Wojewódzka inauguracja roku szkolnego

2021-09-01 16:28:05(ost. akt: 2021-09-01 17:10:44)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

W Zespole Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych w Olsztynie odbyła się wojewódzka inauguracja roku szkolnego 2021/2022. Wśród zaproszonych gości byli m.in. wojewoda Artur Chojecki i prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.
Tym razem wojewódzka inauguracja roku szkolnego odbyła się w olsztyńskim Zespole Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych.

Goście zaproszeni na uroczystość, która odbyła się w ścisłym rygorze sanitarnym, przywitali uczniów wracających do szkoły po wakacjach. Wśród nich obecni byli między innymi parlamentarzyści z naszego regionu, przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, kościelnych, świata nauki i służb mundurowych.

Zanim uczniowie mogli podzielić się wakacyjnymi przeżyciami, wysłuchali słów gości, którzy w swoich wystąpieniach odwoływali się do trudnego dla szkoły czasu pandemii, do wyzwań związanych ze zdalną nauką koniecznością szczepień przeciwko COVID-19.

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz podkreślił, że "Elektronik" jest jedną z najbardziej zasłużonych dla miasta szkół. Z bardzo długą tradycją i wieloma sukcesami.

Olsztyn potrzebuje ludzi młodych i wykształconych. Wysiłek włożony w naukę owocuje lepszą pracą i oczywiście wkładem w rozwój Olsztyna i całego regionu. Tylko wykształcenie stwarza realną perspektywę znalezienia pracy i normalnego i godnego życia — mówił Piotr Grzymowicz — Nasza konstytucja gwarantuje prawo do bezpłatnej nauki i jest to jeden z najważniejszych zapisów ustawy zasadniczej — zauważył prezydent Olsztyna i dodał: — Nie chcemy żeby pandemia do nas wróciła, więc zróbmy wszystko, żeby tak było. Dlatego apeluję do wszystkich o szczepienia, które nas przed tym uchronią.

inauguracja 2021/22
Fot. Zbigniew Woźniak
inauguracja 2021/22

Do programu szczepień i bezpieczeństwa uczniów odniósł się także wojewoda warmińsko-mazurski, Artur Chojecki. Zaznaczył jak ważne jest szczepienie w grożącej nam perspektywie powrotu epidemii.

— Uczestnictwo w życiu szkolnym, w którym odbywa się proces edukacyjno-wychowawczy wymaga wiele umiejętności i wysiłku. To ciężka i systematyczna praca wszystkich zaangażowanych w kształcenie i wychowanie młodego pokolenia Polaków. Rok szkolny 2021/2022 jest w województwie warmińsko-mazurskim początkiem nauki dla ponad 192 tys. uczniów z blisko dwóch tysięcy szkół. Ubiegły rok szkolny był pod wieloma względami bardzo nietypowy. Pandemia wygaszała normalną pracę. Wysokie statystyki zachorowań i niebezpieczeństwo związane z rozpowszechnieniem koronawirusa sprawiły, że młodzi ludzie uczyli się w sposób zdalny — mówił wojewoda Artur Chojecki

W nowym roku szkolnym mamy nadzieję wrócić do normalności i wypracowanych standardów. Na ile to się uda, zależy od sytuacji epidemicznej. Zależy to od nas. Zależy to od tego, w jakim stopniu będziemy wyszczepieni. Zgodnie z zaplanowanym przez Ministerstwo Nauki programem, pierwszy tydzień września zostanie poświęcony na działania edukacyjne w zakresie szczepień. Dyrektorzy zorganizują spotkania informacyjne z rodzicami dotyczące szczepień dzieci od 12. roku życia. Odbędą się lekcje związane z tym tematem. Zdaję sobie sprawę, że wokół tematyki szczepień krąży wiele fake newsów, ale jako osoba, która przeszła covid i się zaszczepiła mogę powiedzieć: przed powrotem epidemii na wielką skalę, uchronią nas tylko szczepienia — zaznaczył wojewoda.

Fot. Zbigniew Woźniak

Warmińsko-mazurski kurator oświaty odniósł się do tradycji i wartości, które szkoła przekazuje młodym ludziom.

— Mam nadzieję, że czwarta fala pandemii wcale się nie pojawi, będzie to możliwe dzięki szczepieniom. Serdecznie gratuluję ludziom, którzy się kształcą i podążają w konkretnym kierunku. Rzeczpospolita was potrzebuje — powiedział między innymi kurator oświaty Krzysztof Nowacki.

Poseł Lewicy Marcin Kulasek powiedział:
— Musieliśmy zmierzyć się z sytuacją, z którą nikt wcześniej się nie mierzył, ani nawet sobie jej nie wyobrażał. Zdalna edukacja była ogromnym wyzwaniem dla uczniów, rodziców, ale przede wszystkim nauczycieli, którym państwo nie zorganizowało na czas należytego wsparcia — stwierdził w wystąpieniu. I dodał: Uczniom i uczennicom życzę, żeby mogli bezpiecznie uczyć się w szkole, która wyposaży ich w odpowiednią wiedzę i umiejętności, a także rozwinie ich talenty. Życzę wam szkoły, która akceptuje was takimi jakimi jesteście — zaznaczył.

— Dziś, u początku roku szkolnego, wszyscy stajemy z nowymi siłami, pragnieniami, nadziejami i oczekiwaniami. Wszystkim nauczycielom, którzy pełnią niezastąpioną misję w społeczeństwie dziękuję za profesjonalizm i zaangażowanie. Życzę wielu sił i satysfakcji z uczestnictwa w procesie przekazywania wiedzy i kształtowania charakterów młodego pokolenia Polaków — powiedział Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski. — Wszystkim uczniom życzę, by ten rozpoczynający się rok szkolny był zdrowy i pomyślny, bogaty w nowe umiejętności i doświadczenia, pełen sukcesów i spełnionych aspiracji. Nauka jest waszą pracą, która formuje was samych i kształtuje przyszłość Ojczyzny. W nowym roku szkoła wraca do normalności. Na ile to się uda, zależy m.in. od naszej wspólnej odpowiedzialności, mierzonej poziomem wyszczepialności. Przed nawrotem pandemii koronawirusa uchronią nas tylko szczepienia i zachowywanie zasad sanitarnych.


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Bazydło Joosef #3074282 1 wrz 2021 20:06

    Do autora artykułu: dlaczego opisując wojewódzką inaugurację roku szkolnego w Elektroniku na pierwszym zdjęciu jest Liceum Akademickie?

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz