Olsztyński Teatr Lalek nie tylko dla dzieci. Premiera spektaklu "Powroty"

2021-08-27 16:03:34(ost. akt: 2021-08-27 16:29:36)

Autor zdjęcia: Olsztyński Teatr Lalek

1 września w Olsztyńskim Teatrze Lalek odbędzie się premiera spektaklu „Powroty”, który porusza temat Holokaustu ujęty z perspektywy kobiet żyjących w różnych czasach i przestrzeniach. Choć na scenie zobaczymy tylko trzy aktorki, to atmosfera będzie gęsta i pełna napięcia.
Tematyka spektaklu jest bardzo trudna, lecz w teatrze, nawet lalkowym, nie powinno się unikać nieprzyjemnych treści. Pomysłodawczynią sztuki jest Jagna Polakowska, która wcieliła się w jedną z postaci.

— Skąd ten pomysł? Nie przerobiłam porządnie lekcji historii w szkole i któregoś dnia poczułam w środku, że kiedy oglądam obchody rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz, to nie oglądam tego do końca. Jedna z więźniarek powiedziała, że ci, którzy przeżyli obozy koncentracyjne stają się legendą, a nie żywym pomnikiem. Wywołało to we mnie ogromny żal. Wtedy zrodził się pomysł na spektakl. Moim koleżankom i kolegom z teatru bardzo spodobał się ten pomysł, jednak na początku nie wiedzieliśmy jak to ugryźć. Jest to temat bardzo trudny, moje pokolenie ciągle go nie przerobiło i do końca nie wiedzieliśmy jak się zabrać za realizację. Spędziliśmy wiele godzin na przygotowaniach zanim przystąpiliśmy do realizacji — mówi Jagna Polakowska.

Realizacja pomysłu nie była najłatwiejsza, jednak największym problemem był brak finansów:
— Wysyłaliśmy chyba setki wiadomości, petycji z prośbą o dofinansowanie, niektóre organizacje wspomogły nas mniejszymi mniejszymi kwotami, aż przyszło nam do głowy wzięcie udziału w Olsztyńskim Budżecie Obywatelskim. W ten sposób udało nam się uzyskać potrzebne fundusze. Okazało się, że olsztyniacy potrzebują takiego spektaklu i zależy im na realizacji tego pomysłu.

Premierze spektaklu będzie towarzyszyć wystawa poświęcona historii olsztyńskich żydów:

— Wystawa przedstawia to, co dla nas historyków jest znane, ale dla mieszkańców Olsztyna już nie. Olsztyn jest miastem niemieckim, które już w latach trzydziestych doświadczyło hitleryzmu, jednak kiedy nasi dziadkowie, rodzice, którzy zamieszkali tutaj po okresie wojennym, nie spotkali się z ludnością żydowską, bo już jej tutaj nie było. Mało kto wie, gdzie było w olsztyńskie getto, niektórzy nawet nie wiedzą, że w ogóle było. Na wystawie będzie można zobaczyć zdjęcia, dokumenty czy ikonografię — mówi dr Jerzy Kiełbik, dyrektor Instytutu Północnego im. Wojciecha Kętrzyńskiego.


Kto za tym stoi?


Autorka: Helena Radzikowska
Reżyseria: Helena Radzikowska
Muzyka: Natasza Topor, Dariusz Chociej
Ruch sceniczny: Piotr Michalczuk
Scenografia: Sylwia Maciejewska

Premiera odbędzie się 1 września w Olsztyńskim Teatrze Lalek o godzinie 19. Ilość miejsc jest ograniczona, ale będzie dostępna relacja na żywo w Internecie.

Źródło: Gazeta Olsztyńska