Na jeden dzień Kamieniec stał się Napoleoński
2021-08-22 11:38:31(ost. akt: 2021-08-22 12:50:01)
Wczorajszy (sobota 21 sierpnia) festyn napoleoński ściągnął przed pałac w Kamieńcu pod Suszem w powiecie iławskim wiele osób. To była niebywała okazja, żeby przejść się po przypałacowym parku, posłuchać opowieści o Napoleonie, przywitać się z nim i Marysieńką.
Istniejąca od dwóch lat Fundacja Napoleona wspiera Wojciecha Myślińskiego, właściciela Pałacu w Kamieńcu, w jego dążeniach do doprowadzenia całego obszaru pałacowego do dobrego stanu. A tymczasem, by upowszechniać wiedzę o historii tamtego okresu, gdy Pałac był siedzibą Napoleona, organizowane są festyny napoleońskie. W tym roku odbył się drugi.
Napoleon i Maria
Dziś Pałac w Kamieńcu to ruiny. Lata świetności dawno ma za sobą. Powstał w XVIII wieku. Pałac był we władaniu rodziny Finkensteinów, która to była właścicielem m.in. Iławy. Od 1 kwietnia do 6 czerwca 1807 r. to tu rezydował Napoleon Bonaparte. Pobyt umilała mu polska hrabina Maria Walewska.
Pałac został spalony przez wojska radzieckie w 1945 r.
Historia ożyła
Gości powita Wojciech Mienik, wiceprezes Fundacji Napoleona. Odśpiewano Marsyliankę, a na maszt wciągnięto francuską flagę.
Przechadzające się z parasolami elegantki, piknik na trawie, musztra, a nawet awantura w karczmie (w wykonaniu kaskaderów z Pułtuska) - te i inne atrakcje ułatwiały wyobrażenie sobie czasów napoleońskich. Podczas sobotniego pikniku można było zajrzeć do garderoby nadobnych pań, obejrzeć liczne pokazy (np. artyleryjski), nauczyć się epokowych tańców, zajrzeć do sztabowego namiotu Napoleona i do jego skrzyni z dobrami.
Wystrzały z armaty doprowadzały do płaczu dzieci, które jednak zaciekawione chciały podejść bliżej.
Na miejscu działały prężnie panie z Koła Gospodyń Wiejskich Gaudy (od nazwy jeziora) w Kamieńcu, karmiąc uczestników pikniku.
Wystrzały z armaty doprowadzały do płaczu dzieci, które jednak zaciekawione chciały podejść bliżej.
Na miejscu działały prężnie panie z Koła Gospodyń Wiejskich Gaudy (od nazwy jeziora) w Kamieńcu, karmiąc uczestników pikniku.
Awantura w karczmie
W trakcie zbierano głosy w ankiecie. Pytanie brzmiało, czy nazwa wsi powinna nadal brzmieć Kamieniec, czy też zmienić ją na "Kamieniec Napoleoński".
W sobotę wkopano także kamień węgielny pod pomnik Napoleona Bonaparte. Ma on zostać postawiony od frontu pałacowych ruin. Przedstawiono również koncepcję utworzenia muzeum Napoleona. Do tego tematu powrócimy.
Edyta Kocyła-Pawłowska
e.kocyla@gazetaolsztynska.pl
e.kocyla@gazetaolsztynska.pl
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
grand #3073445 22 sie 2021 16:52
Jest malutki problem -kasa Misiu,kasa.....
Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz