Narodowe Czytanie w Olecku. Będą piętnować obłudę i zakłamanie

2021-09-02 12:05:28(ost. akt: 2021-09-02 12:18:50)
Lekturą Narodowego Czytania 2020 była Balladyna Juliusza Słowackiego. Dzieło to zostało przeczytane w przeszło 3200 miejsc w Polsce, w tym również w Olecku, oraz za granicą.

Lekturą Narodowego Czytania 2020 była Balladyna Juliusza Słowackiego. Dzieło to zostało przeczytane w przeszło 3200 miejsc w Polsce, w tym również w Olecku, oraz za granicą.

Autor zdjęcia: Zbigniew Malinowski

W sobotę 4 września odbędzie się 10. edycja Narodowego Czytania pod patronatem pary prezydenckiej Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy. W tym roku czytany będzie dramat „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Akcja odbędzie się w oleckim amfiteatrze „Podzamcze” w godzinach 11.00 – 13.00.
Z tej okazji prezydent Duda tradycyjnie skierował przesłanie, zachęcając do współtworzenia akcji.
Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania spotkamy się, aby wspólnie czytać Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Jak co roku, w Olecku czytać będą członkowie lokalnej społeczności: władze miasta, przedstawiciele placówek oświatowych i artyści. Organizatorzy serdeczne zapraszają do wspólnego słuchania wszystkich mieszkańców gminy Olecko.

Gabriela Zapolska napisała "Moralność pani Dulskiej" jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później wystawiono ją w Warszawie, a następnie we Lwowie, gdzie autorka osobiście czuwała nad przygotowaniami i brała udział w próbach. Wszystkie te inscenizacje przyjęto z wielkim aplauzem. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również pokazywane w wielu miastach przedstawienia teatrów objazdowych, m.in. realizacje Teatru Gabrieli Zapolskiej, podróżującego po całej Galicji. Moralność pani Dulskiej weszła do żelaznego repertuaru polskich teatrów, wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Odnosiła też sukcesy za granicą. Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 roku.
źródło: www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie