Różowa Skrzyneczka w Miejskim Ośrodku Kultury w Olsztynie

2021-08-21 15:34:36 (ost. akt: 2021-08-21 15:44:46)
Magdalena Zuba-Bobrowicz, Emilia Bartkowska-Młynek, Agata Szerszeniewicz

Magdalena Zuba-Bobrowicz, Emilia Bartkowska-Młynek, Agata Szerszeniewicz

Autor zdjęcia: arch. Olsztyński Marsz Równości

Różowa skrzynka ma zapewnić dostęp do darmowych podpasek i tamponów. Pojawi się w Miejskim Ośrodku Kultury w Olsztynie. Olsztyński Marsz równości zadbał, żeby każda kobieta nigdy już nie czuła się nieswojo "w tym czasie".
O ubóstwie menstruacyjnym mówi się coraz głośniej. Włodarze miast, wójtowie, dyrektorzy czy media, coraz chętniej podejmują temat wspierania osób, które nie mają środków na zakup podpasek, tamponów lub wkładek higienicznych. Dziś w wielu miastach, również w Olsztynie, w przestrzeni publicznej zainstalowanych jest około 1500 Różowych Skrzyneczek, które je wspierają. Olsztyński Marsz Równości ogłosił podpisanie porozumienia z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Olsztynie w sprawie ich Różowej Skrzyneczki na terenie instytucji.

— Jesteśmy po zawarciu porozumienia i przekazaniu skrzyneczki wraz z pierwszym pakietem podpasek i tamponów. Zawiśnie ona w toalecie w Zajezdni Trolejbusowej — mówi Agata Szerszeniewicz z Olsztyńskiego Marszu Równości. — Poinformujemy o udostępnieniu skrzynki po jej instalacji. Wtedy również dodamy jej znacznik do ogólnopolskiej strony internetowej Różowych Skrzyneczek.

Według danych UNICEF z 2015 r. na całym świecie z 1,9 mld osób menstruujących, 500 mln nie może w pełni dbać o higienę podczas okresu a 130 milionów opuszcza z tego powodu lekcje. W Polsce z raportu Kulczyk Foundation z 2020 r. wynika, że co piąta Polka nie ma środków na zakup odpowiednich środków menstruacyjnych, które na 350-450 miesiączek szacuje się na 6 tys. zł.

— To straszne, że w dzisiejszych czasach są osoby, które aby zadbać o higienę w trakcie miesiączki muszą wykorzystywać watę, skarpetki, papier lub reklamówki foliowe — powiedziała Magdalena Zuba-Bobrowicz, współtwórczyni Olsztyńskiego Marszu Równości. — Często dzieje się tak przez to, że nie mają one pieniędzy na podpaski, ale nie zawsze. Coraz częściej słyszy się o sytuacjach, w których partner/partnerka ogranicza środki na zakup podpasek, traktując to jako fanaberię. Jest to szczególnie dotkliwe, jeśli osoba ta nie ma własnych pieniędzy, bo np. nie pracuje, a zajmuje się domem. To stosowanie przemocy ekonomicznej.

— Brak dostępu do wiedzy naukowej w zakresie dbania o higienę w trakcie okresu to również wykluczenie — wyjaśnia Emilia Bartkowska-Młynek z Olsztyńskiego Marszu Równości. — Miesiączka wciąż utrzymywana jest w sferze tabu, mimo że ma ją prawie 2 mld ludzi. Trzeba nagłaśniać problem ubóstwa menstruacyjnego, rozmawiać o nim z bliskimi i wspierać osoby, które go doświadczają. Można założyć takie skrzyneczki z darmowymi podpaskami w miejscu pracy i szkołach albo można wspierać akcję Różowych Skrzyneczek.

W Olsztynie obecnie jest 10 Różowych Skrzyneczek. Część z nich została umieszczona w kwietniu w szkołach przez Miasto Olsztyn w ramach pilotażu.

Jak się dowidzieliśmy Różowa Skrzyneczka Olsztyńskiego Marszu Równości została zakupiona i będzie prowadzona z prywatnych środków osób go współtworzących.

Różowa Skrzyneczka prowadzona będzie zgodnie z zasadą: weź, jeśli potrzebujesz, zostaw, jeśli masz nadmiar. W związku z tym, że prowadzimy ją z naszych prywatnych pieniędzy, będzie można dołączyć do jej współtworzenia:
Jeśli chcesz dostarczyć większą ilość środków higieny skontaktuj się z nami poprzez e-mail: olsztynskimarszrownosci@gmail.com


Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Kajko #3073440 22 sie 2021 13:14

  A gdzie niebieska skrzyneczka z maszynkami do golenia dla panów? Też muszę kupować a wolałbym wydać na słodycze jak te panie

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz

 2. bob #3073377 22 sie 2021 08:22

  jednak Olsztyn to prowincja, tacy sami ludzie, jak zawsze obudza sie po fakcie, ta kampania juz dawno w Polsce byla, niewypal lewacki, a w Olsztynie znalezienie szafki w tym miejsu tak dostepnym hehe jaja jak berety, ale coz, takie te damy jak ich opcja roztropne, ale blysnely hehe

  Ocena komentarza: warty uwagi (18) odpowiedz na ten komentarz

 3. Veron #3073365 21 sie 2021 17:06

  Hahaha co za tęczowe wynalazki.

  Ocena komentarza: warty uwagi (22) odpowiedz na ten komentarz