Poszukiwana księgowa – Poznaj obowiązki, wymagania i korzyści!

2021-08-23 11:18:11 (ost. akt: 2021-08-23 11:21:42)   Artykuł sponsorowany
Poszukiwana księgowa – Poznaj obowiązki, wymagania i korzyści!
Dziś znana firma rekrutacyjna szuka księgowej. Jakie są obowiązki, wymagania i korzyści z podjęcia pracy na takim stanowisku? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości. 

Praca księgowej jest idealna dla osób potrafiących szybko i sprawnie liczyć oraz orientujących się na bieżąco w przepisach prawnych, dotyczących kwestii finansowych oraz podatkowych. Osoba, która odpowie na jedno z ogłoszeń nie będzie jednak stereotypową znudzoną “panią od cyferek”, ale osobą odpowiedzialną za wiele ważnych kwestii i nieustannie się rozwijającą. Także wynagrodzenie jest satysfakcjonujące.    

Obowiązki 
Czym zajmuje się księgowa? - podajemy kilka ogólnych obowiązków, choć te zależą oczywiście od tego, na jakim stanowisku podejmie się pracę - księgowej, zastępczyni głównej księgowej czy może głównej księgowej? Tak czy siak, jednymi z rzeczy, którymi najczęściej będzie zajmowała się księgowa, są: księgowanie faktur, przygotowywanie rozliczeń podatkowych i finansowych, rozliczanie wpływów, księgowanie wyciągów bankowych, czy uzgadnianie kont bilansowych. Wszystko zatem wiąże się z ogólnie pojętym panowaniem nad pieniędzmi oraz dbaniem o to, by wszystko odbywało się zgodnie z prawem.
 
Wymagania
Właściciele mniejszych i większych firm, a nawet  prowadzący niewielkie sklepy często zatrudniają księgową, by mieć pewność, że ze strony Urzędu Skarbowego czy ZUS-u nie spotka ich żadna przykrość. Właśnie dlatego kandydatka do pracy na stanowisku księgowej musi przede wszystkim posiadać wykształcenie w kierunku ekonomicznym lub/i finansowym.  Powinna także dobrze znać się na przepisach rachunkowych i podatkowych oraz na ustawach podatkowych czy tych o nieruchomościach. Trzeba również mieć dobre rozeznanie w kadrach i płacach. 
W dzisiejszych skomputeryzowanych czasach praca księgowej jest ściśle powiązana z biegłą obsługą komputera. W ogłoszeniach o pracy najczęściej można się spotkać z wymaganiami dotyczącymi znajomości pakietu MS Office (Excel) oraz programu FK Symfonia. Bez tego ani rusz! 

Korzyści 
Większość ogłoszeń o pracę na stanowisko księgowej oferuje pracę na miejscu, w Olsztynie, w stałych godzinach oraz w przyjaznym środowisku i dynamicznie rozwijającym się zespole. Można uzyskać zatem poczucie stabilności związanej z wymiarem czasowym, a także liczyć na miłą atmosferę i nieustanny rozwój. Nie należy martwić się także o narzędzia do wykonywania pracy jak chociażby telefon komórkowy z nielimitowanymi rozmowami  - te bowiem zostaną zapewnione na miejscu. 

Pracodawcy najczęściej oferują umowę na czas nieokreślony, czasami zawieraną po odbyciu okresu próbnego. Pośród rzeczy motywujących do pracy są nierzadko premie za dobrze wykonaną pracę lub możliwość oraz możliwość poszerzania swoich kompetencji poprzez udział w szkoleniach.  

Ile zarabia księgowa? W Olsztynie średnie zarobki księgowej wahają się od 3 tys. do 6 tys. złotych. Nieco więcej można zarobić na stanowisku zastępcy głównej księgowej lub głównej księgowa - tutaj nawet 8 tys. złotych, jednak należy pamiętać, że wszystko zależy od oferty.   
Marta Wiśniewska