Archeolodzy odkryli ludzkie szczątki i naszyjnik na budowie drogi ekspresowej S61 koło Ełku

2021-08-23 15:44:37 (ost. akt: 2021-08-23 16:00:27)
Jedno ze znalezisk na terenie budowy odcinka drogi ekspresowej S61 Ełk Południe-Wysokie.

Jedno ze znalezisk na terenie budowy odcinka drogi ekspresowej S61 Ełk Południe-Wysokie.

Autor zdjęcia: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Olsztynie

Bursztynowy naszyjnik składający się z 35 korali oraz zawieszki w kształcie serca znaleziono podczas prac archeologicznych prowadzonych w związku z budową drogi ekspresowej S61 na odcinku Ełk Południe-Wysokie. Archeolodzy przeszukali teren cmentarza z XVIII-XIX wieku w Przykopce.
Podczas prac na budowie drogi ekspresowej S61 na odcinku Ełk Południe-Wysokie w miejscowości Przykopka odkryto cmentarz z XVIII-XIX wieku. W związku z tym przeprowadzono tam badania archeologiczne, dzięki którym odkryto niezwykłe znalezisko — bursztynowy naszyjnik składający się z 35 korali i zawieszki w kształcie serca.

Podczas prac nad wykopaniem rowu odwadniającego wzdłuż południowej łącznicy węzła znaleziono liczne ludzkie szczątki. Po analizie danych okazało się, że znany z informacji archiwalnych cmentarz po południowej stronie jest bardzo duży, dlatego do prac wykopaliskowych zakwalifikowano obszar o powierzchni ponad 60 arów.

Znaleziono tam prawie 400 obiektów,pochodzących przede wszystkim z czasów nowożytnych oraz kilka z II wojny światowej. Były to przede wszystkim groby szkieletowe oraz jamy z pojedynczymi kośćmi ludzkimi. Odkryto także jamy gospodarcze i dołki posłupowe.

Oprócz bursztynowego naszyjnika, natrafiono na liczne zabytki i materiały ruchome, takie jak: monety z XVIII i XIX wieku, elementy stroju i biżuterię (szpilki, guziki, zawieszki, spinki, obrączki, koraliki, ozdoby głowy z brązowymi aplikacjami), przedmioty codziennego użytku oraz licznie występujące fragmenty naczyń ceramicznych i kości zwierzęce. Przedmioty zabytkowe są przechodzą teraz konserwację, natomiast szczątki ludzkie przekazano do analizy antropologicznej.

Bursztynowy naszyjnik znaleziony na terenie budowy odcinka drogi ekspresowej S61 Ełk Południe-Wysokie.

Obecnie wykonano ok. jednej trzeciej prac na odcinku Ełk Południe-Wysokie. Przewidywany termin zakończenia to koniec 2022 roku. Koszt całego projektu to ponad 780 mln zł. Inwestycja jest współfinansowana przez Unię Europejską.

opr. mw