Radni Olsztyna zarekomendowali budowę apartamentowca w Parku Centralnym

2021-08-19 19:02:01(ost. akt: 2021-08-19 14:56:45)

Autor zdjęcia: Studio-projekt/ facebook- Mirosław Arczak

Dziś rano (19 sierpnia) odbyło się posiedzenie komisji inwestycji i rozwoju. Radni dyskutowali o budowie apartamentowca pomiędzy ul. Emilii Plater i Parkiem Centralnym. Komisja inwestycji i rozwoju zarekomendowała Radzie Miasta budowę apartamentowca w tym miejscu. Nie obyło się jednak bez głosów sprzeciwu.
W Parku Centralnym w Olsztynie Arbet chce wybudować apartamentowiec. Wystąpił o zgodę na budowę 75 mieszkań na skarpie pomiędzy ul. Emilii Plater a Parkiem Centralnym. Na dzisiejszym posiedzeniu komisji inwestycji i rozwoju radni dyskutowali o wizualizacji budynku, bo żaden plan jeszcze nie wpłynął.

Przewodniczący komisji Tomasz Głażewski był zdecydowanym zwolennikiem budowy apartamentowca w tym miejscu. Swoją decyzję tłumaczył zaspokojeniem potrzeb mieszkaniowych i pozytywną opinią miejskiej komisji urbanistyczno-architektonicznej. Głażewski twierdzi, że budynek dobrze wkomponowuje się w tamtejszy krajobraz.

Zdecydowanym przeciwnikiem budowy apartamentowca na skraju Parku Centralnego był z kolei Wiktor Wójcik, który uważa, że jest to działanie przeciw mieszkańcom. Radny zwrócił uwagę, że w tym miejscu plan zagospodarowania przestrzennego zakłada powstanie hotelu.

Ostatecznie radni podzielili się na zwolenników inwestycji oraz jej przeciwników.

Podsumowując:

Za pozytywną rekomendacją opowiedzieli się: Tomasz Głażewski, Monika Rogińska-Stanulewicz, Marian Zdunek i Marta Kamińska.

Negatywną rekomendacją poparli: Wiktor Wójcik, Łukasz Łukaszewski i Mirosław Arczak.

Radny Jarosław Babalski wstrzymał się od głosowania. Stwierdził, że potrzebuje dokładnego projektu uchwały, żeby go dokładnie przeanalizować. Radny zaznaczył, że weźmie udział w głosowaniu nad projektem uchwały.

Co ważne, deweloper nie złożył jeszcze projektu. Radni analizują dopiero wstępne wizualizacje. Na kolejnym posiedzeniu komisji inwestycji i rozwoju radni będą już głosowali projekt uchwały, który trafi na sesję Rady Miasta.

Obiekcje co do budowy mają natomiast strażacy. Powód? Inwestor nie zapewnił inwestycji drogi pożarowej. Między planowanym budynkiem a ul. Emilii Plater rosną drzewa, które uniemożliwiałyby strażakom dojazd na ewentualne miejsce pożaru.

Wniosek, który wpłynął do Rady Miasta powołuje się na ustawę lex deweloper, która pozwala budować niezgodnie z wyznaczonym planem zagospodarowania. Przypomnijmy, że aktualny plan przewiduje w tym miejscu obiekt z przeznaczeniem na usługi, hotel lub gastronomię. Arbet planuje tutaj wybudować apartamenty.

Kolejne kontrowersje budzi historyczna zabudowa ul. E. Plater, gdzie dominują spadziste dachy. Deweloper na przedstawionych wizualizacjach prezentuje budynek nowoczesny, przeszklony, z prostymi dachami, który zdaniem niektórych radnych burzy harmonię tego miejsca.

Jest to już trzecia próba budowy w tym miejscu. Dwie poprzednie zostały odrzucone przez miasto. Trzecie podejście jest najbardziej zgodne z obowiązującym planem zagospodarowania przestrzennego, jednak nadal jest kilka nieścisłości.

Radni poruszyli temat parkingu, dojazdu i miejsc parkingowych. Ulica E. Plater jest wąska, natomiast w związku z budową 70 mieszkań samochodów przybędzie. Zwracali też uwagę na ograniczone możliwości związane z parkingiem.

Tak to miejsce wygląda obecnie


Fot. Zbigniew Woźniak

Fot. Zbigniew Woźniak


Tak może wyglądać po budowie


Fot. Studio-projekt/ facebook- Mirosław Arczak

Fot. Studio-projekt/ facebook- Mirosław Arczak

Zdaniem radnych


Mirosław Arczak: — Od strony prawnej, ustawa lex deweloper pozwala na takie działanie. Deweloper jest właścicielem tej działki i próbuje udowodnić, że ta inwestycja ma poprawić sytuację mieszkaniową w Olsztynie. Ta ustawa daje im takie prawo. Moje zdanie się nie zmieniło. Przypomnę, że poprzednią decyzją Rady Miasta była odmowa budowy w tej lokalizacji. Wizualizacje nie zmieniają mojego zdania. Są to bardzo wstępne plany. Niczego nie możemy być pewni. Nikt nie daje nam gwarancji, że w tym miejscu powstanie dokładnie taki budynek jak na wizualicji.

Paweł KlonowskiPaweł Klonowski: — Nie kwestionując samej możliwości uzupełnienia zabudowy ul. Emilii Plater, a także doceniając wprowadzenie przez architekta w ostatnim czasie pewnych zmian do projektu inwestycji w postaci m.in. rozdzielenia bryły budynku i wprowadzenia kaskadowości zabudowy, uważam, że wniosek w tej formie nie powinien zyskać akceptacji rady. Głównym zarzutem jest zastosowanie trybu szkodliwej dla samorządów ustawy lex deweloper, pozwalającej inwestorom obchodzić uchwalone plany zagospodarowania przestrzennego, na których zbyt małą liczbę przecież tak narzekamy i bez których zabudowa rodzi często tak ostre konflikty. Właściwym w mojej opinii trybem powinno być wystąpienie przez inwestora o zmianę zapisów planu miejscowego, pozwalające wziąć szerszy udział w ustalaniu nowych zasad zagospodarowania tej nieruchomości, co wydaje się szczególnie istotne z uwagi na bliskie sąsiedztwo Parku Centralnego. Dzięki tej miejskiej inwestycji wzrosła wartość nieruchomości. Dlatego oczekiwałbym również istotnego wkładu zwrotnego dewelopera w poprawę okolicznej infrastruktury, chociażby drogowej czy chodnikowej.

Monika Rogińska-StanulewiczMonika Rogińska-Stanulewicz: — Po zapoznaniu się z materiałem oraz wizualizacją inwestycji, która na razie jest tylko zarysem wizji inwestora, na tym etapie nie powinniśmy jej blokować. Dać możliwość na przedstawienie nam projektu inwestycji. Wiemy doskonale, że żaden projekt nie uzyska zgód, jeśli nie będą spełnione wymagane normy.

Karol Grosz

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. jato #3073276 19 sie 2021 19:37

    Pierwsze zdjęcie z mostkiem to park miejski i teren miejski. Nic się tam nie zmieni. Nie będzie tam budowy. Więc czemu to zdjęcie ma służyć?

    Ocena komentarza: warty uwagi (14) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)