Skrajna prawica w Grunwaldzie. Mieszkańcy są przerażeni

2021-08-30 15:28:58(ost. akt: 2021-08-30 19:36:23)

Autor zdjęcia: Polski Len/ YT zrzut ekranu

W sobotę w Grunwaldzie odbyło się zebranie skrajnie prawicowej grupy "kamraci rodacy" stworzonej przez Wojciecha Olszańskiego ps. Aleksander Jabłonowski. Na spotkaniu padły nacjonalistyczne hasła nawołujące do nienawiści. Mieszkańcy gminy nie kryją przerażenia.
Gmina Grunwald jest w przededniu referendum w sprawie odwołania wójta Adama Szczepkowskiego.

W sobotę w Grunwaldzie odbyło się zebranie zwolenników teorii głoszonych przez Wojciecha Olszańskiego, którzy w wulgarny sposób głosili swoje skrajnie prawicowe poglądy. Przywódca grupy jest panslawistycznym internetowym celebrytą, który ze swoimi teoriami spiskowymi, kontrowersyjnymi i nacjonalistycznymi hasłami dociera do dziesiątek tysięcy odbiorców.

Grupa "kamraci rodacy" walczy z Żydami, Amerykanami, szczepionkami, naukowcami, LGBT, rządem i uchodzi za zwolenników rządów silnej ręki. Działacze organizacji często ubierają wojskowe mundury i są zafascynowani militariami. Sojuszników upatrują w Rosji i Białorusi.

Poglądy Wojciecha Olszańskiego są skrajnie nacjonalistyczne, podparte wieloma teoriami spiskowymi. Sam przywódca grupy jest aktorem z niemałym dorobkiem. W latach 80. występował w Teatrze Narodowym w Warszawie. Grał m.in. w "Quo Vadis", "Łowcach Skór" i "1920. Bitwie Warszawskiej".

Wojciech Olszański każe siebie nazywać Aleksandrem Jabłonowskim, przez rzekome powiązania ze Związkiem Jaszczurczym, czyli radykalną organizacją, która oficjalnie nie istnieje od... 1942 roku.

Podczas sobotniego spotkania padło wiele okrzyków, takich jak "śmierć wrogom ojczyzny" i kilka antyszczepionkowych haseł. Pod koniec zebrania Wojciech Olszański powiedział: — Mam taką prośbę, żeby zakończyć tę hakę Polaka potężnym wyciem, które nie jest do zaakceptowania przez cywilizowaną Europę Zachodnią, sześciokolorowe sztandary, przez różnego rodzaju hołotę LGBT-owską, "Gazetę Wyborczą" i innych wrogów ojczyzny, którym życzymy — wszyscy tutaj zebrani — jak najrychlejszej śmierć.

Mieszkańcy gminy Grunwald są przerażeni weekendowymi gośćmi, którzy wulgarnie i agresywnie głosili swoje poglądy. Radne, którym wójt Szczepkowski publicznie wytykał orientacje seksualną ich córek, boją się normalnie funkcjonować, a jedna z nich oglądała relację z wydarzenia ze łzami w oczach. Strach panuje również wśród innych mieszkańców lokalnej społeczności, którzy nie znają grupy, która odwiedziła ich gminę.

— Płakałam, oglądając na żywo ich wiec. Kiedy ma się dziecko o innej orientacji seksualnej, no to te hasła są wymierzone wprost przeciwko nam. Prowadzący zaprasza wszystkich, żeby życzyć śmierci "LGBT-owskiej hołocie". Zaprasza do okrzyków i wycia nie z tej ziemi, którego europejska cywilizacja nie słyszała. Doznałam szoku — nie kryje Ewa Bawolska, przewodnicząca Rady Gminy. — Według mnie mogą być dwa powody ich przybycia: Grunwald to symbol, który każdy chce wpisać w swoją historię, dlatego ściąga tutaj różne osoby, często o skrajnych poglądach. Być może zwabiła ich tu zła sława gminy, która bezpośrednio wpisuje się w ich homofobię. Nie chcę nawet myśleć o tym, że ktoś ich tu świadomie zaprosił. Wiem, że są osoby, które nie zdają sobie sprawy, kto u nas był i z jakimi hasłami tutaj przybył, ale rozmawiałam z mieszkańcami, którzy są tak samo przerażeni jak ja. Podczas rozmów wyczuwa się lęk i strach przed tymi ludźmi i konsekwencjami głoszonych na wiecu haseł — podsumowuje radna Bawolska.

Wydaje mi się, że czas i miejsce takiego zjazdu nie były przypadkowe. Nie wiem, kto i dlaczego pozwolił na takie spotkanie na polach Grunwaldu. Osobiście jestem przerażona poziomem agresji i nienawiści w słowach tych ludzi, którzy w zasadzie negują wszystko i wszystkich. Nie oszukujmy się, oni oficjalnie nawołują do zabijania. Hasła typu "śmierć wrogom ojczyzny", "śmierć LGBT-owskiej hołocie" i tym podobne na to wskazują. My nie wiemy, jak zareagują na to ludzie. Dlaczego ja mam we własnym domu żyć w strachu? Nie życzę żadnej matce, żeby musiała żyć w strachu o życie swojego dziecka czy własne. W tej chwili się tego boję, jestem przerażona. Nie wierzę w to, że oni zrobili takie spotkanie bez wiedzy władz — mówi radna Małgorzata Kamińska w rozmowie z "Gazetą Olsztyńską".

Karol GroszKomentarze (18) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ToR #3075215 13 wrz 2021 08:11

  Karolku, you nie jesteś warta nawet grosza.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Kita #3074155 31 sie 2021 18:27

  Olszański w rozmowie z Ambasadorem Rosji wychwala Sierowa- zbrodnirza NKWD odpowiedzialnego za zbrodnię w Katyniu :https://www.wykop.pl/link/6134627/wojci ech-olszanski-jablonowski-wchodzi-z-waze lina-w-ambasadora-rosji/ ..... jaka to prawica???

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Driada Srebrzysta Knieja #3074130 31 sie 2021 14:13

  Byłam na wiecu razem z grupą przyjaciół z przyczyn patriotycznych. Ogólnie jestem nastawiona bardzo pokojowo do ludzi i zależy mi na jednoczeniu naszych rodaków. Absolutnie nie życzę śmierci żadnym homoseksualistom, bo to także ludzie i ich szanuje, jeśli oni również szanują innych. Tutaj chodzi bardziej o samą ideologię LGBT i szerzenie jej w społeczeństwach co nie jest normalne i szkodzi umysłom młodych ludzi. Niech nikt nie obnosi się ze swoją orientacją i żyje sobie w spokoju i da żyć w spokoju innym, a już na pewno nie indoktrynujmy pod tym względem dzieci, które dopiero dorastają i ich psychika jest bardzo delikatna i podatna na manipulacje wszelkiego rodzaju. Większość Polaków która tam była, była tam ze względów patriotycznych, w obronie swojej Ojczyzny, którą dawno temu przejęli wrogowie. Byliśmy tam w obronie polskich dzieci przed eksperymentem podawania im niezbadanego, nieznanego w skutkach preparatu medycznego oraz protestowaliśmy przeciwko wprowadzeniu przymusu sanitarnego ogólnie względem wszystkich Polaków. Jesteśmy ludźmi, posiadamy swoją godności i nietykalność osobistą. Mamy swoje prawa, których nie można nam w żaden sposób odebrać. Ja nie muszę się identyfikować ze wszystkimi hasłami Wojtka Olszańskiego i nie ze wszystkim się do końca zgadzam, ale podzielam jego troskę o Polskę, jednoczenie naszych rodaków oraz obronę naszej godności ludzkiej oraz prawa do życia i leczenia się wg własnego uznania. I nieprawdą jest, że jesteśmy przeciwko naukowcom jak ktoś napisał w artykule. To właśnie media są przeciwko naukowcom, bo nie dają się wypowiedzieć wszystkim ekspertom w tej dziedzinie. Pokazują jedynie tych którzy podzielają ich interes, a inni są blokowani a nawet pozbawiani praw do wykonywania zawodu jak np. dr Anna Martynowska, która na szczęście ostatecznie wygrała z tym reżimem w sądzie i została przywrócona do zawodu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (13) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Adam Łukasz #3074099 31 sie 2021 10:50

   Czego wy się boicie?.Patryjotów którym zależy na przyszłości tego kraju i ich dzieci .Nie ma miejsca w Tym kraju na polskojęzyczny pseudo Rząd który okrada obywateli i ich przyszłe pokolenia.Wprowadza nie zgodne z konstytucją prawa i depcze przy tym konstytucje pod przykrywką plandemi.Nie ma i nie będzie na to zgody.Jest nas coraz więcej świadomych ludzi w tym kraju a wasz czas się kończy.To są wszyscy wrogowie tego kraju którzy ten kraj niszczą a zwłaszcza lewactwo I odbytowcy LGBT.Tak z dumą stwierdzam.ŚMIERĆ WROGOM OJCZYZNY.

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. Pablo Novy #3074096 31 sie 2021 10:48

    Wiadomo że lepsze są dziś parady LGBT i wpajanie młodym ludziom że to normalne , jak facet przebiera się za kobietę , lub jak dwoje facetów lub kobiety wychowuje dziecko . Bierzemy wzorce z tego zasyfiałego zachodu gdzie kiedyś związki kazirodzcze były normalne

    Ocena komentarza: warty uwagi (22) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (18)