Posłanka Monika Falej: Pomóżmy Afgankom i Afgańczykom

2021-08-24 10:32:18 (ost. akt: 2021-08-24 10:47:36)
Monika Falej: Stoi przed nami sprawdzian z człowieczeństwa, przyzwoitości

Monika Falej: Stoi przed nami sprawdzian z człowieczeństwa, przyzwoitości

Autor zdjęcia: kk

Przejęcie przez talibów władzy w Afganistanie to dramat dla wielu mieszkańców tego kraju. Z wielu powodów: politycznych, społecznych, obyczajowych. Efektem są masowe ucieczki Afgańczyków do krajów zachodnich. Kłopot w tym, że nie zawsze są tam mile widzianymi gośćmi.
Na ten stan rzeczy zwracają uwagę wyspecjalizowane w pomocy uchodźcom organizacje i stowarzyszenia. Teraz apelują o zmianę polityki w stosunku do uchodźców z Afganistanu.

Problem dostrzega również Monika Falej, posłanka Lewicy z Warmii, Mazur i Powiśla. Ona również apeluje o włączenie się rządu i samorządów w pomoc ludziom przeżywającym teraz tragedię. Oto treść jej apelu:

Szanowni Samorządowcy,
Szanowna Rado Ministrów,

W związku z tragiczną sytuacją Afganek i Afgańczyków, którzy zmuszeni są uciekać z własnego kraju, apeluję o solidarność i pomoc, która jest naszym obowiązkiem.

Kraj zdestabilizowany przez talibów przejmujących siłowo władzę, ale i przez cały zachodni świat, który pośpiesznie wycofał swoje wojska, stanął w obliczu chaosu, przerażenia zwykłych obywateli i ryzyka odebrania im podstawowych praw. Los wielu tysięcy ludzi, szczególnie kobiet i dzieci, jest po części w naszych rękach.

W imię polskiej gościnności, solidarności z potrzebującymi, humanitaryzmu apeluję do wszystkich samorządów o podjęcie niezwłocznych działań i przyjęcie uchodźców.

Apeluję także do polskiego rządu, by dołożył wszelkich starań i zorganizował szybki transport Afganek i Afgańczyków, którzy pomagali polskim siłom stabilizującym sytuację w ich kraju.

Dziś są oni najbardziej zagrożeni — uznawani za zdrajców islamskiego reżimu muszą uciekać w obawie przed prześladowaniami czy nawet śmiercią. Stoi przed nami sprawdzian z człowieczeństwa, przyzwoitości. Nie zawiedźmy!

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Magda #3073570 24 sie 2021 23:03

  Lewica dawno nie była w takim potrzasku, brodzą w szambie którego sami nie rozumieją. Pan Tusk, Pani Merkel nie są przychylni by wpuszczać tych ludzi do Unii. Pani Moniko, wiemy że Wasza narracja MUSI być odwrotna do frazesów frakcji rządzącej, wiemy też że jesteście wszyscy siebie warci i zależy Wam tylko na jak największej polaryzacji społeczeństwa.

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

 2. hehe #3073551 24 sie 2021 15:12

  Jak najbardziej zgadzam się z panią Falej, powinna Pani pokazać nam przykład i przyjąć pod swój dach Afgańską rodzinę lub dwie. Niech Pani pomoże im uczyć się czytać i pisać, niech pani dostosuje całą rodzinę do życia w obcej dla nich cywilizacji europejskiej, niech pani wykształci im dzieci i niech znajdzie Pani wszystkim pracę, by mogli żyć w Polsce spokojnie, uczciwie i szczęśliwie... lewackie puste slogany.

  Ocena komentarza: warty uwagi (30) odpowiedz na ten komentarz

 3. Jan CałkiemSerio #3073546 24 sie 2021 13:19

  Oczywiście, że należy pomóc. Najlepiej na miejscu, w Afganistanie. Proszę tam jechać i pomagać.

  Ocena komentarza: warty uwagi (35) odpowiedz na ten komentarz

 4. Koń Rafał #3073544 24 sie 2021 11:03

  Masz kasę to pomagaj. Czynsz za moje mieszkanie od lutego wzrósł o 50 złotych. Tak że ten ...

  Ocena komentarza: warty uwagi (39) odpowiedz na ten komentarz

 5. Normalny-prawicowy #3073543 24 sie 2021 10:55

  Przyjmować tylko wykształconą kadrę, która potrafi i chce pracować. Lekarze, inżynierowie, specjaliści wielu branż. Reszta out i jeszcze raz out. 20 lat mieli na poukładanie się w swoim kraju i odparcie ataku talibów. Wszystko mieli jak na tacy. Nie zrobili nic, jak ludzie w lepiankach w Afryce. Nic nie potrafią nic nie chcą robić, a teraz witaj Europo i daj nam socjal za nic nie robienie. Niech idą do innych krajów muzułmańskich. Nie chcą ? a dlaczego ? Bo te kraj są myślące i dbają o własne interesy. Jak można być tak krótkowzrocznym i ładować do nas muzułmanów, żeby za 30 lat nasze dzieci miały do wyboru, przyjmujesz islam albo Twoja głowa ...

  Ocena komentarza: warty uwagi (49) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (6)