Piotr Grzymowicz wziął udział w debacie prezydentów miast na Campusie Polska Przyszłości w Olsztynie

2021-08-29 07:15:00(ost. akt: 2021-08-29 09:09:36)

Autor zdjęcia: Karol Grosz

Drugi dzień Campusu Polska Przyszłości zakończył się debatą prezydentów miast, w której wziął udział Piotr Grzymowicz. Samorządowcy przez pierwszą część dyskusji odpowiadali na pytania prowadzącego, jednak później mikrofon został przekazany uczestnikom. Nie zabrakło pytań kierowanych do włodarza Olsztyna.
W debacie prezydentów miast, oprócz Piotra Grzymowicza uczestniczyli także: Aleksandra Dulkiewicz, prezydentka Gdańska, Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola, i Anna Mieczkowska, prezydentka Kołobrzegu. Debata dotyczyła wyzwań polskich miast, które muszą utrzymać młodych ludzi, którzy coraz liczniej opuszczają Polskę.

Pierwsze pytanie zadane przez prowadzącego dotyczyło mieszkań w danym mieście. Każdy z samorządowców opowiedział o sytuacji mieszkaniowej.

— Tak jak i w innych miastach, niestety również w Olsztynie ceny mieszkań poszybowały. Dzisiaj w zależności od lokalizacji, musimy zapłacić nawet do 20 tysięcy złotych za metr kwadratowy mieszkania. Mamy w naszym zasobie komunalnym przeszło 4 tys. mieszkań. Część naszych zasobów wymaga remontu, na co ostatnio pozyskaliśmy środki — mówił Piotr Grzymowicz na debacie — To jest bardzo duży problem, który musi zostać załatwiony systemowo przez nasze państwo. W tym zakresie powstała nowa ustawa, gdzie mieszkanie za grunt jest proponowane dla mieszkańców — podsumował prezydent Olsztyna.

Fot. Karol Grosz

Druga część pytań od prowadzącego dotyczyła problemu uchodźców, którzy w tej chwili znajdują się na polsko-białoruskiej granicy. Prezydentki i prezydenci, którzy wspólnie debatowali, jednogłośnie stwierdzili, że należy przyjąć uchodźców, a rządzone przez nich miasta są na to gotowe. Piotr Grzymowicz podkreślał, że Olsztyn jest otwartym miastem, powołał się tym samym na historię, kiedy to po wojnie do Olsztyna przyjechało wielu mieszkańców ze wschodu. Jak podkreślił Piotr Grzymowicz: — jesteśmy miastem wielokultowym, jesteśmy miastem tolerancyjnym, jesteśmy miastem, które jest otwarte. Prezydent Olsztyna wspomniał również o rozwiązaniu systemowym, czyli wsparciu finansowym ze strony państwa, które musi pomóc samorządowym zapewnić godne warunki funkcjonowania uchodźcom.

Po pierwszej, oficjalnej części debaty rozpoczęły się pytania uczestników Campusu Polska Przyszłości, którzy przyjechali do Olsztyna z różnych stron Polski. Młodzież zadawała prezydentom pytania, które mają poprawić ich funkcjonowanie w rodzinnych miastach. Nie zabrakło pytań odnośnie rynku pracy, mieszkań, wycinki drzew, "betonowania" miasta, transportu zbiorowego i zatrzymania młodych ludzi w Polsce.

Dwie uczestniczki Campusu zadały prezydentowi Olsztyna podobne pytania na temat wyludniania się miasta oraz działań, które samorządy muszą podjąć, aby ten proces zatrzymać.

— Samorządy od początku swojego funkcjonowania przeszły ogromną zmianę, ale nadal są fundamentem funkcjonowania naszego państwa. Olsztyn, podobnie jak inne miasta, zaczął się szczególnie rozwijać od 2004 roku, czyli wejścia Polski do Unii Europejskiej. Oczywiście wiemy, że mamy jeszcze dużo problemów i potrzeb, ale mimo to stwarzamy coraz lepsze warunki, jeśli chodzi o edukację, zamieszkanie i spędzanie czasu wolnego. Olsztyn jest wspaniałym miastem do zamieszkania, oczywiście ważne jest, żeby tworzyć dobrze płatne miejsca pracy. To jest nasz wspólny wysiłek, bo samorząd może stworzyć odpowiednie warunki, ale potrzebujemy współpracy. Leży nam na sercu to, żebyście tu zostali, bo wiele osób przyjeżdża do Olsztyna i tu podejmują pracę, bo jest tu wspaniałe miejsce do życia — mówił Piotr Grzymowicz.

Młodzież szczególnie często poruszała dwa tematy — częste zalewanie miast, i wszechobecne "betonowanie" wszystkiego przy okazji wielkich inwestycji. Prezydent Olsztyna nie miał okazji wypowiedzieć się na ten temat na debacie, bo pytania były kierowane do innych osób, więc poruszyliśmy te kwestie w rozmowie z Piotrem Grzymowiczem po zakończeniu dyskusji.

— Jeśli chodzi o gospodarkę wodno-ściekową, to ta sytuacja w Olsztynie się znakomicie poprawiła. Przez ostatnie 2-3 lata wybudowaliśmy 11 zbiorników retencyjnych, które zbierają wodę w trakcie ulewnych opadów. Przykład to jest zbiornik przy OBI, czyli nieopodal starej ulicy Kołobrzeskiej, gdzie we wcześniejszych latach przy nawalnych deszczach lokalni przedsiębiorcy byli wręcz zalewani. Dzisiaj ten zbiornik znakomicie odbiera wodę. Właśnie kończymy ostatni zbiornik przy ul. Sikorskiego. Wymieniamy również stare sieci kanalizacji i budujemy nowe. Pozyskaliśmy na to środki z programu operacyjnego "Infrastruktura i środowisko" w latach 2018-2021. Są to duże projekty, które znacznie poprawiają odprowadzanie wody po intensywnych opadach — podkreślał Piotr Grzymowicz w komentarzu dla "Gazety Olsztyńskiej".

— Wiemy, że musimy rozwijać transport publiczny, dokument dotyczący zrównoważonego rozwoju transportu publicznego w Olsztynie na lata 2012-2027 został przygotowany i zatwierdzony przez Radę Miasta. To rozwiązuje problemy komunikacyjne w naszym mieście poprzez czysty i ekologiczny transport. W tej chwili, realizując projekt za 400 mln. zł, chcąc poprowadzić tramwaj obok jezdni, niestety część drzew musieliśmy usunąć, żeby móc te tory położyć. W tym projekcie mamy 10 mln. zł na nowe nasadzenia, więc to nie jest tak, że tylko usuwamy, bo dwukrotnie więcej tej zieleni nasadzimy. Oczywiście to są przeobrażenia znaczące dla naszego miasta i jego rozwoju. Dzisiaj mamy 140 tys. zarejestrowanych samochodów, musimy dbać o środowisko i klimat. To jest kwestia naszego zdrowia i naszej przyszłości. Mamy również program dotyczący przywrócenia charakteru alejowego ulic w śródmieściu, rozpoczęliśmy działania w tej sprawie i będziemy ją kontynuować — mówił Piotr Grzymowicz w rozmowie z "Gazetą Olsztyńską".


Karol Grosz

Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. magda #3074016 30 sie 2021 13:53

  Cudowny obrazek, tylu światłych, mądrych, najznamienitszych, jest nam niezmierni miło, nam obywatelom trzymać Was na naszym garbie, obyśmy mogli Was utrzymywać ceną naszych rodzin po wieki. Jesteście wspaniali, drodzy politycy, absolutnie nie oczekujemy byście zajęli się sprawami które rzeczywiście dotyczą całego społeczeństwa, a choćby zmniejszenie podatków. Naprawdę nie musicie, jest nam cudownie, przyjemnie gdy Wy i Wasze rodziny grabicie nasze pensje.

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz

 2. Veron #3073978 30 sie 2021 09:40

  UWM jedna z najgorszych PUBLICZNYCH uczelni w Polsce, która powinna być APOLITYCZNA. Rząd powinien odebrać finansowanie tego gniota, który zezwala jak działanie takiej sekty troglodyctwa umysłowego jak ten campus.

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

 3. Stary dziad #3073957 30 sie 2021 07:58

  A o stadionie piłkarskim w Olsztynie Grzym coś się zająknął chociaż?

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 4. no07 #3073945 29 sie 2021 20:13

  Arbuz ! Arbuz ! Za moje i Olsztyniaków pieniądze z podatków chce ściągać nie wiadomo kogo ! Zaproś ich do siebie , cwaniaczku ! A jak tam program 20 procent ? Jak ma być dobrze jak tacy :" menadżerowie " piastują takie stanowiska !

  Ocena komentarza: warty uwagi (25) odpowiedz na ten komentarz

 5. Kajko #3073944 29 sie 2021 20:05

  Paradne. Niech państwo da pieniądze z moich podatków to on tu sobie sprowadzi nachodźców i im domy postawi. A my będziemy się bać wieczorem z domu wychodzić. Po żonę będę musiał na przystanek wychodzić tak jak kiedy mieszkaliśmy w pięknym Londynie na Hackney. Opowiedz lepiej jak dochrzaniłeś nam opłaty za wywóz nieczystości powiązane ze zużyciem wody na poziomie bezdomnych spod dworca. Mam czteroosobową rodzinę, uczciwie zgłaszałem ilość domowników, moje opłaty za śmieci wzrosły SZEŚCIOKROTNIE. Prokurator powinien się temu przyjrzeć, prywatne spółki śmoeciarskie mają teraz w Olsztynie takie eldorado że śmierdzi to na kilometr.

  Ocena komentarza: warty uwagi (27) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (11)