Olsztyn: Park Centralny jest za duży?

2021-08-18 11:54:33(ost. akt: 2021-08-18 14:38:52)

Autor zdjęcia: BiP UM Olsztyn

Jeszcze niedawno “wszyscy” narzekali, że w Olsztynie się nie buduje, a Olsztyn wyprowadza się do sąsiednich gmin. W efekcie do kasy miejskiej wpływa mniej podatków. A mieszkańcy gminy Dywity czy Stawiguda i tak w sumie w większości w Olsztynie pracują czy robią zakupy. Jednym słowem zakorkowują miasto.
Teraz w Olsztynie buduje się na potęgę. I znowu “wszyscy” zaczęli obawiać się, że miasto się nam zabetonuje. Niestety w Olsztynie nie da dzisiaj radu budować tak, żeby nie stało się to czyimś kosztem. Wszystkie właściwie nowe domy mieszkalne były oprotestowywane przez sąsiadów. I trudno się temu właściwie dziwić.

Podobnie jest z inwestycją na Emilii Plater. Tutaj jednak mamy także do czynienia z ingerencją nowej inwestycji nie tylko w przestrzeń prywatną, ale także społeczną. Inwestor chce bowiem zbudować dom mieszkalny w bezpośrednim sąsiedztwie
Parku Centralnego.

Problemem jest to, że według planu zagospodarowania przestrzennego może tam powstać hotel, ale budynek mieszkalny już nie. Drugi punkt sporny to wysokość. Bo dom ma być wbity w skarpę. Od ulicy ma mieć 4 piętra, od skarpy więcej.
Jak na razie radni są przeciwko inwestycji. Teraz w ratuszu pojawił się nowy wniosek, ze zmienionym projektem budynku.

— Nie będzie to 7-piętrowy blok - od ulicy Emilii Plater to budynek mający cztery kondygnacje. Od Parku Centralnego budynek jest ukształtowany tarasowo - zaczynając od trzech-czterech kondygnacji, stopniowo dokładane są trzy kolejne wycofane piętra. Trzy kondygnacje mieszczą się w wysokości 10-metrowej skarpy — pisze pełnomocnik inwestora komentując na FB wpis radnego Mirosława Arczaka, przeciwnika inwestycji.

[fbpost]https://www.facebook.com/MiroslawArczak/posts/220287936771117[fbpost]

Swoją drogą, kto z was był w tym roku w Parku Centralnym? Nie przechodził czy przejeżdżał rowerem, ale był, usiadł na ławce? Może ten park powinien sięgać tylko Łyny (od strony Pieniężnego)?

Nie macie Państwo wrażenia, że ten park nie jest Parkiem Centralnym, ale tylko "centralnym"bo leży w centrum Olsztyna?

Igor Hrywna

Fot: BIP Olsztyn

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. JaZa #3073238 19 sie 2021 08:37

    Oczywiście że tak, nie tylko Centralny, ale i Podzamcze, i Kusocińskiego, i Las miejski ( o czym już pan kiedyś pisał), i plaże i promenady nad Ukielem, to wszystko nam niepotrzebne, jakieś za duże to jest. Zdecydowanie potrzebujemy więcej blokowisk, apartamentowców , ogólnie... więcej betonu! Na pewno mieszkańcom a w szczególności turystom będzie się to bardzo podobać.

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  2. bart #3073177 18 sie 2021 14:52

    Budowanie w Olsztynie powinno się rozpoczynać od wyznaczenia szlaków komunikacyjnych i dopiero pomiędzy nimi projektować zabudowania, a nie poupychać bloki bez ładu i składu na wolnej działce. Żadnego z nowych osiedli nie da się przejechać na wskroś, co oznacza że nie powstały alternatywne połączenia między osiedlami i komunikacja kołowa po prostu nie istnieje.

    Ocena komentarza: warty uwagi (25) odpowiedz na ten komentarz