Swiatłana Cichanouska w Olsztynie: Białoruś zasługuje na lepszą przyszłość [ZDJĘCIA]

2021-08-29 11:16:59(ost. akt: 2021-08-29 12:42:45)

Autor zdjęcia: Karol Grosz

Trzeci dzień Campusu Polska Przyszłości w Olsztynie rozpoczął się debatą, przedstawicielek białoruskiej opozycji z europejskimi polityczkami. Pierwotnie wziąć w niej miała udział Swiatłana Cichanouska, nie mogła jednak pojawić się w Olsztynie osobiście.
Swiatłana Cichanouska kandydowała na urząd prezydenta Białorusi w ostatnich wyborach. Przez niektóre środowiska polityczne jest uważana za prezydentkę Białorusi, ponieważ wybory w których brała udział nie zostały uznane za legalne.

Pierwotnie białoruska polityczka miała pojawić się w Olsztynie osobiście, jednak ostatecznie uczestnicy Campusu Polska Przyszłości mogli zobaczyć tylko krótki filmik, który Swiatłana Cichanouska nagrała, żeby przestawić swoje stanowisko.

Ciechanouska zaczęła swoje przemówienie od krótkiego omówienia sytuacji w Białorusi, oraz zaznaczyła, że Białorusini muszą stać się społeczeństwem obywatelskim. Działaczka opowiedziała o planach na kolejne, ogólnokrajowe protesty.

— Białoruś zasługuje na lepszą przyszłość, dlatego przygotujemy się do ogólnokrajowych protestów, musimy iść w stronę społeczeństwa obywatelskiego — mówiła Cichanouska. — Nowe pokolenie Białorusinów podniosło głowy, chcą brać aktywny udział w tworzeniu nowego, demokratycznego państwa. Oni są bohaterami nowej, demokratycznej Białorusi — podkreśliła.

Białoruska polityczka odniosła się również do nauki, opisała sytuację, w których studenci są wyrzucani z uczelni za działalność opozycyjną, podobnie jest z nauczycielami akademickimi. Cichanouska zaznaczyła, że Białorusinom potrzebne są stypendia, które umożliwią im naukę na Zachodzie.

— Unia Europejska powinna uprościć proces wydawania nam wiz — mówiła Cichanouska. — To najmroczniejszy okres w historii naszego niepodległego państwa, jednak Białoruś jest zjednoczona jak nigdy wcześniej.

Polityczka zauważyła, że walka o demokratyczną Białoruś jednoczy Europę, która wspiera i solidaryzuje się z Białorusinami. Swoje wystąpienie Swiatłana Cichanouska zakończyła krótkim i wymownym: Niech żyje Europa. Niech żyje Białoruś.

Po wystąpieniu białoruskiej polityczki odbyła się debata pod hasłem "Jak bronić wartości Europy?, którą poprowadził Sławomir Sierakowski, założyciel i redaktor naczelny "Krytyki Politycznej", internetowego „Dziennika Opinii” oraz Wydawnictwa Krytyki Politycznej.

W rozmowie wzięły udział cztery polityczki: dwie przedstawicielki białoruskiej opozycji: Tatiana Niadbaj i Olga Kovalkova i dwie polityczny związane z Unią Europejską: Cecilia Malmstrom i Elżbieta Bieńkowska. Jak zaznaczył prowadzący: — Proporcje zostały zachowane. Kiedyś debaty wyglądały inaczej, czterech facetów rozmawiało na przykład na temat aborcji, a dyskusję prowadziła kobieta. Dzisiaj jest zupełnie odwrotnie i moim zdaniem lepiej, żeby tak zostało.

Dyskusja dotyczyła obrony wartości europejskich, takich jak demokracja i wolność słowa, chociaż poruszano również tematy związane z sytuacją na Białorusi i problemy Białorusinów.


Karol Grosz



Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. magda #3074020 30 sie 2021 13:55

  Cudowny obrazek, tylu światłych, mądrych, najznamienitszych, jest nam niezmierni miło, nam obywatelom trzymać Was na naszym garbie, obyśmy mogli Was utrzymywać ceną naszych rodzin po wieki. Jesteście wspaniali, drodzy politycy, absolutnie nie oczekujemy byście zajęli się sprawami które rzeczywiście dotyczą całego społeczeństwa, a choćby zmniejszenie podatków. Naprawdę nie musicie, jest nam cudownie, przyjemnie gdy Wy i Wasze rodziny grabicie nasze pensje.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 2. AtoJa #3073938 29 sie 2021 17:46

  Podobno największa bojowniczka o prawa kobiet, najprzedniejsza w Polsce kobieta, czyli marta lampart pseudo wyp..rdaj, była honorowym gościem campusu. Gratulacje dla uczestników za dostąpienie zaszczytu spotkania z tą najsławniejszą polska kobietą. A dla Trzaskowskiego ,z wyprzedzeniem, wyrazy współczucia za rozjechanie go przez Tuska.

  Ocena komentarza: warty uwagi (20) odpowiedz na ten komentarz

 3. Kajko #3073934 29 sie 2021 16:32

  Bieńkowska jest teraz specjalistką od wolności obywatelskich? Dziewczyna zna się na wszystkim. Do tego prowadzący lewacki psychol Sierakowski, wszystko na "apolitycznym" pożal się Boże uniwersytecie. Żal.

  Ocena komentarza: warty uwagi (24) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. frost #3073929 29 sie 2021 16:10

   Swiatłana na telebimie a nie w Olsztynie? Ach. ten nieoceniony kolega Grosz ! Campus sformułował w zasadzie cele wyborcze KO. Urodził po dyskusjach piątkę Tuska. 1.Małżeństwa LGTB .To Tusk. 2. Katolików pozbawić przywilejów i zepchnąć ich do roli mniejszości. Katole do katakumb! To Nitras. 3. 500+ do liwidacji? 4. Ograniczyć liczbę szpitali z 1000 do 130! I sprywatyzować! To Grodzki. 5. Wszystkich sędziów, którzy mieli nieszczęście zrobić aplikacje za PiS-u usunąć z urzędu! To Tusk. Aha , na dodatek zapraszamy imigrantów przeważnie muzułmańskich do Polski. Życzę wyborczego sukcesu, tak się mobilizuje pisowski elektorat.

   Ocena komentarza: warty uwagi (26) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. AtoJa #3073926 29 sie 2021 15:42

    do gościa.Ty się nie wygłupiaj, tylko zużywaj wiecej wody, bo Zdanowiczowi się opłaty za śmieci nie dopną i trzeba będzie podnieść stawkę jednostkową do 12 zł. za 1m3 wody. Wtedy to nawet wody w sraczu spuszczać będzie strach. A ten tu nam na scenie bajki opowiada jaki to on Olsztyn widzi piękny i zabetonowany

    Ocena komentarza: warty uwagi (21) odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (6)