą również śledzić debaty odbywające się na pokładzie, a także konferencje na temat polityki infrastrukturalnej UE i roli transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T), które będą transmitowane na żywo za pośrednictwem strony internetowej wydarzenia z Lizbony, Bukaresztu, Berlina i Bettembourga.


Pociąg „Connecting Europe Express” to wynik wyjątkowej współpracy między Komisją Europejską a Stowarzyszeniem Kolei Europejskich i Przedsiębiorstw Infrastrukturalnych (CER), europejskimi operatorami kolejowymi, zarządcami infrastruktury i licznymi innymi partnerami na szczeblu unijnym i lokalnym.

Przewodniczący CER i dyrektor generalny austriackich kolei federalnych Andreas Matthä podkreślił znaczenie wspólnego projektu: "Pociąg „Connecting Europe Express” to imponujący dowód sukcesu Europejskiego Roku Kolei, który jednocześnie wskazuje na nasze wspólne wyzwania. Członkowie CER zobowiązali się do realizacji Zielonego Ładu. Silny europejski sektor kolejowy ma zasadnicze znaczenie dla osiągnięcia celów UE w zakresie klimatu...Musimy nadal przenosić ładunki z dróg na tory, świadczyć skuteczne usługi dla osób codziennie dojeżdżających do pracy oraz rozwijać międzynarodowy kolejowy transport pasażerski na duże odległości, oferując połączenia dzienne i nocne"

Pociąg „Connecting Europe Express” powstał dzięki wspólnym wysiłkom partnerów z europejskiego sektora kolejowego i instytucji na szczeblu unijnym, krajowym i lokalnym. Ze względu na różne szerokości torów w Europie pociąg „Connecting Europe Express” będzie składać się w rzeczywistości z trzech pociągów – pociągu iberyjskiego, pociągu standardowego i pociągu bałtyckiego – które spotkają się na trasie. Projekt przypomina o braku interoperacyjności między niektórymi częściami europejskiej sieci kolejowej, ale będzie również dowodem bardzo dobrej współpracy między przedsiębiorstwami kolejowymi i zarządcami infrastruktury

Autor cytatu:

źródło: Wydział prasy Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce