Agrounia zabrała głosy Zjednoczonej Prawicy [SONDAŻ]

2021-08-23 10:11:46(ost. akt: 2021-08-23 12:34:47)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Pracownia sondażowa Research Partner przeprowadziła kolejną falę badania preferencji politycznych Polaków. Po raz pierwszy zbadała też, jak Polacy oceniają nowego gracza na politycznej mapie Polski — Agrounię.
Gdyby wybory odbyły się w niedzielę 22 sierpnia, to najwięcej głosów zdobyłaby Zjednoczona Prawica, na którą zagłosowałoby 30,6 proc. respondentów. Także Koalicja Obywatelska odnotowała praktycznie taki sam wynik jak dwa tygodnie wcześniej i zagłosowałoby na nią 22,2 proc. badanych.
Zyskała natomiast Polska 2050, którą poparłoby 17 proc. ankietowanych. Mandaty w parlamencie zdobyłyby jeszcze Konfederacja oraz Lewica. Pozostałe partie znalazłyby się poza parlamentem. Ponad 12 proc. badanych nie zdecydowało, na kogo oddałoby swój głos.

Fot. Research Partner

Ciekawie wyglądają wyniki uwzględniające opuszczenie Zjednoczonej Prawicy przez Porozumienie Jarosława Gowina oraz rozpoczęcie procedury rejestracji partii politycznej przez Agrounię. Warto zaznaczyć, że na pytanie o znajomość Agrounii odpowiedziało twierdząco tylko 45 proc. respondentów, a mimo to prawie 5 proc. ankietowanych zadeklarowało oddanie głosu na tę organizację. Na tych zmianach najbardziej ucierpiały partie rządzące — poparcie dla Zjednoczonej Prawicy spadłoby aż o 3,2 punkty procentowe. Straciłaby także Polska 2050 (spadek o 2,5 p.p). Wzrosłaby także znacząco liczba Polaków, którzy mieliby kłopoty z zadeklarowaniem poparcia dla jakiegokolwiek ugrupowania politycznego (z 12,4 do 15,8 proc.).

Fot. Research Partner

Szacowana frekwencja wyborcza wyniosłaby 67proc.

O komentarz do tego sondażu poprosiliśmy prof. Marka Sokołowskiego, medioznawcę i socjologa kultury


prof. Marek Sokołowski Jeśli chodzi o Agrounię, to dostrzegam analogię z tym, co przed laty działo się z Samoobroną. Andrzej Lepper wyczuł wówczas wiejący wiatr historii. Tworząc Samoobronę, chciał spożytkować w jakiś sposób wszystkie głosy protestu i buntu, które zawsze towarzyszyły polskiej wsi. W taki sposób powstała Samoobrona, a potem stała się także partią mieszkańców małych miast i wsi. Agrounia również może wykorzystać niezadowolenie rolników, zwłaszcza że nie potrafiło tego wykorzystać PSL, a PiS także traci głosy na wsi. Niewykluczone, że Agrounia będzie miała w przyszłości swoich przedstawicieli w parlamencie. Spoglądając na sondaże, zapowiada się gorąca polityczna jesień, pomimo że mieliśmy również gorące pod względem politycznym lato. Politycy tym razem nie dali nam o sobie zapomnieć. Przewiduję, że już niebawem na polskiej scenie politycznej wydarzy się sporo spektakularnych zmian.

mawi, wim