Chcieli pomóc uchodźcom. Teraz posłowie Klaudia Jachira i Franciszek Sterczewski wylecą z Koalicji Obywatelskiej?

2021-08-26 20:31:12(ost. akt: 2021-08-26 19:13:30)
Poseł Franciszek Sterczewski chciał dotrzeć z pomocą do uchodźców

Poseł Franciszek Sterczewski chciał dotrzeć z pomocą do uchodźców

Autor zdjęcia: https://www.facebook.com/FranekSterczewski

Politycy Solidarnej Polski Jacek Ozdoba i Mariusz Kałużny zwrócili się w czwartek do władz Koalicji Obywatelskiej w sprawie dwójki parlamentarzystów. Działacze chcą, żeby Klaudia Jachira i Franciszek Sterczewski zostali usunięci z klubu Koalicji Obywatelskiej. Powodem mają być ich działania w związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej.
Przypomnijmy. W okolicach Usnarza Górnego od ponad dwóch tygodni koczuje grupa cudzoziemców z Bliskiego Wschodu. Migranci próbowali dostać się do Polski, a drogę zagrodzili im funkcjonariusze Straży Granicznej, policji oraz wojska. Z kolei białoruskie służby nie wpuszczają ich z powrotem. W ten sposób grupa została odcięta od pomocy lekarskiej i humanitarnej.

W ciągu kilku ostatnich dni w sprawie migrantów interweniowało kilkunastu parlamentarzystów, w tym m.in. Klaudia Jachira i Franciszek Sterczewski.

„We wtorek wieczorem poseł Koalicji Obywatelskiej próbował przekazać koczującym w Usnarzu Górnym uchodźcom torbę z jedzeniem i lekami. Do sieci trafiło nagranie, na którym polityk ucieka przed żołnierzami i strażnikami granicznymi. Z kolei Jachira próbowała na miejscu bezskutecznie przedrzeć się przez wojskowy kordon, by dostać się do koczowiska cudzoziemców” — podaje wp.pl.

Posłanka ściągnęła na siebie falę krytyki po tym, jak stwierdziła w mediach społecznościowych, że „Polacy tak samo pomagają uchodźcom, jak kiedyś Żydom w czasie wojny”.

Jak działania [b]Klaudii Jachiry oraz Franciszka Sterczewskiego oceniają politycy z naszego regionu?[/b]

— Jest to problem Koalicji Obywatelskiej i jej posłów, którzy zasiadają w ich ugrupowaniu — powiedział nam Zbigniew Babalski, poseł PiS. — Jako poseł absolutnie nie godzę się z takim postępowaniem: czy to posła biegającego po granicy, czy pani posłanki Jachiry, czy pani wicemarszałek Senatu.
Zdaniem Zbigniewa Babalskiego uchodźcom powinny udzielać wsparcia instytucje, które zostały do tego powołane. — Są od tego służby państwowe, jest prowadzona polityka międzynarodowa i tym problemem powinny się zajmować odpowiednie osoby. Nie zaś ludzie, którzy w taki sposób bardzo mocno zaistnieli w ostatnich dwóch-trzech dniach — dodaje Zbigniew Babalski.

Czy Koalicja Obywatelska powinna posłuchać się do apelu polityków Solidarnej Polski i usunąć ze swoich szeregów Jachirę oraz Sterczewskiego? Zapytaliśmy o to Jacka Protasa, posła Koalicji Obywatelskiej. — Nie komentuję zamiarów polityków Solidarnej Polski. Nie obchodzą mnie ich komentarze ani zamiary — odpowiedział krótko.

Sytuacja grupy 34 uchodźców stale się pogarsza. Dziś rano (26 sierpnia) uciekinierów obudziła chłodna i deszczowa pogoda. Nie mają oni dostępu do czystej wody, a kilkanaście osób skarży się na problemy zdrowotne. Przebywająca na terenie koczowiska 52-latka ma poważne problemy z płucami, nerkami oraz kręgosłupem.

Paweł SnopkowKomentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Stary dziad #3073734 27 sie 2021 08:03

  Zawołajcie mnie jak Ziobro będzie usuwał swoich posłów bo chce tego opozycja. Muszę to zobaczyć.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 2. Neskens #3073732 27 sie 2021 07:33

  Jakby akurat ta dwójka posłów miała wylecieć, byłby to gwóźdź do trumny dla PO. Nie różniłaby się wtedy niczym od PiSu.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-15) odpowiedz na ten komentarz

 3. Marta #3073729 27 sie 2021 07:29

  Miejmy nadzieje, że wylecą z partii. Za to w cyrku brakuje pajaców, może etat się znajdzie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (21) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)